[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

یادداشت : چی بپوشم؟، روزنامه شیراز نوین

سمیرا مولودی     

در همین چند سال گذشته و نه چندان دور، همین حوالی، اگر زنی لب به روی هر آنچه ناجوانمردانگی همسر خویش می‌دوخت و تحقیر و اعتیاد و خیانت و هزاران عیب شرعی و غیر شرعی را تحمل می‌کرد، مورد عنایت برچسب‌های به ظاهر مثبت اقوام دور و نزدیک با عنوان وفاداری، صبر و نجابت واقع 
می‌شد.
از این رو طلاق واژه‌ای بود که در بسیاری از خانواده‌ها مکروه و عملی ناپسند نامیده می‌شد و زنان فامیل گوشه لب می‌گزیدند و اگر خدای ناکرده زنی از شوهر بی‌رحم خود جدا می‌شد، لقب سیاه‌بخت و شوم و هزارن القاب زننده به او می‌دادند و تا چند سالی از جمع طرد می‌شد و اجازه‌ی ورود به مراسم شادی علی الخصوص سر سفره عقد تازه‌عروسان را نداشت؛ چون بد‌یمن بود. البته این فقط بخشی از ماجرا بود و زنان فامیل و دوست و آشنا تا مدت‌ها گزارش‌های پلیسی برای او می‌ساختند و چه حرف‌ها که پشت سرش نمی‌زدند.
 این مطلقه بیچاره در واقع اگر با جدایی سیاه‌بخت نمی‌شد، حتماً با این حرف و حدیث‌ها سیاه بخت که چه عرض کنم، از زندگی ساقط می‌شد و کلاً این تیره روزی او را سرنگون می‌کرد.
نُقل مجالس بی محتوای زنانه می‌شد و همسایه و اقوام در نقش خانم مارپل ظاهر شده و شواهد را حاکی از آن می‌دانستند که زن بی طالع‌، از راه به در شده است و شیاطین زیر پوستش لانه کرده‌اند‌.
خلاصه این ماجرا رفته رفته ادامه پیدا می‌کرد و ادامه پیدا کرد تا اینکه همان اقوام و همسایه‌ها امروزه روز، برای دعوت در جشن طلاق‌، از دو ماه قبل دنبال لباس و وقت خالی در آرایشگاه محله می‌گردند.
اوضاع زود عوض شده و همان زنان محافل بی‌محتوا، اگر زنی قصد طلاق و جدایی کند، بی درنگ می‌گویند: والا خوب کاری می‌کنی، خودتو نجات بده‌. به تو می‌گن زن زرنگ‌.
 مسئله اینجاست که مجالس همان مجالس هستند، فقط طعم و نُقلشان عوض شده و خیلی سریع به‌روز شده اند و تازه جالب اینجاست که تا کسی ابراز می‌کند که حتی به شوهرش مشکوک شده یا ناخن‌خشکی کرده و پول برای بوتاکس پیشانی و پروتز لب به او نداده، پیشنهاد طلاق و تهدید جدایی را هم برایش ردیف می‌کنند و سناریو می‌نویسند.
به همین ترتیب و به لطف همین مسائل، زندگی زناشویی دستخوش تغییراتی شده که اگر با این سرعت پیش برود، احتمالاً این وقایع از زمان جلوتر پیش رفته و معلوم نیست چه اتفاقی بیفتد. 
الهی به امید تو. رحم کن...

samira.mouloodi@gmail.com
                           

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی