[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

روحانی: برای ساخت موشک و هواپیما از احدی اجازه نخواهیم گرفت، روزنامه شیراز نوین

خبرآنلاین: رئیس‌ جمهور با تأکید بر اینکه برای ساخت موشک و هواپیما از احدی اجازه نخواهیم گرفت، تصریح کرد: دستاوردهای صنعت دفاعی کشور در ماه‌ها و سال‌های گذشته، نشانگر توجه مناسب دولت و وزارت دفاع به وظایف راهبردی خود می‌باشد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز شنبه در مراسم رونمایی از دستاوردهای وزارت دفاع، اظهار داشت: امروز توازن منطقه‌ای و حفظ قدرت بازدارندگی دفاعی برای کشور حساسی مثل ایران که با انقلاب بزرگ خود، منافع قدرت‌های بزرگ را به خطر انداخته و پیام عدالت و آزادی از این کشور به گوش جهانیان می‌رسد، یک امر ضروری است. اهم اظهارات ریاست جمهوری را در ادامه بخوانید.
* (با ابراز خرسندی از به ثمر رسیدن تلاش‌های انجام شده در بخش‌های مختلف هوایی، پدافندی، دریایی، زمینی و تجهیزات مختلف راداری و ارتباطی صنعت دفاعی کشور) اساس این است که همه می‌خواهند در دنیا جنگ، برخورد و کشتاری وجود نداشته باشد؛ اما متأسفانه تاریخ بشریت این واقعیت تلخ را به ما می‌آموزد که همواره در طول تاریخ، جنگ و برخورد نظامی و از طرف مقابل، دفاع، مقاومت و ایستادگی و تقابل حق و باطل وجود داشته است.
* در منطقه خودمان شاهد جنایات و تجاوزهای مختلفی از سوی کشورهای منطقه و گاهی از سوی قدرت‌های بزرگ و آمریکا بودیم. ویژگی‌های منطقه خاورمیانه به گونه‌ای است که به راحتی و به سرعت نمی‌تواند به منطقه‌ای صد در صد امن تبدیل شود. در منطقه خاورمیانه دخالت قدرت‌ها و غده سرطانی اسرائیل همواره مایه نگرانی، ناامنی و برخورد در منطقه بوده و هست.
* در طول تاریخ هیچگاه نبوده که قدرت‌های بزرگ در سراسر این منطقه مطامعی نداشته و به دنبال منافع خود نبوده باشند.
* اگر منطقه‌ای داشتیم که در طول 50سال اخیر با معضلی مواجه نبود، چه بسا گفته می‌شد که منطقه و دنیای امنی داریم و در این وضعیت خیلی به قدرت دفاعی نیازی وجود ندارد. حتی اگر منطقه ما به طور کامل امن بود و قدرت‌های بزرگ در آن نبودند، یک کشور همواره نیاز به قدرت بازدارنده و منطقه نیاز به تعادل و توازن منطقه‌ای دارد و چنانچه توازن قدرت به هم بریزد، مشکل‌آفرین خواهد بود.
* ایران هیچ‌گاه قصد تجاوزگری نداشته، ندارد و نخواهد داشت، اما در عین حال صلح، جاده یک طرفه‌ای نیست که اگر تصمیم گرفتیم صلح‌خواه باشیم، طرف مقابل هم بخواهد صلح‌خواه باشد. لذا باید همواره مراقبت و هوشیاری وجود داشته باشد.
* باید همیشه خودمان را آماده نگه داریم، مخصوصاً اینکه در طول دوران استقلال و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، چندین بار مورد هجمه سیاسی، نظامی و اقتصادی قرار گرفته ایم و در طول 39سال گذشته همواره با معضلات و مشکلاتی مواجه بوده ایم.
* اگر در دوران تجاوزگری صدام، علیه کشورمان ایستادگی و مقاومت نمی‌شد و در تهران نشسته و مرتباً از سازمان ملل می‌خواستیم که جلوی اشغالگری صدام را بگیرد، بی‌تردید صدام در آن شرایط تا تهران نیز پیش آمده و سراسر کشورمان را به اشغال در می‌آورد؛ لذا راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد.
* (با اشاره به کمبود تسلیحات و تجهیزات مورد نیاز در دوران دفاع مقدس، به ویژه در سال‌های اولیه جنگ) در آن دوران با دستان خالی، ایستادگی کرده و در برابر دشمن جنگیدیم. ما در میدان نبرد، ایمان، تجهیزات و مدیریت را توأمان با هم نیاز داریم.
* (با اشاره به اینکه بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های دفاعی کشور از سال 92 شروع شده و امروز به ثمر رسیده است، با تقدیر از وزیر دفاع، معاونان، مسئولان، طراحان، مهندسان و کارگران صنعت دفاعی کشور) همه دست به دست هم داده‌اند تا توانسته‌ایم به این موفقیت برسیم و امروز این افتخارآمیز است که می‌توانیم هواپیما، هلی‌کوپتر، تانک و نفربر ساخت خودمان را داشته باشیم.
* ما قدر این خودکفایی را به خوبی لمس می‌کنیم؛ چرا که می‌دانیم در دوران دفاع مقدس، وارد کردن تجهیزات دفاعی از خارج با چه مشقات و زحمت‌های فراوانی همراه بود.
* برخی افراد نمی‌دانند جنگ چه پیچیدگی‌هایی داشته است، دستیابی به موشک زمین به زمین، خواست ملت ایران بود. چرا که در دوران دفاع مقدس، زمانی که صدامیان مناطق مختلف کشور را با موشک مورد حمله قرار می‌دادند، ملت از ما خواستند و شعار سر می‌دادند که «موشک جواب موشک».
* ما امروز مغروریم و به فرماندهی کل قوا، صنعت دفاعی، نیروهای مسلح، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی و مردم خود افتخار می‌کنیم. رهبر معظم انقلاب، به عنوان مشوق اصلی برای رسیدن به خودکفایی و پایداری در مسیر مقاومت و ایستادگی هستند و خوشحالیم رهبری داریم که از روز اول در خط نخست جهاد و مقاومت بوده اند و نسبت به مسائل نیروهای مسلح، صنایع دفاع و مبارزه، جبهه و جهاد، آشنایی کامل دارند.
* کسانی که دوران 8سال دفاع مقدس را درک نکردند، به خوبی نمی‌دانند ارزش اقدامات انجام شده در راستای توسعه صنایع دفاعی، به چه میزان است. زمانی که عنوان می‌شود توانسته‌ایم موتور هواپیما و هواپیمای آموزشی بسازیم، کسانی که شرایط سخت و دشوار جنگ را دیده‌اند، به خوبی متوجه می‌شوند که این اقدامات چه ارزشی دارد و در حقیقت آنهایی که جنگیدند و فراز و نشیب دوران دفاع مقدس را درک کرده‌اند، امروز حلاوت تلاش، کار و ایثار متخصصان در صنایع دفاعی را بهتر درک می‌کنند.
* دولت از ابتدای مسئولیت خود نسبت به نیروهای مسلح احساس دِین می‌کند، نیروهای مسلح ما نیاز به یک بازسازی و تقویت بزرگ دارند، اما با این حال، دولت نسبت به نیروهای مسلح و خانواده ایثارگران هر چه در توان داشته دریغ نکرده است.
* دولت نسبت به خانواده معظم ایثارگران که از سال 76 معوقاتی داشتند بی‌توجه نبوده و ان‌شاءالله در یکی دو هفته آینده با پرداخت آخرین قسط، تمام معوقات خانواده‌های ایثارگران را به طور کامل پرداخت خواهیم کرد.
* بودجه مربوط به نیروهای مسلح و وزارت دفاع در سال 95 حدود 77درصد نسبت به سال 92 افزایش یافته و در بخش بنیه دفاعی، 145درصد، رشد داشته‌ایم و این در حالی است که سهم بخش دفاعی از بودجه عمومی کشور، تا سال 92، 6درصد از کل بودجه بوده و این رقم امروز به 9درصد افزایش یافته است.
* ظرفیت تولید سازمان‌های صنعتی و دفاعی، 148درصد و صادرات بخش دفاعی 227درصد رشد داشته است و این نشان می‌دهد دولت در زمینه رسیدگی به نیروهای مسلح و خانواده‌های ایثارگران در حد توان خود تلاش کرده اما این بدان معنا نیست که توانسته‌ایم به نقطه مطلوب برسیم.
* (با اشاره به نامه درخواست خود از رهبر معظم انقلاب در سال 1369 برای تجهیز کشور به سامانه پدافندی) امروز خوشحالیم که سامانه پدافندی اس300 در دولت یازدهم در اختیار مردم و نیروهای مسلح قرار گرفت و با وجود فشارهای فراوان خارجی برای اینکه نتوانیم به این سامانه دست پیدا کنیم، اما این کار انجام شد و این افتخاری برای دولت و کمکی به نیروهای مسلح کشور است.
* ما همواره اعلام کرده‌ایم که تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح ایران، تنها برای دفاع از کشورمان است و هیچ وقت علیه کشور دیگری به کار گرفته نخواهد شد؛ چرا که ما قربانی تجاوز ناجوانمردانه هستیم و از هیچ کس برای تقویت نیروهای مسلح و ساخت موشک و هواپیما اجازه نخواهیم گرفت.
* دولت از سال 93 برنامه‌ای برای به کارگیری 2هزار جوان به عنوان دستیار ارشد، در کنار مدیران در مجموعه‌های مختلف را در دستور کار خود قرار داده؛ در وزارت دفاع و نیروهای مسلح نیز باید این اتفاق بیفتد؛ چرا که ما باید از نیروی جوان استفاه کنیم و این می‌تواند برای کشور ثمرات بسیار زیادی داشته باشد.
* باید افراد با تجربه و مدیران ارشد تجربیات خود را در اختیار جوانان قرار بدهند، تا بتوانیم در زمینه‌های مختلف به پیشرفت دست پیدا کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی