[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

ایرج قادری پرکار و محبوب عرصه هنرهفتم، روزنامه شیراز نوین

سید محی‌الدین حسینی ارسنجانی - شیراز نوین  ایرج قادری یکی از مشاهیر رجال هنری و از بزرگمردان عرصه کارگردانی و بازیگری، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کنندگی و تدوین‌گری فیلم بود. او در 28 فروردین ماه 1313 در تهران زاده شد و در اردی‌بهشت ماه 1391 در 78 سالگی در بیمارستان مهرداد تهران دارفانی را وداع گفت. امیرایرج قادری را که به جرأت می‌توان چهره شاخص هنرهفتم در عصر پهلوی نام نهاد، از پرکارترین هنرمندان ایرانی در سده اخیر است. 
او که در بسیاری از زمینه ها فعالیت داشته است از سال‌های 1334 تا 1391 فعال عرصه هنر بود. او در 41 فیلم کارگردان‌، در 4 فیلم نویسنده، در 72 فیلم بازیگر، در 9 فیلم تهیه کننده و در 1 فیلم تدوینگر بود. قادری تحصیلات نیمه تمام داروسازی داشت. اولین فیلمی را که او بازی کرد «چهارراه حوادث» بود. کارگردان این فیلم ساموئل خاکیچیان بود. 
شرکت سینمایی پانوراما را در سال 1341 به همراهی موسی افشار راه اندازی کرد. بیشتر عمر هنری ایرج قادری در پیش از انقلاب اسلامی گذشت و شهرت او به جهت بازی و کارگردانی‌های او در فیلم‌های قبل از انقلاب است. اما فیلم تاراج را در سال 1363 در بعد از انقلاب ساخت و مدتی را گوشه انزوا گرفت. درام جنایی «می‌خواهم زنده بمانم» را در اوایل دهه 70 که کاری از رسول صدرعاملی است تجربه کرد. مرگ او نیز حواشی بسیار داشت. او در غربت و تنهایی خویش مرد. کارگردانی فیلم‌هایی مثل شبکه، پاتو زمین نذار، محاکمه، آکواریوم، چشمان سیاه، سام و نرگس، شهرت، طوطیا، پنجه در خاک، نابخشوده، می‌خواهم زنده بمانم، تاراج، برزخی‌ها، دادا، برادرکشی، پشت و خنجر، حکم تیر، دو کله‌شق، سرسپرده ، بت، بیداد در شهر، سینه چاک، رفیق، هدف، هوس، بی حجاب، بی قرار، اتل متل توتوله، عطش، برای که قلب‌ها می‌تپد، جان‌سخت، نقره داغ، خشم عقاب‌ها، سکه شانس، رابطه‌، سوگند سکوت، بسترهای جداگانه، شاهراه زندگی، لیلاج و ... از جمله فیلم‌هایی است که او کارگردانی یا بازیگری کرده یا تهیه‌کننده آن‌ها بوده است. آکواریوم، سام ونرگس، پنجه در خاک و لیلاج هم از جمله آثاری است که ایرج قادری متن فیلم‌نامه‌هایشان را نویسندگی کرده است. اما از جمله فیلم‌هایی که او به طور اختصاصی تهیه کرد عبارت است از: شبکه، موسرخه، ماجرای جنگل، داغ ننگ، بن بست و ... قادری پنجه در خاک را در سال 1376 تدوین نمود. او بعد از انقلاب اسلامی توبه‌نامه‌ای را به نگارش درآورد و مطالبی گفته و ناگفته در آن درج کرد که قابل تأمل بود.  ایرج قادری بعد از انقلاب نیز نزد مخاطبان هنر هفتم محبوب بود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی