[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

سوزاندن بقایای کشاورزی برخورد قضایی به دنبال دارد، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان فارس گفت: آتش‌زدن پس مانده محصولات در اراضی کشاورزی استان فارس بر اساس مواد۲۰ قانون هوای پاک  و ۶۸۸ مجازات اسلامی‌ و ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها، خلاف قانون است و مرتکبین به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد.
حمید ظهرابی، روز شنبه در خصوص سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی گفت: با گذشت نزدیک به ۳ سال از تصویب ماده ۲۰ «قانون هوای پاک» و ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع که ده‌ها سال از تصویب آن می‌گذرد اما متأسفانه عدم اجرای درست و کامل این قوانین  باعث شده ایجاد حریق در مزارع همچنان یکی از عوامل آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع  است. مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس افزود: همه ساله با پایان کشت بهاره و هم‌زمان با روزهای گرم سال، کشاورزان پس از برداشت محصول و با هدف سرعت بخشیدن به کشت بعدی، بقایا و کاه و کلش به جا مانده در مزارع را آتش می‌زنند. 
این کار علاوه بر آلودگی هوا،  باعث خسارت به خاک، کاهش مواد آلی، کاهش میکروارگانیسم‌ها و رطوبت و در نتیجه حاصل‌خیزی خاک، افزایش فرسایش و بر هم خوردن تعادل ترکیبات آلی ومعدنی خاک  می‌گردد.ظهرابی اضافه کرد: همچنین به دلیل همجوار بودن بخش‌های‌وسیعی از اراضی کشاورزی دراستان فارس  با  مراتع و جنگل‌ها خطر ایجاد حریق در عرصه‌های‌طبیعی افزایش می‌یابد و یکی از دلایل عمده ایجاد آتش‌سوزی  در این عرصه‌ها  ایجاد آتش  عمدی در مزارع به شمار می‌رود. وی گفت: این آتش‌سوزی‌ها در مناطق مسکونی و جاده‌ها نیز با آلودگی هوا و کاهش دید خطر تصادفات جاده‌ای‌را به نحو قابل ملاحظه‌ای‌افزایش می‌دهند.ظهرابی گفت: «قانون هوای پاک» در مرداد ۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی‌رسیده است و نزدیک به سه سال از تصویب آن می‌گذرد که از سوی بسیاری از کشاورزان نادیده گرفته شده و به ندرت با آنها برخورد شده  و یا برخورد‌های‌صورت گرفته باز دارنده نبوده است. وی گفت در سال جاری با توجه به دستور مراجع قضایی و بخشنامه‌ای‌که از دادستانی خطاب به همکاران قضایی صادر شده، تشدید برخورد با ناقضان این قانون در دستور کار قرارگرفته است. میزان اراضی قابل استفاده کشاورزی در استان فارس حدود ۳/۴‌میلیون هکتار می‌باشد که برابر ۷/۳۴ درصد مساحت کل استان است ، بخش قابل توجهی از این اراضی به کاشت گندم و جو اختصاص دارد که عمدتاً در بهار و تابستان مورد آتش‌سوزی قرار می‌گیرد.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی