[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۲
  • دوره جدید

کرونا جدی‌تر شده است، روزنامه شیراز نوین

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه خطر ابتلا به این بیماری همچنان در استان وجود دارد، گفت: مردم باید دستورالعمل‌های بهداشتی را همواره رعایت کنند و بدانند ترددهای غیرضروری آنان در این شرایط معنا ندارد.
عبدالرضا قاسم‌پور، سه‌شنبه پس از پایان نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اگر چه وضعیت استان فارس از نظر بیماری کرونا در مقایسه با سایر استان‌ها بهتر است اما اگر در فارس مردم رعایت نکنند با چالش مواجه خواهیم شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه وضعیت کرونا در استان‌های همجوار فارس قرمز است و مردم این استان‌ها با اهالی فارس مراوده دارند اگر مردم رعایت نکنند و موضوع را عادی جلوه دهند با مشکل و چالش جدی و جدید مواجه می‌شویم. معاون استاندار فارس گفت: بیماری کرونا جدی‌تر شده است بنابراین مردم باید بیشتر رعایت کنند و بدانند عادی‌سازی شرایط خطرناک است و باید از دورهمی‌های خانوادگی پرهیز کنند. قاسم‌پور بیان داشت: اگر آمار مبتلایان به کرونا افزایش یابد چه بسا محدودیت‌ها را بازگردانیم و اگر ناگزیر شویم، محدودیت‌های شدیدتری را اعمال می‌کنیم. وی، به مردم توصیه کرد از برگزاری مجالس ختم، عروسی و اجتماعاتی که باعث شیوع ویروس می‌شود خودداری کنند. جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: استفاده از ماسک برای مسافران مترو اجباری است و شهرداری شیراز نیز موظف است ایستگاه‌های توزیع و عرضه ماسک را در مترو راه‌اندازی کند. قاسم‌پور افزود: در شهرستان‌هایی که آمار ابتلا به کرونا و شمار افراد بستری در ظرف این چند روز اخیر افزایش یافته، اجازه دادیم محدودیت‌های شدیدتری اعمال کنند و شرایط سخت‌گیرانه‌تری داشته‌باشند، حتی در مورد تعطیلی صنوف می‌توانند با توافق اتحادیه صنفی و اتاق اصناف، تصمیم‌گیری کنند.
وی ادامه داد: همچنین تأکید کردیم برنامه‌ریزی لازم صورت بگیرد تا نتایج آزمایش‌های کرونا سریع‌تر اعلام شود. به گفته قاسم‌پور، ضدعفونی اماکن و معابر پُر تردد نیز باید در دستور کار شهرداری‌ها و دهیاری‌های این استان قرار داشته‌باشد. معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس همچنین با اشاره به برگزاری مستمر نشست‌های ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: در نشست دیروز (بیستم خرداد 99) این ستاد طرح بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی برای اجرا در مناطق حاشیه‌نشین بررسی شد. قاسم‌پور افزود: این طرح با توجه به تراکم بالای جمعیت و جو حاکم بر مناطق حاشیه‌نشین مورد بررسی قرار گرفت تا مردم بیشتر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. وی ادامه داد: برای اجرای این طرح، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مختلف می‌توانند به دانشگاه علوم پزشکی کمک کنند. جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا همچنین گفت: در حال حاضر مرحله سوم غربالگری کرونا در این استان در حال انجام است، در این مرحله مشاغل پُرخطر شامل، پزشکان، پرستاران، کارکنان داروخانه‌ها ، کارکنان حمل و نقل عمومی، کارگران سوپر مارکت‌ها، متولیان رستوران‌ها و کارکنان کاروان‌های زیارتی غربالگری می‌شوند. وی، با بیان اینکه تأکید این ستاد، تقویت و تشدید نظارت‌ها، بازرسی‌ها و کنترل‌های بهداشتی است، اظهار داشت: نظارت‌ها بر نحوه اجرای پروتکل‌های بهداشتی در دستگاه‌های اجرایی، بخش حمل و نقل و واحدهای صنفی، صنعتی، تولیدی، هتل‌ها و مراکز اقامتی باید بیشتر شود و با متخلفان، قاطعانه‌تر و جدی‌تر برخوردهای لازم صورت گیرد.
معاون استاندار فارس اضافه کرد: یکی دیگر از مواردی که این ستاد بر آن تأکید فراوان دارد، اعمال نظارت و کنترل‌های بهداشتی در بخش حمل و نقل و مسافران خارجی و همچنین کاهش تردد از استان‌های آلوده به فارس است. قاسم‌پور بیان داشت: همچنین این ستاد بر لزوم رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی تأکید دارد و اینکه ارائه آموزش در ارتباط با پیشگیری از بیماری کرونا باید همچنان در دستور کار باشد.
وی، در بخش دیگری از مطالب خود با اشاره به شکل‌گیری ستاد پاییز برای مقابله با شیوع احتمالی کرونا و آنفولانزا در استان فارس بیان کرد: این ستاد هم اینک فعال شده و پیش‌بینی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته و تأکید کردیم دستگاه‌های اجرایی، برای پاییز آمادگی داشته‌باشند تا اگر کرونا و آنفولانزا توأم با یکدیگر شد با مشکل خاصی مواجه نشویم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی