[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

هیئت استان همکاری لازم را با ما نداشت، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: بهتاش فضلی بیش از یک و نیم سال است که در رأس هیئت ورزش‌های‌همگانی شهرستان شیراز حضور دارد. او طی این مدت یکی از فعال‌ترین رؤسای هیئت‌های‌ورزشی شیراز بوده و همچنان با انگیزه پیش می‌رود. فضلی حالا گلایه‌هایی هم از برخی مسئولان دارد و به طور کلی شرایط فضاهای ورزشی و میزان مشارکت مردم شیراز در ورزش را نیز چندان مطلوب ارزیابی نیکند.
دقیقا از چه زمانی ریاست هیئت را بر عهده گرفتید؟ در ابتدا چه اهدافی داشتید و آیا به این اهداف رسیدید؟
- بنده از شهریورماه سال 97 مسئولیت هیئت را عهده‌دار شدم. حدود شش ماه ابلاغ بنده سرپرستی بود و آقای پاک فطرت(رئیس هیئت ورزش‌های‌همگانی استان فارس) ابلاغ بنده را به عنوان رئیس نمی‌زدند! چیزی که دبیر هیئت ورزش‌های‌همگانی استان در آن زمان یعنی آقای ناصر به من گفتند این بود که وی  کلاً قصد نداشت این ابلاغ را بزند و به اصرار مدیرکل وقت و البته شادروان اردشیر حسن زاده(رئیس وقت اداره ورزش و جوانان شیراز) این ابلاغ بالاخره زده شد و ما شروع به کار کردیم. در ابتدا یک تیم بسیار قوی بستم. هیئت رئیسه‌ای‌کارآمد را آماده کردم و سعی کردم کاستی‌های‌گذشته را برطرف کنم. البته باید از زحمات رؤسای قبلی هیئت نیز تشکر کنم. با چند پیاده‌روی برای معلولان و ناشنوایان کارمان را شروع کردیم و جوایز این برنامه‌ها را هم از جیب هزینه کردیم. ابتدا بخاطر این که اصلاً از اسم این هیئت پیداست، با 32 کمیته فعال فکر کردیم که با تعاملی که با استان خواهیم داشت، در پارک‌های ‌محله‌ای‌و پارک‌های‌بزرگ شیراز، در بلوارهایی که لوازم ورزشی وجود دارد، می‌توانیم برنامه‌های‌خیلی خوبی را ارائه بدهیم و با کمکی که هیئت استان می‌کند، می‌توانیم به اعتلای این هیئت کمک کنیم اما چنین نشد. باید حقایق را اینجا عنوان کنم: در طول دو سالی که من در این هیئت مسئولیت دارم، فقط دوبار مبلغ 500 هزارتومان از سوی هیئت استان (آقای پاک‌فطرت) به ما کمک شد و تمام! یعنی یک میلیون تومان! خب ما دوست داشتیم کلاس‌های‌مربیگری را در شهر شیراز برگزار کنیم.
تمام باشگاه‌های‌ ورزشی، بدنسازی، یوگا و همه کمیته‌های‌فعالی که داشتیم. گفتم استارت را می‌زنیم، کار می‌کنیم اما متأسفانه آقای پاک فطرت و تیمشون یک چهارم همکاری را هم با ما نداشتند. نایب‌رئیس وی خانم جوانمردی تمام دوره‌های‌آموزشی مربیگری را خودشان برگزار می‌کردند و اصلاً کاری به شهرستان‌ها نداشتند. تمرکز کرده بودند روی شهرستان شیراز، همه کارهای مربوط به شیراز را وی و تیمشان انجام می‌دادند. به خصوص در بخش ورزش‌های‌آمادگی جسمانی که چندین زیرشاخه مختلف داشت، وی علاوه بر مسئولیت نایب رئیسی، کلاس‌های‌مربیگری را هم برگزار کرد و اجازه برگزاری هیچ کلاسی را به ما ندادند. در حقیقت آنچه که به هیئت ما کمک شد، کمک خیرین و مجموعه خودمان در هیئت رئیسه بود، ولاغیر!
در دوره کرونا هم فعالیتی داشتید؟
- در دورانی که کرونا متأسفانه مثل تمام دنیا در فارس و شیراز نیز همه گیر شد، کمیته کراس فیت ما چندین مسابقه آنلاین برگزار کرد. ما مرتب با ورزشکاران و مربیان در تماس بودیم. 
خیلی از مربیانی که باید بعد از سه سال که مربیگری‌شان تمام می‌شود، دوره‌های‌بازآموزی و دانش‌افزایی را گذرانده باشند، می‌آمدند برای تأیید مربیگری که ما هم این کار را با کمال میل انجام دادیم.
در اولین فرصت تأییدیه مربیگری را ارسال کردیم به اداره و رزش و همچنان منتظریم که اجازه ادامه فعالیت را بدهند تا کارمان را از سر بگیریم. با بخش نامه‌ای‌که از وزارت ورزش آمد، باشگاه‌ها باز شده‌اند. همچنان تعامل داریم با مؤسسین باشگاه‌ها، مربیان  و ورزشکاران و در خدمت همشهریان فهیم‌مان هستیم.
به‌نظر شما زیرساخت‌های‌ورزش همگانی برای مردم شیراز فراهم هست؟ 
-با توجه به اینکه شهرشیراز یک شهر تقریباً دو میلیون نفری است و اکثر مردم علاقه‌مند به ورزش هستند، ورزش‌های‌همگانی هم بیشترین تأکیدش بر پیاده‌روی‌ها و ورزش‌هایی ‌همچون کراس‌فیت، آمادگی جسمانی، فریزبی، داژبال، پرواز بادبادک‌ها، دو و میدانی و کمیته‌های‌مختلف هست، من احساس می‌کنم که زیرساخت‌های‌لازم و استاندارد برای ورزش‌های‌همگانی در شهر ما وجود ندارد و آنچه هم که هست بیشتر در بالای شهر قرار دارد. ما باید توجه بیشتری به مناطق جنوبی شهر داشته‌باشیم. 
من اعتقاد دارم که "انّ اکرمکم عنداللَّه اتقاکم" ما فقط در تقوای الهی می‌توانیم از هم پیشی بگیریم وگرنه هیچ تفاوتی با هم نداریم. احساسم این است که جنوب شهر، لوازم و وسایل ورزشی و امکانات کمتری دارند و باید تأکید ویژه‌ای‌رو این قضیه داشته باشیم.
 چه مقدار با شرایط آرمانی فاصله داریم؟
خیلی زیاد. انشالله که روزی بتوانیم حداقل 60-70 درصد راه را برویم و این هم همت همه مسئولان را می‌طلبد. نمایندگان جدید مجلس شورای اسلامی در استان فارس و شهرستان شیراز باید کمک کنند به مرتفع شدن این مشکل. هنوز خیلی کار داریم.
در حال حاضر آیا اماکن ورزشی اجازه فعالیت دریافت کرده‌اند؟
با بخش نامه‌ای‌که از وزارت خانه آماده، اماکن ورزشی اجازه فعالیت دارند اما با رعایت پروتکل‌های‌بهداشتی. اما خب باز هم وضعیت خطرناک است و من به باشگاه‌ها توصیه می‌کنم این پروتکل‌ها را واقعاً جدی بگیرند تا خدای نکرده پشیمانی به بار نیاید
به‌نظر شما چند درصد از مردم شیراز فعالیت مفید ورزشی دارند؟
من فکر می‌کنم با توجه به مشکلات اقتصادی که مردم ما با آن مواجه هستند، تمام تلاششان بر این است که بتوانند مخارج زندگی‌شان را تأمین کنند. بنابراین درصد کمی‌ از مردم یعنی شاید فقط یک چهارم مردم ما فعالیت ورزشی دارند. برای همین هم هست که چاقی فراگیر شده.
 البته در این قضیه باید به بحث غذا و روغن‌هایی که استفاده می‌کنیم هم توجه کنیم. متأسفانه برخی روغن‌ها استاندارد لازم را ندارند و همین مسائل باعث شده که حتی در مدارس، اکثر دانش‌آموزان وضعیت فیزیکی مطلوبی نداشته‌باشند.
من توصیه می‌کنم که خانواده‌ها همت کنند و بچه‌ها را به سمت ورزش بیاورند. البته بزرگسالان هم باید ورزش کنند. ما کمیته پیشکسوتان هم داریم در رشته‌های‌مختلف و می‌توانیم پذیرای علاقه‌مندان باشیم.
از برنامه‌های‌آتی هیئت بگویید.
انشالله اگر عمری باقی بود ما در آینده برنامه‌های‌متفاوتی داریم که این تفاوت را مردم در زمانی که برنامه‌ها انجام شد کاملاً متوجه خواهند شد. ما برای پسا کرونا برنامه‌های ‌ویژه‌ای‌در تک تک مناطق یازده‌گانه شهرداری شیراز داریم، بدون هیچ تفاوتی. در این زمینه با شورای شهر، شهرداری‌های‌مناطق و اداره تربیت بدنی شهرداری همکاری داریم و برنامه‌های‌مختلفی را اجرا خواهیم کرد تا پایان شهریور ماه.
همشهریان ما منتظر خبرهای خوبی در هیئت ورزش‌های‌همگانی باشند. با کمال میل در خدمت همکاران محترم و مردم فهیم شیراز هستیم. 
هدف ما اعتلای همه جانبه ورزش در شهرستان شیراز است و مطمئناً با خرد جمعی، تعامل و همکاری، شعار همیشگی مان یعنی "ورزش، نشاط و همدلی" را همچنان ادامه یدهیم و منتظر پیشنهادها و همکاری دوستان نیز هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی