[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

آبروی فارس، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com


راه، بزرگراه، راه‌آهن، زیرساخت‌ها، آب و داستان انتقالش به فارس، جلوگیری از رانت و رانت‌خواری و قانون‌گذاری برای سهولت سرمایه‌گذاری واهمیت صنعت گردشگری، موضوع کشاورزی و مهاجرت‌ها از جمله گزینه‌های مهم ومؤثر درهرسخنرانی ویا گفت‌وگویی است که میان رسانه‌ها واهل‌قدرت سیاسی رد وبدل می‌شود. حقیقتاً رسانه‌ها نیز به نوعی درحال چرخیدن به دور یک موضوع کهنه وقدیمی ‌هستند وغیر ارادی همیشه همان سوال‌هایی که از گذشتگان پرسیده‌اند را ازمدیران و نمایندگان امروز هم می‌پرسند. مدیران و نمایندگان نیزهمان پاسخ‌هایی را می‌دهند که گذشتگان دادند ورفتند.
حالا اما فارس همچنان همان نواقص چهل سال پیش خود را دارد،گروه‌های سیاسی با وعده‌های فرصت‌سوز خود درحال تبادل قدرت هستند و باقی قضایا. هر چهار سال یک‌بار انتخاباتی برگزار می‌شود و به سال 57 باز می‌گردیم...

‌اصل واساس انقلاب اسلامی‌مردم مسلمان ایران مبارزه با فساد دستگاه حاکمه بود. همه بطور واحد ویک صدا آزادی را فریاد زدند وخواستار استقلال کشور شدند. استقلال اقتصادی که همچنان به رؤیای دست نیافتنی تبدیل شده است وگردش نفت در رگ‌های اقتصاد ایران حتی در بدترین شرایط سیاسی اقتصادی پایانی ندارد. این عادت بد و غلط گاهی در شرایط دور‌زدن تحریم‌ها هم یک افتخار محسوب می‌شود.
حالا اما با کمال تعجب شاهد یک انقلاب سیاسی اقتصادی درهر چهار سال یکبار برعلیه فساد درون دستگاهی هستیم، فرقی نمی‌کند انتخابات ریاست جمهوری باشد یا مجلس ویا حتی انتخابات شهر و روستا، چرا که با هر انتخابات مفسدان اقتصادی معرفی و بازداشت می‌شوند. گروهی می‌آیند، گروه قبلی به دادسرا‌ها احضار می‌شوند و دوباره همان اتفاقات درچهار سال دیگر می‌افتد و ریشه فساد نه کنده می‌شود و نه خشکانده، انگار این دستجات سیاسی دنبال سهم‌خواهی قدرت اقتصادی از نزاع‌های سیاسی هستند.
ملت ایران ملتی مسلمان ودرسال 57 براثر سلسله مبارزات مذهبی خود برطاغوت پیروز شدند. طاغوتی که مظهر فساد بود و درسال 57 نیروهای انقلاب پس از پیروزی در رأس امور قرار گرفتند. امروز که مجلس یازدهم تشکیل شده است انگار زمان به همان تاریخ بازگشته وسال، سال 1357 است وباید شاهد پاکسازی‌های بزرگ و بی‌شماری باشیم. گروه‌های مختلفی باید با قدرت سیاسی اقتصادی خداحافظی کنند ودراین بین افرادی احضار و بازداشت خواهند شد. اتفاقی که دردرون دستگاه قضایی کشور هم افتاد و رئیس دستگاه قضا مبارزه با فساد را از درون خود دستگاه آغاز کردند.
دکترین این دوره ازانتخابات مجلس و رقابت‌های سیاسی، تغییر نام طیف اصولگرایان به نیروهای انقلاب بود. نیروهای انقلاب حالا در تمامی ‌بخش‌های سیاسی اقتصادی مستقر وبه فکر بازی برد-برد هستند. توفیق با نیروهای چپ گرا دراین دوره از رقابت‌های سیاسی یار نبود، حجم کارهای نیمه تمام وبدهی‌های بزرگ دولت قبلی درحدی بود که به گزارش‌های صد روزه وعده داده شده اصلاح‌طلبان هم نرسید. دولت امید قول داده بود امور را ساماندهی کند و تا توانست از دولت‌های نهم ودهم بدگویی کرد وایراد گرفت. در  هفت سال گذشته بسیاری از شاه مهره‌های دو دولت نهم ودهم به دادسرا‌ها احضار شدند و میلیاردها دلار نیست و نابود شد. دراین هفت سال اصلاح طلبان درپوشش طیف امید، حتی فرصت اصلاح درون ساختاری خود را نیز پیدا نکردند وتیم اقتصادی دولت آنچنان ضعیف وبد عمل کرد که باور کردنی نبود ونیست. از هفت سال پیش تا کنون اصلاح‌طلب‌ها بازی را خیلی بد شروع و ادامه دادند، دراین بین آنقدر وعده دادند که سرخط اولین وعده‌ها گیر کردند. کاری که اصولگرایان دوباره آغازگرآن هستند وتکرار پشت تکرار. هر چندبسیاری از مردم براین باورند که قدرت سیاسی اقتصادی دربین این دوحزب درحال چرخش است اما بازی با افکار عمومی‌چندان عاقبت بخیری به دنبال ندارد.
حالا قاچاق حرف اول وآخر را دراقتصاد ایران می‌زند. ردصلاحیت تعدادقابل توجهی از نمایندگان مجلس دهم در ادامه همین داستان فاجعه بار است. فساد دربین نمایندگان زنگ خطر بزرگی را به صدا درآورده است و ناظران باید بیش از پیش نظارت‌ها را جدی بگیرند. پیشانی تمامی ‌این داستان مهار تورم وبازگشت ارزش ریال است. مجلس باید ارزش پول ملی را باز گرداند چرا که خواسته ملت ایران همین است. 
تاریخ فارس نام تمامی‌فرزندان نیک وبد خود را ثبت کرده  ومی‌کند، باید دید کدام مردان ریشه فساد را قطع وآبروی فارس را خواهند خرید؟

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی