[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

تولید خط بریل در هوا، روزنامه شیراز نوین

دستگاهی ابداع شده که با استفاده از اولتراساوند نشانگرهای خط بریل را روی هوا ایجاد می‌کند تا افراد نابینا بتوانند آن را درک کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، برای نابینایان که به خط بریل اتکا دارند، خواندن محتوای نمایشگرها و علائم در محیط‌های عمومی‌کاری چالش برانگیز است. اما سیستمی‌جدید می‌تواند این روند را ساده‌تر کند.
دستگاه HaptiRead ابداع شده است که با استفاده از پالس‌های اولتراساوند متون بریل را در هوا بازتولید می‌کند. این پالس‌ها به شکل الگوهایی از پیش تعیین شده منتشر می‌شوند.
بیشتر اوقات در اماکن عمومی‌نشانگرهای بریل به عنوان نشانه‌هایی ثابت بر روی علامت‌ها دیده می‌شوند یا در نمایشگرها به شکل خطوطی از نقاط دیده می‌شود که این نقاط برجسته و فرورفته می‌شوند تا تغییر متن را نشان دهند.
اما در مورد هر دوی این روش‌ها چالش‌های زیادی وجود دارد. در درجه اول با این روش به سختی می‌توان با کاربر ارتباط برقرار و اطلاعات محدودی را می‌توان عرضه کرد. بخش‌های متحرک با گذر زمان دچار اختلال می‌شوند. در کنار این موارد نکته بهداشتی نیز وجود دارد زیرا افراد مختلفی این سطوح را لمس می‌کنند.
دستگاه HaptiRead به گونه‌ای طراحی شده تا تمام مشکلات مربوط به استفاده از خط بریل در اماکن عمومی ‌را برطرف کند. این سیستم در حقیقت پنلی شامل ۲۵۶ مبدل اولتراساوند است که فرکانس‌هایی تا ۲۰۰ هرتز منتشر می‌کنند. این سیگنال‌ها به اندازه‌ای قدرتمند هستند که کاربر فشار را روی پوستش احساس می‌کند. این نوع فناوری قبلاً برای ساخت هولوگرام‌هایی قابل لمس به کار گرفته شده است.
این دستگاه ۸ نقطه لمسی در هوا و در فاصله ۷۰ سانتیمتری کاربر ایجاد می‌کند که نحوه قرار گرفتن آنها کاراکترهای مختلف در خط بریل را نشان می‌دهد.
یک دوربین Leap Motion که قابلیت درک عمق را دارد دست کاربر را ردیابی و امواج اولتراسونیک را به سمت آن ارسال می‌کند. این روش به کاربر کمک می‌کند دستگاه را شناسایی کند. علاوه بر آن دستگاه هیچ قطعه متحرکی ندارد و نیازی نیست کاربر سطح را لمس کند، بنابراین چالش بهداشت نیز برطرف می‌شود.
این سیستم را می‌توان طوری تنظیم کرد تا اطلاعات پیچیده مانند جداول و گرافیک‌ها را نیز نمایش دهد.
محققان این دستگاه را روی ۱۸ فرد بینا و ۱۱ نابینا آزمایش کردند و از آنها خواستند تا نشانه‌های بریل را احساس کنند و تشخیص دهند چه کاراکترهایی را نشان می‌دهند.
در هر دو گروه شرکت کننده، این سیستم نتایج مثبتی داشت. شرکت کنندگان نابینا با کمک این سیستم علائم را با دقت ۹۴ درصد تشخیص دادند. دقت تشخیص گروه نابینا نیز ۸۸ درصد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی