[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

مجلس برای مردم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

از جمله گرفتاری‌های امروز کشور در حوزه اقتصاد، سیاسی کاری وعدم نظارت مجلس بررفتار دولت است.نمایندگان دوره دهم بشدت سهل‌انگاری کردند و به‌دلیل عدم شناخت از قانون و عدم بهره‌گیری از خرد جمعی کارشناسان و نخبگان قادر نبودند بر رفتار دولت تأثیر بگذارند ومانع بسیاری ندانم‌کاری‌ها شوند. حالا باید دید کدامیک از نمایندگان دهم در فرصت باقی مانده از عمردولت دوازدهم پست‌های مشاوره‌ای ‌و یا ریاستی در قوه مجریه می‌گیرند. هرچند دولت دوازدهم در مجلس دهم مدافعی نداشت اما توانست به هر طریق صدای اعتراض ضعیف منتقدان را خنثی و ادامه راه بدهد. افرادی که نامزد شرکت در انتخابات می‌شوند گاهاً به یک شیوه رفتار می‌کنند و پس از توفیق وجلوس برصندلی بهارستان به شیوه دیگری رفتار می‌کنند...

 این تضاد رفتاری آغاز بروز گرفتاری‌های بزرگ وکوچک است، وقتی نمایندگان باید وکیل مدافعه حقوق ملت باشند وبه مدافع حقوق دولتی تبدیل می‌شوند.
ردصلاحیت شمار قابل‌توجهی از نمایندگان حاضر در مجلس دهم به منظور مشارکت در انتخابات یازدهم و حضوری دوباره در مجلس نمایانگر اوج رفتارهای تضادگونه افرادی است که بعضاً در سودای قدرت وحضور در قوه مقننه هستند. این افراد ضمن حضور در مجلس درتفکر حضور در بدنه قدرت قوه مجریه پس از طی دوران نمایندگی می‌باشند، هرچند شمار قابل توجهی از نمایندگان از بدنه دولت راهی مجلس می‌شوند ودر یک حرکت دایره وار از دولت به مجلس واز مجلس به دولت تغییر مکان میدهند.
تقسیم قدرت بین گروه‌های خودی  به یک آفت بزرگ تبدیل شده است وهسته اولیه رانت وفساد درون دستگاهی از همین نقطه وبا همین نطفه پی‌ریزی می‌شود. وقتی نمایندگان به دولت تذکر نمی‌دهندحکایت عجیبی از رفتارهای سیاسی را در ذهن مخاطب تداعی می‌کنند. اینکه شخص نماینده چه صنمی ‌با دولت دارد که اینگونه دست به سینه وگوش به فرمان دارد و از حقوق ملت دفاع وپشتیبانی نمی‌کند.
برزمین ماندن حقوق ملت ومطالبات آنان را می‌توان در شمار وعده‌های انتخاباتی تیم جدید مشاهده نمود. تیم جدید اغلب با شعار محرومیت‌زدایی اقدام به حضور در انتخابات می‌کنند و دستاویزی ندارند جز تأکید به محرومیت‌ها واعلام شمار بی‌شمار آنها در اقصی نقاط استان وکشور. انگاربا بیان این شعارها وانتقادات بعضاً تند نامزدهای انتخاباتی مجلس کل دستاورهای چهل ساله زیر سوال می‌رود چراکه نامزدهای انتخابات در تبلیغات خود اقدام به پررنگ نمودن نقطه ضعف‌ها می‌کنند تا هم گروه رقیب را بکوبند وهم خودشان را قهرمان داستان نشان بدهند.
در انتخابات گذشته مجلس  نوک پیکان حمله، متوجه مدیران نا کارآمد استانی بودند. مدیرانی که جرأت ریسک نداشتند و به دلیل عدم توان در مدیریت بحران، وضعیت اقتصاد وسرمایه‌گذاری را به این مرحله رساندند. استانی با جوانان بیکار اما علاقه‌مند وتوانا که میدان عمل به آنها داده نشده است. پتانسیل‌های فراوان که مورد توجه قرار نگرفته و انگار فرصت سوزی شده است. اما در خلال این وعده‌ها باید به اختیارات مدیریتی نیز نیم نگاهی انداخت، آیا مدیران استانی وحتی بعضاً ملی در بسیاری امور اجازه تصمیمی‌گیری داشته و دارندو اختیارات لازم از سوی پایتخت‌نشینان به آنان داده شده است ؟
حالا نمایندگان یازدهم با انبوهی از مطالبات عمومی‌روبرو هستند، اولین حرکت آنان در دوران جدید دیدار با مدیران استانی وشهرستانی بوده است. گویا منتخبان دراین دوره در حال شناسایی مشکلات برای طرح آنان در مجلس هستند. مشکلاتی که در ده دوره گذشته بارها وبارها مطرح و اینک دوباره آماده طرح می‌باشند. مشکلاتی که در دوران تبلیغاتی مجلس یازدهم با عنوان مدیران ناکارآمد مطرح شده بود حالا دردیدار با مدیران! بررسی ومورد توجه دوباره قرار می‌گیرند.
اولویت‌های نمایندگان یازدهم روشن است و دریک کلام خلاصه می‌شود، انسجام باید به اصل واساس کارهای نمایندگان دریک مجمع بازسازی شده تبدیل شود. ارتباط با مردم دراین انسجام شرط اصلی است. آنچه باعث می‌شود وشاید در دوره دوازدهم مجلس، نمایندگان را از اکثریت آرای مردمی‌برخوردارسازد ونه با مشارکت ضعیف وارد مجلس شوند. در واقع گرفتاری‌های  گذشته وعدم اعتماد عمومی‌نسبت به این رویداد باعث واکنش منفی از سوی مردم می‌شود وباید دراین دوره روی اعتماد سازی کار کرد وترمیم اعتماد را به عنوان یک اصل مهم سر لوحه امورقرار داد تامشارکت‌ها دوباره حداکثری شود.
نمایندگان دراین دوره باید به خواسته‌های مردم جامه عمل بپوشانند، از همفکری اساتید دانشگاهی با هدف توفیق دربرنامه‌های عمرانی پژوهشی بجای همفکری با لیدرهای سیاسی استفاده کنند. درواقع اتاق فکر خودرا با حضور افراد حقوقدان با تجربه وکارآمد وکارشناسان زبده تشکیل دهند. اتاق فکری که با مجمع نمایندگان فارس مرتبط واجرای برنامه‌ها را هدفمند وپر قدرت نمایند.
پیش‌بینی‌های خوبی از سوی تحلیل‌گران سیاسی ارایه نمی‌شود. گویا بعضی در انتظار درگیری شدید دو قوه مقننه ومجریه هستند. حالا نوبت استیضاح واقعی است. نمایندگان از جبهه مقابل برای استیضاح وزرایی که در دور گذشته از لبه تیغ استیضاح به سلامت جسته‌اند، آماده‌اند تا با شعار استیفای حقوق ملت‌، ناکارآمدی مدیران و وضعیت بد معیشتی وتورم، وزرای مشخص وتأثیرگذار را استیضاح کنند. هرچند دولت دوازدهم عمر چندانی تا پایان ندارد اما باید خود را برای دفاع درمقابل این هجمه بزرگ آماده کند. هرچند پاسخگویی نسبت به عملکرد گذشته اگر روشن و پاکیزه باشد چندان سخت ودشوار نیست. امید است مجلس یازدهم الگویی باشد برای مجالس آینده در بٌعد آینده اندیشی وتوجه به مطالبات یک ملت. اگر یک مجلس الگو داشته‌باشیم وساختار سیاست دراین مجلس تعریف وترمیم شود خواهیم توانست به اهداف توسعه دستیابیم. انشالله

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی