[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

کدخدایی: بپذیریم که همه در خصوص قانون انتخابات قصور داشتیم، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: سخنگوی شورای نگهبان گفت: اینکه مقررات جزئی‌تری در خصوص انتخابات لازم است، طبیعتاً بر عهده مجلس و دولت بوده که امیدواریم بعد از این دوره انتخابات این کار انجام شود؛ باید بپذیریم که همه قصور داشتیم.
عباسعلی کدخدایی روز گذشته، در حاشیه مراسم آغاز به کار ستاد مرکزی نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه امروز صبح رئیس مجلس گفته که مصوبه‌ای درباره موضوع رجل سیاسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام خاک می‌خورد و شورای نگهبان می‌توانسته از آن استفاده کند، گفت: طبق بند 9 اصل 110 قانون اساسی بررسی صلاحیت‌ها و طبق اصل 115 تشخیص شرایط بر عهده شورای نگهبان است که این نظر شورای نگهبان هم هست. در گذشته دوستان در مجلس اقداماتی انجام داده بودند که به دلیل تداخل، اعضای شورای نگهبان با آن مصوبات مخالفت کردند.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: به استناد بند 9 اصل 110 قانون اساسی این مخالفت انجام شد، اما انتظار ما این بود که بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات که توسط مقام معظم رهبری صورت گرفته بود، دولت و مجلس همت می‌کردند مقررات و مصوبات لازم را در این زمینه تنظیم می‌کردند.
وی ادامه داد: البته بخشی از آن بر عهده شورای نگهبان هم هست. شورای نگهبان هم همیشه مانند امروز که جلسه داشتیم در حین بررسی صلاحیت‌ها شرایط را مدنظر قرار می‌دهد و در گذشته هم قرار داده است، اما اینکه مقررات جزئی‌تری لازم است طبیعتاً بر عهده مجلس و دولت بوده که امیدواریم بعد از این دوره انتخابات این کار انجام شود؛ باید بپذیریم که همه قصور داشتیم.
کدخدایی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه قرار بود شورای نگهبان مصادیق رجل سیاسی را طبق سیاست‌های کلی انتخابات تبیین کند، آخرین نتیجه چه شد، تصریح کرد: در دوره گذشته آیین‌نامه‌ای را تنظیم کردیم که به تصویب شورای نگهبان رسیده بود و این
 آیین‌نامه به عنوان دستورالعمل داخلی در شورای نگهبان به عنوان مبنا قرار گرفته شده بود 
و این دوره هم بر اساس همین آیین‌نامه و سیاست‌های کلی انتخابات بررسی صلاحیت‌ها آغاز شده است.
سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات اضافه کرد: ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات در شورای نگهبان از امروز کار خود را آغاز کرد. در بخشی بررسی صلاحیت‌ها را آغاز کرده و استعلامات انجام شده است. ما امروز در شورای نگهبان جلسه داشتیم که در این جلسه بخشی از کار بررسی صلاحیت‌ها را آغاز کردیم.
وی افزود: در حوزه‌هایی هم که میاندوره‌ای مجلس داریم، کارگروه‌هایی از شورای نگهبان تعیین شده‌اند که مشغول بررسی پرونده‌ها هستند. جلسه بعدی شورای نگهبان چهارشنبه است که ادامه بررسی صلاحیت‌های کاندیداهای ریاست جمهوری در آن جلسه انجام می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی