[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

امروز: خونه به خونه مازندران - فجر شهید سپاسی شیراز - اندکی صبر، بقا نزدیک است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- میثم محجوبی:
هفته سی و دوم مسابقات لیگ دسته اول باشگاه‌های ایران (جام آزادگان) امروز با 9دیدار به انجام می‌رسد و نماینده شیراز یک دیدار حساس و حیاتی در مازندران خواهد داشت.
فجر سپاسی پس از سپری کردن یک فصل تلخ و طاقت‌فرسا، حالا دو هفته است که به شرایط نسبتاً خوبی رسیده است. تیمی که تا حدود 15روز پیش کسی دیگر شانس چندانی برای ماندنش در لیگ قائل نبود، حالا با دو پیروزی پیاپی امیدها را کاملاً زنده کرده است. فاصله 7امتیازی تا منطقه بقا طی این دو هفته به یک امتیاز کاهش پیدا کرده و فجری‌ها همین امروز هم می‌توانند به این منطقه وارد شوند. فجر اگر بتواند بازی امروز را حتی با یک نتیجه تساوی به پایان برساند، در صورت شکست خیبر در اهواز برابر تیم سقوط کرده استقلال اهواز، می‌تواند جای نماینده خرم آباد در رتبه پانزدهم را بگیرد و در دو هفته پایانی، سرنوشت را در دستان خودش داشته باشد.
به یاد بهمن...
امروز از ساعت 16:45 فجر سپاسی در بابل میهمان خونه به خونه مازندران است؛ تیمی که از حیاتش کمتر از سه سال می‌گذرد. دو سال پیش زمانی که سبزپوشان بهمن شیراز در لیگ دسته دوم و در مرحله نخست گروهی در گروه چهارم حضور داشتند، خونه به خونه مازندران هم در همان گروه حضور داشت. بهمن با کسب رتبه سوم به مرحله بعد صعود کرد اما تیم بابلی سه امتیاز کمتر کسب کرد و از صعود بازماند. بهمن در مرحله دوم گروهی نمایشی به مراتب بهتر از مرحله اول داشت و توانست با 15امتیاز به لیگ دسته اول صعود کند. اتفاقی خوب برای فوتبال شیراز توسط شاگردان وحید رضایی رقم خورده بود و یک تیم کاملاً بومی و با فوتبالی تماشاگرپسند، توانست فوتبال افول کرده شیراز را زنده کند. اما این اتفاق خوب بدترین واکنش ممکن را از سوی مسئولان در پی داشت. هیچکس حاضر نشد به مدیران این تیم برای حضور قدرتمند در لیگ دسته اول کمکی بکند و بدین ترتیب مازندرانی‌ها مثل آب خوردن و با پرداخت پول، تیمی که حق مردم و جوانان شیراز بود را خریدند و بردند. حالا اثری از آثار تیمی به نام بهمن در شیراز وجود ندارد اما بابلی‌ها هنوز اندک شانسی دارند تا حتی به لیگ برتر ایران صعود کنند. شیرازی‌ها هم که خود را دو سال پیش از حضور دو تیم در دسته اول محروم کردند، حالا باید برای داشتن یک تیم در این دسته نذر و نیاز کنند.
فجر به دنبال حفظ رکورد صددرصد پیروزی برابر خونه به خونه
بنابراین بازی امروز از این لحاظ هم حیثیتی است. شاید شیرازی‌ها انتظار داشته باشند تا بچه‌های فجر چیزهایی را در بازی امروز ثابت کنند؛ همانطور که فصل گذشته و حتی دور رفت امسال هم ثابت کردند. فجر در دور رفت بازی‌ها زمانی که هنوز یک برد هم به دست نیاورده بود، در ورزشگاه دستغیب برابر تیم متمول مازندرانی قرار گرفت و با ارائه یک بازی برتر و با نتیجه ۲ بر صفر حریف خود را شکست داد. فصل گذشته هم زمانی که فجر مدعی جدی صعود به لیگ برتر بود، خونه به خونه هم در بابل و هم در شیراز تن به شکست داد و حالا همه منتظرند تا پس از بازی‌های امروز هم رکورد صددرصد پیروزی فجر برابر خونه به خونه پابرجا بماند. نخستین رویارویی این دو تیم در روز 26مرداد1394 در بابل بود. در آن بازی فجری‌ها با دو گل ابراهیم صالحی در دقایق 13 و 33 میزبان خود را شکست دادند. در بازی برگشت فصل گذشته هم این فجر بود که این بار به سختی و با گل دقیقه 91 ایمان باصفا از روی نقطه پنالتی، میهمان خود را شکست داد. در پایان فصل گذشته فجر در یک قدمی صعود بود که در روز پایانی نتوانست نتیجه تساوی در آبادان را حفظ کند و با کسب رتبه چهارمی از صعود بازماند و خونه به خونه هم با دو امتیاز کمتر و دو پله پایین‌تر به کار خود پایان دادند. اما امسال وضعیت کاملاً متفاوت بود. فجر از همان ابتدا به عنوان یک تیم کاندید سقوط خود را معرفی کرد و تا هفته پانزدهم روی پیروزی را ندید. اما در آن هفته (11آذر95) با دو گل خونه به خونه را شکست داد و به بقا امیدوار شد. ایمان باصفا در دقیقه 73 از روی نقطه پنالتی و صادق صادقی در دقیقه 91 گلزنی کردند. ابراهیم صالحی در آن بازی هم ستاره فجری‌ها بود و یک پنالتی گرفت و یک پاس گل داد و تیمش را پیروز کرد. اما همان بازی آخرین بازی ابراهیم برای فجر بود و او در حساس‌ترین مقطع فصل، فجر را ترک کرد. صادق صادقی هم مدت‌هاست که در مصدومیت به سر می‌برد و از بین گلزنان فجر برابر خونه به خونه در بازی‌های گذشته، تنها ایمان باصفاست که همچنان یکی از ارکان اصلی این تیم به حساب می‌آید. باصفا که قبلاً دوبار از روی نقطه پنالتی به خونه به خونه گل زده، هفته گذشته هم در دیداری که فجری‌ها با 4گل استقلال اهواز را در هم کوبیدند، از روی نقطه پنالتی دروازه حریف را باز کرد. او امسال با همین پنالتی‌ها بهترین گلزن فجر لقب گرفته و 5بار موفق به باز کردن دروازه رقبا شده است.
270 دقیقه تا بقا
فجر در دو بازی گذشته توانست خود را به لیگ برگرداند. اگر هر یک از بازی‌های قبلی با توقف یا شکست زردپوشان به پایان می‌رسد، شاید دیگر کسی شانسی برای این تیم قائل نبود، اما پیروزی سخت و ارزشمند با گل دقایق پایانی در رفسنجان امیدها را زنده کرد و سپس پیروزی بسیار آسان و روحیه بخش برابر استقلال اهواز، این تیم را در بهترین شرایط برای بازگشت به منطقه امن جدول قرار داد. فجر در طول مسابقات این فصل تنها یک بار موفق شده بود به دو پیروزی پیاپی دست پیدا کند. هفته‌های 15 و 16 و پیروزی‌های مشابه ۲ بر صفر برابر خونه به خونه و فولاد یزد؛ یعنی رقبای این هفته و هفته آینده. در صورتی که استقلال اهواز بتواند در بدترین شرایط تاریخش در مقابل خیبرخرم آباد شکست نخورد، شاید یک نتیجه تساوی هم برای فجر در مازندران مناسب باشد. اما فجر باید برای کسب هر سه امتیاز به میدان برود. حقیقت تلخی که در مورد فجر وجود دارد این است که این تیم حتی در صورت کسب هر 9امتیازِ سه بازی باقی مانده، ممکن است نتواند در لیگ دسته اول باقی بماند. چون خیبر یک امتیاز بیشتر از فجر دارد و مانند فجر، شانس گرفتن 9امتیاز در بازی‌های باقی مانده را دارد. بنابراین فجری‌ها علاوه بر اینکه باید تلاش کنند تا هر سه بازی باقی مانده را با پیروزی پشت سر بگذارند، باید خواهان از دست دادن امتیاز توسط نماینده خرم آباد هم باشند. فجر باید در زمین دو تیم خونه به خونه و آلومینیوم اراک به میدان برود و در زمین خود از فولاد یزد پذیرایی کند. خیبر هم باید در زمین استقلال اهواز و خونه به خونه به میدان برود و در زمین خود یک بازی با مس رفسنجان خواهد داشت. بهترین اتفاق ممکن برای فجری‌ها این است که پس از بازی‌های امروز بتوانند در جدول از رقیب لرستانی خود پیشی بگیرند. چیزی که با توجه به تفاوت فاحش رقبای دو تیم، کمی سخت به نظر می‌رسد.
شانس اندک خونه به خونه برای صعود
یکی از نکاتی که غلام پیروانی از آن به عنوان یکی از دردسرهای فجر سپاسی در بازی امروز یاد می‌کند، این است که خونه به خونه هنوز شانس صعود به لیگ برتر را دارد و به همین خاطر با انگیزه فراوانی پا به این بازی خواهد گذاشت. «اگر خونه به خونه در بازی برابر مس کرمان برنده نمی‌شد، مسابقه برابر فجر برایشان خیلی مهم نبود» او به نکته درستی اشاره می‌کند. هواداران فجر هفته گذشته وقتی تیمشان در حال گلباران حریف اهوازی بود، علاوه بر پیگیری نتایج تیم‌های ته جدولی، نیم نگاهی هم به بازی مس کرمان و خونه به خونه داشتند. آنها می‌دانستند که در صورتی که مس کرمان آن بازی را با پیروزی پشت سر بگذارد، دیگر خونه به خونه شانسی برای صعود نخواهد داشت و بازی بعدی فجر ساده‌تر خواهد شد. اما حقیقت این است که خونه به خونه تنها روی کاغذ درصدی شانس برای صعود به لیگ برتر دارد، اما در حقیقت برای تحقق این موضوع نیاز به چیزی شبیه معجزه خواهد داشت. آنها در حال حاضر تیم هفتم جدول هستند با 48امتیاز و تنها سه تیم به لیگ برتر صعود می‌کنند. تیم سوم جدول هم ملوان بندرانزلی است که 56امتیاز دارد و این یعنی خونه به خونه تنها در صورتی لیگ برتری خواهد شد که در هر سه بازی باقی مانده رقبایش را شکست دهد و ملوان هم در این سه بازی بیشتر از یک امتیاز کسب نکند. علاوه بر این آنها باید دعا کنند که گل گهر سیرجان هم در سه بازی بیشتر از 4امتیاز به دست نیاورد، بادران تهران هم در این سه بازی بیشتر از 8امتیاز کسب نکند و مس کرمان هم در هر سه بازی باقی مانده پیروز نشود. بنابراین نباید شانس چندانی برای صعود بابلی‌ها قائل بود اما به هر حال آنها امروز آخرین شانس خود برای صعود به لیگ برتر را امتحان خواهند کرد و این موضوع همانقدر که می‌تواند کار فجری‌ها را برای پیروزی سخت کند، می‌تواند باعث افزایش استرس در نزد بازیکنان خونه به خونه هم بشود و همچنین میل به پیروزی در تیم حریف می‌تواند دفاع این تیم سرخ‌پوش را هم آسیب‌پذیرتر کند. در حقیقت اینکه خونه به خونه یک تیم مدعی صعود به لیگ برتر است، همانقدر که می‌تواند کار فجر را برای پیروزی در بابل سخت کند، می‌تواند مزایایی هم برای نماینده شیراز داشته باشد. «تیم فجر تیم بدی نیست. اگر دو مهره کلیدی را جذب کرده بودیم وضعیتمان بهتر می‌شد ولی متأسفانه این امر میسر نشد» غلام پیروانی هنوز و در فاصله سه هفته به پایان مسابقات، همچنان ذهنش درگیر این مسائل است. او حق دارد که از این وضعیت شاکی باشد چون با حضور مجددش در فجر سپاسی، آبروی حرفه‌ای خود را هم وسط گذاشت اما شاید در این هفته‌های پایانی دیگر اشاره کردن به این موارد هیچ لزومی نداشته باشد و بهتر است او سعی کند تا همین بازیکنان جوان خود را به مرز خودباوری برساند. اتفاقی که تا حدودی هم رخ داده و به خصوص در بازی با مس رفسنجان به چشم می‌خورد. جایی که فجری‌ها توانستند برای اولین بار در این فصل، سه گل در زمین حریف به ثمر برسانند. «بازیکنان تیم، مرد روز‌های سخت هستند. از روح حاج مجید سپاسی خواستاریم که از خداوند برایمان طلبِ کمک کند.» به نظر می‌رسد همین روح غیرفوتبالی که غلام پیروانی دائماً از آن یاد می‌کند، بیشتر از مسائل فنی در روزهای پایانی به درد فجری‌ها می‌خورد. شاید نگه داشتن این تیم فجر سپاسی در بدترین فصل تاریخش، بتواند بهترین حسن ختام برای دوران مربیگری این مربی سنتی فوتبال شیراز باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی