[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

ملخ‌ها در نزدیکی نی‌ریز هستند، روزنامه شیراز نوین

ملخ‌ها در نزدیکی نی‌ریز هستند

مدیر جهادکشاورزی شهرستان نی‌ریز گفت: ملخ‌های صحرایی که به استان فارس حمله کرده‌اند در فاصله یک ساعته تا شهرستان نی‌ریز هستند و این ملخ‌ها خطری بالقوه برای شهرستان‌اند. به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا بصیری پنجشنبه در خصوص حمله ملخ‌های صحرایی به شهرستان نی‌ریز بیان کرد: از تاریخ ۳ اسفند ۱۳۹۸ شاهد هجوم وسیع دستجات ملخ به کشور و استان هستیم و تاکنون بیش از ۳۵ ریزش ملخ بالدار در استان اتفاق افتاده است که در حال حاضر میلیون‌ها ملخ گرسنه در منطقه فورگ داراب بیتوته کرده‌اند ودر صورت تغییر مسیر به سمت نی‌ریز، یک ساعته به این شهرستان خواهند رسید. وی افزود: همکاران شهرستان‌های جنوبی و غربی استان بی‌وقفه درگیر ردیابی و مبارزه با این آفت خطرناک هستند و با وجود هم‌زمانی آن با شیوع بیماری کرونا، فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و افزایش گرمای هوا در مناطق جنوبی استان، عملیات پایش و کنترل ملخ بصورت شبانه‌روزی و اکثراً در مناطق صعب العبور کوهستانی توسط همکاران پرتلاش شهرستان‌های درگیر در حال انجام است. بصیری تأکید کرد: تاکنون عملیات ردیابی در ۱۸ شهرستان و در سطح بیش از ۴۰۰ هزار هکتار و مبارزه در ۱۰ شهرستان و در سطحی بیش از ۱۹۰۰۰ هکتار انجام شده است. وی تصریح کرد: هم‌زمان با بالدار و بالغ شدن پوره‌های ملخ و ورود دستجات جدید از استان‌های همجوار به فارس و ظهور دستجات جدید داخلی، هجوم به مزارع و باغ‌ها تشدید و موجب افزایش سطوح و نقاط آلوده شده است. بصیری خاطر نشان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان حفظ نباتات کشور، بررسی نقشه‌های ارسالی فائو و شواهد موجود، احتمالاً در روزهای آینده هجوم ملخ از مرزهای جنوبی کشور موجب افزایش شدید جمعیت آفت در کشور و استان خواهد شد که به منظور مبارزه با این حجم از آفت، نیازمند تشکیل و راه‌اندازی گروه‌های بیشتر ردیابی و سمپاشی خواهیم بود.
این مسئول تأکید کرد: ضروری است پایش ملخ متناسب با دستورالعمل‌های حفظ نباتات و در مناطقی که احتمال ریزش ملخ وجود دارد به قوت انجام و گزارشات مربوط که نمایانگر عملکرد سازمان جهاد کشاورزی فارس در فائو است تهیه و ارسال شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز با اشاره به اینکه مبارزه با ملخ در شهرستان‌های آلوده باید با مشارکت حداکثری کشاورزان خصوصاً در زمین‌های زراعی و باغی پیگیری شود ابراز کرد: کماکان سازمان جهاد کشاورزی فارس پیگیر سموم، امکانات، اعتبارات و … است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی