[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

باید مراقب توطئه‌گرانی که منافع عراق را هدف قرار داده‌اند، باشیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گوی تلفنی با نخست‌وزیر عراق تأکید کرد که ایران همچون همیشه از دولت عراق برای موفقیت‌هایش به نفع ملت این کشور به طور کامل حمایت خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در این تماس تلفنی با تبریک به « مصطفی الکاظمی» به خاطر انتخاب به عنوان نخست وزیر جدید عراق، تأکید کرد: از اینکه فردی مسلط به تحولات سال‌های اخیر این کشور، امروز مسئولیت امور را برعهده گرفته، بسیار خوشحالیم.
روحانی با بیان اینکه استقلال عراق،  ثبات سیاسی، حاکمیت ملی و یکپارچگی این کشور برای ما بسیار حائز اهمیت است، ابراز امیدواری کرد که روابط دوستانه و مناسبات  تهران - بغداد بیش از پیش توسعه و گسترش یابد. رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ما همواره در راستای منافع دو ملت در کنار عراق بوده و هستیم، اظهار داشت: همچنان باید  مراقب توطئه گرانی باشیم که منافع عراق و ملت‌های منطقه را هدف قرار داده اند.
روحانی در ادامه با اشاره به ضرورت تأمین و برقراری صلح و ثبات در منطقه، تأکید کرد:  همانطور که در مبارزه با داعش ثابت کردیم که در کنار ملت عراق هستیم، اکنون نیز برای تأمین ثبات و پیشرفت عراق  با همه توان در کنار دولت این کشور خواهیم بود.
رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دوکشور، ضرورت تبادلات تجاری از طریق مرزهای زمینی دوکشور و همچنین فعال شدن بازارچه‌های مرزی را مورد اشاره قرار داد  و بر اجرایی و عملیاتی شدن توافقات قبلی دوکشور از جمله خط لوله نفت، اتصال راه آهن در شلمچه و لایروبی اروند رود تأکید کرد. روحانی همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا در میان کشورهای جهان، همکاری، تبادل اطلاعات و دانش دو کشور در این زمینه را ضروری خواند و بر ارائه هرگونه کمک به عراق در راه مبارزه با ویروس کرونا اعلام آمادگی کرد.
نخست وزیر عراق نیز در این تماس تلفنی، جمهوری اسلامی‌ایران را کشور دوست و برادر عراق نام برد و گفت: کمک‌های ایران به عنوان یک کشور کلیدی منطقه در برقراری امنیت و ثبات در عراق بویژه در مبارزه با داعش را هرگز فراموش نمی‌کنیم و خواستار توسعه و تعمیق روابط با ایران در همه زمینه‌ها هستیم. «مصطفی الکاظمی»  با بیان اینکه جهان و منطقه در شرایط حساسی به سر می‌برد، گفت:  با خردمندی و منطق و عقلانیت هر مشکلی حل خواهد شد و امیدوارم با همکاری تنگاتنگ و نزدیک دو کشور بتوانیم بر مشکلات فائق آییم.  نخست‌وزیر عراق نیز با تأکید بر ضرورت توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور، بازگشایی مرزهای زمینی و از سرگیری تبادلات کالایی را موجب رونق روابط اقتصادی دو کشور دانست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی