[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

استاندار فارس: کشاورزی دانش‌بنیان در دستور کار باشد ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: کشاورزی باید به سمت دانش‌بنیان شدن حرکت کند و مقدمات این حرکت مانند ارتباط بین مزرعه و دانشگاه باید فراهم شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی ‌در جلسه شورای کشاورزی استان با بیان این که باید با اطلاع‌رسانی مناسب، احساس نیاز به بهره‌گیری از علم اساتید دانشگاه در کشاورزان ایجاد شود، اظهارداشت: اگر خود کشاورزان متقاضی استفاده از کمک‌های دانشگاه باشند می‌توانیم منتظر تحول و بهره‌گیری از روش‌های روش‌های نوین در کشاورزی باشیم. 
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس ادامه داد: برای ترویج آموزش‌های کشاورزی در رتبه اول ارتباط مستقیم، سپس فیلم و تصویر و در نهایت مکتوبات می‌توانند اثرگذاری مناسبی داشته‌باشند که باید با اولویت‌بندی از این ابزارها بهره گرفت. 
وی با اشاره به این که شاهد بارش قابل توجه رحمت الهی در استان فارس بودیم، گفت: باید این لطف الهی را قدر بدانیم و بایستی دست‌اندرکاران، وجوهات شرعی مترتب بر این موضوع اخذ و در موارد تعیین شده مصرف کنند. 
استاندار فارس بهره‌گیری از حضور اساتید دانشگاه و تدوین نقشه راه برای کشاورزی استان را مورد تأکید قرار داد و افزود: باید از رفتارهای عکس العملی دور شویم و همه فعالیت‌های حوزه کشاورزی بر اساس مبنای علمی‌و کار از پیش اندیشیده شده صورت گیرد.
 دکتر رحیمی ‌با بیان این که هشت محصول گواهی شده در حوزه کشاورزی معرفی شده است، اظهارداشت: باید دستگاه‌های مختلف مانند دانشگاه‌ها، شهرداری‌ها و جهاد کشاورزی تلاش کنند فرهنگ‌سازی لازم به منظور ترویج این محصولات و قیمت‌گذاری مناسب برای فرهنگ‌سازی گسترش مصرف محصولات گواهی شده صورت گیرد. 
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با تأکید بر این که گسترش مصرف محصولات گواهی شده موجب تضمین سلامتی جامعه و افزایش بازارهای خارجی محصولات کشاورزی می‌شود، گفت: در این زمینه بخش خصوصی بیشترین نقش را دارد و دستگاه‌های اجرایی باید بسترسازی و تسهیلگری در این موضوع را بر عهده گیرند. 
وی با اشاره به لزوم کنترل مصرف سموم در حد استاندارد در همه محصولات کشاورزی به منظور حفظ سلامتی مردم، گفت: محصولات ارگانیک باید با کاهش هزینه‌های تمام شده بتوانند در سطح بازار رقابت کنند و عموم مردم بتوانند از این محصولات بهره ببرند.
استاندار فارس با بیان این که مبارزه با طغیان ملخ در استان باید با مشارکت دستگاه‌های مختلف مانند منابع طبیعی، محیط‌زیست، امور عشایر و بهره‌برداران باغات و مزارع باشد، ادامه داد: زمان مبارزه با ملخ در استان باید به خوبی تشخیص داده شود و با افزایش مقابله با این آفت، خسارات به کشاروزی استان کاهش پیدا کند.
 دکتر رحیمی‌ افزود: رهاسازی آب سدها باید بر اساس نظم و برنامه‌ریزی و مبتنی بر حق و عدالت صورت گیرد و با کسانی که خارج از برنامه اقدام به کشت کرده‌اند باید برخورد لازم انجام شود. 
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با اشاره به اهمیت گندم و دانه‌های روغنی در امنیت غذایی جامعه و ایجاد اشتغال و ارزش افزوده بالا ، اظهارداشت: باید تولید کنندگان این محصولات از کشت خود راضی باشند و در زمینه حمل و تحویل محصولات، خرید و نحوه محاسبه افت محصولات باید انصاف و عدالت رعایت شود. 
وی با بیان این که بیشترین تعداد ماشین‌آلات کشاورزی در استان فارس وجود دارد و مشکلات این ماشین‌آلات در تأمین سوخت مورد نیازشان، گفت: باید در فعالیت کمباین‌داران تسهیل ایجاد شده و جلوی قاچاق سوخت با ارائه برنامه‌های کارشناسی گرفته شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی