[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

اختراع کلاه الکترومغناطیسی سبک برای اسکن کل مغز، روزنامه شیراز نوین

محققان انگلیسی از تولید کلاهی الکترومغناطیسی خبر داده‌اند که تعداد حسگرهای آن تنها یک پنجم نمونه‌های مشابه است و می‌تواند کل مغز را اسکن کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، برای اسکن تمام بخش‌های مغز در بیمارستان‌ها معمولاً از دستگاه‌های بزرگ و سنگین مگنتوانسفالوگرافی استفاده می‌شود که مجهز به مغناطیس سنج‌های بسیار حساس هستند و ناهنجاری‌های مغز را تشخیص می‌دهند. اما یک کلاه پوشیدنی سبک و ساده می‌تواند در آینده نزدیک جایگزین این دستگاه شود و این فرایند را تسریع کرده و از دشواری آن برای بیماران بکاهد.
این کلاه MEG که با چاپگر سه بعدی قابل تولید است، با حسگرهای خود اطلاعات مربوط به امواج مغزی را جمع‌آوری می‌کند و کاربر در زمان استفاده از کلاه یادشده می‌تواند فعالیت‌هایی مانند صرف چای، بازی‌های فکری، گره زدن، حرکات کششی دست و غیره را انجام دهد.
کلاه یادشده که تنها ۴۹ حسگر دارد، به خصوص برای استفاده افراد کم سن و سال و بیمار که نمی‌توانند برای مدت طولانی در یک جا ثابت بنشینند، مناسب است. در آزمایش انجام شده بر روی دو داوطلب این کلاه قادر به اسکن دقیق و سرتاسری مغز بوده است. پژوهشگران امیدوارند بتوانند در آینده نزدیک برای تجاری سازی این محصول با قیمت مناسب اقدام کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی