[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۰۳
  • دوره جدید

اگر گوشت نمی‌خورید این مواد را جایگزین کنید، روزنامه شیراز نوین

بعضی از ما دوست داریم به جای گوشت قرمز از جایگزین‌های‌مناسب آن استفاده کنیم.
به گزارش بهداشت نیوز، بعضی از ما دوست داریم به جای گوشت قرمز از جایگزین‌های‌مناسب آن استفاده کنیم. در ادامه به بعضی از این جایگزین‌ها اشاره می‌کنیم:
 سویا: اولین ماده غذایی است که مقادیر فراوانی پروتئین گیاهی و تأثیر چشمگیری بر کاهش کلسترول خون دارد و زمینه ابتلا به بیماری‌های‌قلبی و عروقی و سرطان رحم در زنان را کاهش می‌دهد. امروزه انواع فراورده‌های‌حاصل از سویا از جمله شیرِ آن وجود دارد که  مصرف آن به دلیل اسیدهای آمینه ضروری در رژیم بدون گوشت توصیه می‌شود.
حبوبات: یکی از منابع بسیار غنی پروتئین‌های‌گیاهی و جزو مشهورترین جایگزین‌های‌گوشت هستند که عبارتند از انواع عدس، لوبیا و غیره که سرشار از فیبر، مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند و از طرفی چربی هم ندارند.
 غلات سبوس‌دار: غلات سبوس‌دار نسبت به غلات تصفیه شده دارای ریز مغذی‌های بیشتری است و به دلیل این که شاخص گلیسمی‌(شاخص گلیسمی‌یا شاخص قندی یا بار گلیسمی‌که به اختصار به آن glycemic index یا GI هم می‌گویند، یک راهنما و یک سنجش برای بهتر مصرف کردن مواد غذایی، مخصوصاً کربوهیدرات‌هاست و بهتر است بگوییم شاخصی است برای تغذیه سالم و اصولی) پایین‌تری دارد برای بدن مفیدتر است. جودوسر، کینوآ، ذرت، بلغور، برنج قهوه‌ای و نان‌های تهیه شده از آرد سبوس‌دار بهترین نمونه‌های پروتئین‌های‌ گیاهی هستند که می‌توانند نیاز بدن را به ویتامین‌های گروه B، آهن و فیبر تأمین کنند.
 بادام: هر ۱۰۰ گرم بادام ۲۵ گرم پروتئین دارد تقریباً مشابه گوشت و از طرف دیگر به دلیل داشتن چربی بالا به حفظ انرژی بدن کمک می‌کند.
 تخم‌مرغ: تخم‌مرغ  حاوی پروتئین و ویتامین‌های‌گروه B12 وD است، این موضوع که تخم مرغ باعث افزایش کلسترول در خون می‌شود، به طور کلی رد شده است. این در حالی است که دو عدد تخم مرغ حدود ۱۳ گرم پروتئین دارد.
ماست یونانی: ماست یونانی معمولاً چربی کمتری نسبت به خامه دارد، به طوری که هر ۱۰۰ گرم آن حاوی ۱۰ گرم پروتئین  و  دو برابر ماست معمولی است. این ماست به دلیل داشتن باکتری‌های مفید به سلامت سیستم گوارش کمک می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی