[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

چطور جلوی چرب شدن موها را بگیریم؟، روزنامه شیراز نوین

پوست سر ما باید مقدار مشخصی چربی تولید کند تا با ایجاد یک لایۀ نازک میان خود و محیط، رطوبت خود را حفظ و از موهای ما محافظت کند. اما چربی زیاد ممکن است مشکلاتی ایجاد کند، از کم پشت و کدر شدن موها گرفته تا تحریک شدن پوست سر و شوره زدن. خوشبختانه اگر علت چرب شدن موی سر خود را پیدا کنید، کنترل آن هم برایتان ممکن خواهد شد. در ادامه می‌خواهیم ببینیم علت چرب شدن موی سر چیست و چطور می‌توان جلوی آن را گرفت.
1- اغلب اوقات موهایتان را سفت می‌بندید و زیاد آن را آرایش می‌کنید
شاید دم اسبی کردن موها راحت یا روش خوبی برای پنهان کردن چربی موها به نظر برسد، اما در واقع برعکس است. با این کار شاید موهای شما تمیز و مرتب به نظر برسد اما این مدل مو باعث می‌شود سبوم یا همان چربی طبیعی پوست سرتان در زیر موها و ریشۀ آن‌ها انباشته شود. به علاوه، برای درست کردن مدل موهای شیک و پر طمطراق به استفاده از مواد و محصولات زیادی نیاز است که موها را روان و یکدست و البته سنگین می‌کنند، مسئله‌ای‌که باعث می‌شود موها سریع‌تر چرب شوند.
چه باید کرد؟ در استفاده از محصولات آرایش مو و درست کردن موهای خود با مدل‌هایی که به برس کشیدن و تماس زیاد با موها نیاز دارند زیاده روی نکنید.
2- موهایتان را با آب سرد آب نمی‌کشید
آب داغ به باز شدن منافذ پوست و کوتیکول‌های مو و خارج شدن کثیفی‌ها از آن‌ها کمک می‌کند، اما ممکن است به موهای شما صدمه بزند. آب داغ همه چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد و ممکن است پوست سرتان را بسیار خشک کند، مسئله‌ای‌که باعث شوره زدن و تولید زیاد چربی می‌شود.
چه باید کرد؟ بهتر است بعد از شستشوی موها با شامپو و زدن نرم کننده، از آب گرم استفاده کنید و بعد از آن موهایتان را با آب سرد آبکشی کنید تا کوتیکول‌های موها بسته شوند.
3- از محصولات مراقبتی‌ای‌استفاده می‌کنید که مناسب موهایتان نیستند
کارشناسان توصیه می‌کنند از استفاده از محصولات «قوی» خودداری کنید چون ممکن است موهایتان را سنگین کنند و باعث شوند حجم خود را از دست دهند. این محصولات ممکن است موهای شما را با یک لایۀ محافظتی ضخیم بپوشانند که اگر موهایتان کم پشت یا پوست سرتان چرب باشد، باعث می‌شوند موهایتان چرب‌تر به نظر برسند.
چه باید کرد؟ توصیۀکارشناسان این است که به دلیلی که ذکر شد، از استفاده از محصولاتی که مخصوص موهای خشک یا آسیب دیده هستند خودداری کنید.
علاوه بر این، خوب است که چند بار در ماه از یک شوینده ی عمیق استفاده کنید تا پوست سرتان از چربی‌ها و محصولات بهداشتی و آرایشی‌ای ‌که در آن انباشته شده پاک شود. این کار به موهای شما کمک می‌کند مدت زمان بیشتری تمیز و شاداب باقی بمانند. همچنین می‌توانید از روش‌های خانگی و طبیعی‌ای ‌مثل استفاده از روغن نارگیل برای تغذیۀ موهای خود و در عین حال، کاهش چربی آن استفاده کنید.
4- موهایتان را زیاد برس می‌کشید و به آن‌ها دست می‌زنید
وقتی به موهایتان دست می‌زنید، چربی‌ها و باکتری‌های دست‌ها را به موهای خود انتقال می‌دهید که این کار در نهایت باعث می‌شود موهای شما چرب‌تر به نظر برسند. برس کشیدن زیاد هم برای موها مضر است. برس کشیدن مداوم موها باعث پخش شدن چربی پوست سر در سرتاسر موها می‌شود و باعث می‌شود موها کم حجم‌تر به نظر برسند و تمیزی و شادابی خود را از دست دهند.
چه باید کرد؟ خود را عادت دهید که دست‌هایتان را به موهایتان نزنید، به ویژه وقت‌هایی که به خاطر اضطراب یا در حین مکالمه، ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهید. از افراط در برس کشیدن موهایتان هم خودداری کنید. به گفته کارشناسان، 2 بار برس کشیدن موها در روز برای کسانی که موهای خیلی فر یا زبری ندارند، ممکن است کافی باشد. ضمناً همیشه از یک برس تمیز برای این کار استفاده کنید.
5- اضطراب زیادی دارید
داشتن اضطراب باعث می‌شود بدن کورتیزول یا همان هورمون اضطراب بیشتری تولید کند. این هورمون پوست را به گونه‌ای‌تحریک می‌کند که چربی بیشتری تولید کند و در نتیجه، ظاهر چرب‌تری پیدا کند. به علاوه، ممکن است یکی از دلایل شوره زدن شما اضطراب باشد، مسئله‌ای‌که ممکن است باعث چرب شدن موها هم شود. چه باید کرد؟ کار زیادی از دست تان برنمی‌آید مگر آنکه سبک زندگی خود را تغییر دهید و سعی کنید اضطراب خود را کنترل کنید. استفاده از محصولات مراقبتی مخصوص، به مقابله با شورۀ سر کمک می‌کند و باعث می‌شود پوست سر شما هم در روزهای سخت زندگی کمتر به دردسر افتد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی