[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۶
  • دوره جدید

مسئولان پاسخگوی فساد باشند، روزنامه شیراز نوین

رئیس شورای شهر شیراز، با اذعان به اینکه کارنامه مبارزه با فساد موفق نبوده است، تأکید کرد که برخورد گزینشی با فساد نه صحیح است و نه کارآمد.  به گزارش روابط عمومی‌و امور بین‌الملل شورای اسلامی‌شهر شیراز، دکتر «سید عبدالرزاق موسوی»، موفقیت عملی و اساسی در زمینه مبارزه با فساد را ناکافی توصیف کرد و اظهار داشت: در موضوع فساد و مبارزه با آن، امام خمینی (ره) و همینطور مقام معظم رهبری صحبت‌های زیادی ایراد کرده‌اند؛ قانون و آیین‌نامه نیز در این باره به اندازه کافی و حتی زیاد داریم؛ اما سؤال جدی پیش روی ما این است که چرا با این همه، توفیقی در این حوزه به دست نمی‌آید.
موسوی ادامه داد: در طول ۴۰ سال پس از انقلاب همه دولت‌ها و مجالس ما هر کدام با همین شعارها شکل گرفتند اما چرا هیچ کدام موفق نشده‌اند؟ مسئولان ما همگی از مبارزه با فساد صحبت می‌کنند، اما در نقطه مقابل آن شاهد شدت یافتن فساد و گسترش آن هستیم که این رویۀ دور از انتظار جای تأمل و بررسی بیشتری دارد.
وی تصریح کرد: این موضوع نشان می‌دهد که یا انگیزه جدی برای مبارزه با فساد و تبعیض و فقر وجود ندارد؛ یا نگاه ما نسبت به این پدیده‌ها ابزاری بوده است و یا اینکه راه و روشی که دنبال می‌کنیم، درست نیست.
رئیس شورای شهر شیراز، شناخت زمینه‌ها و عوامل بروز فساد و پرهیز از رفتار گزینشی را در این حوزه بسیار کلیدی دانست و تأکید کرد: در برخورد با فساد ما نباید بین افراد تفاوت قائل شویم و اگر قرار است در برخورد با آنان با شدت برخورد کنیم، باید هم مواردی باشد که قانون مشخص کرده و هم کاملاً مطابق قانون باشد؛ نه اینکه گرایش سیاسی یا میزان ارتباط افراد با مسئولان و از این قبیل مسائل، موجب تفاوت در نوع برخورد ما شود؛ اگر غیر از این باشد برخورد با فساد ابزاری برای مقاصد دیگر خواهد شد.
موسوی با اذعان به اینکه باید بپذیریم ما تاکنون در زمینه فساد و تبعیض موفق نبوده‌ایم، تصریح کرد: واقعیت این است که همه مسئولان و حتی ما هر کدام به میزانی که ارتباط داشته و مسئولیت داریم امروز باید پاسخگوی این وضعیت باشیم.
رئیس شورای اسلامی‌شهر شیراز در ادامه با بیان اینکه موضوع «شفافیت» یکی از بحث‌های جدی مورد تأکید صاحب‌نظران است که تجربه‌های جهانی نیز اهمیت بالای آن را تأیید می‌کند، گفت: یکی از راه‌های اساسی و جدی و شاید جدی‌ترین و مهم‌ترین راه برای مبارزه با فساد، بدون تردید شفافیت است.
موسوی افزود: یکی از مصادیق شفافیت این است که روند تصمیم‌گیری و اجرای تصمیمات در بخش‌های مختلف کشور اعم از مجلس، دولت و همه نهادهایی که به نوعی برای مردم تصمیم می‌گیرند ازجمله همین شورا و شهرداری، مرئی و در منظر رؤیت و قضاوت مردم باشد؛ ازجمله روند تصمیمات در حوزه اقتصاد، بودجه و مسائل مرتبط با آن، قراردادها، یارانه‌ها و نحوه توزیع آنها، نحوه محاسبه مالیات، عوارض و... همگی باید برای مردم کاملاً شفاف و روشن شود.
وی با بیان اینکه آرای مراجع قضایی در برخورد با متخلفین و مجرمان، باید در معرض تحلیل و نقد حقوقدانان قرار گیرد، تأکید کرد: در بیانات رهبری هم تصریح شده که در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند؛ بنابراین در همه حوزه‌ها و مراجع به استثنای مواردی که به موضوعات خاص کشور برمی‌گردد، لازم است شفافیت کامل اعمال شود.
رئیس شورای شهر شیراز در بخش دیگری از اظهارات خود، شفافیت را یکی از افتخارات این شورا در دوره‌ی فعلی دانست و افزود: شورای پنجم شیراز با درک حجم بالای فرایند مالی در شهرداری -آن هم در ارتباط مستقیم با مردم-، از همان روزهای نخست به موضوع مهم شفافیت توجه ویژه‌ای داشت و تلاش‌های شورا در این زمینه موجب دستاوردهای افتخارآمیزی برای شورای پنجم شده است.
وی افزود: متأسفانه برخی از مدیران ما عادت کرده‌اند که تصمیمات خودشان را در اتاق‌های در بسته بگیرند؛ در مقابل عادت نکرده‌ایم که تصمیمات‌مان را در معرض قضاوت عمومی‌ قرار دهیم و به اعتقاد من این اشکال جدی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی