[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

نبض صنایع دستی در دست هنرمندان، روزنامه شیراز نوین

خیز اول با تبدیل به وزارتخانه برای میراث فرهنگی برداشته شد

«علیرضا پاک فطرت» گفت: هنرمندان صنایع دستی فارس با وجود مشقت‌های زیادی که دارند اما با عشق و علاقه ساعت‌ها وقت می‌گذارند تا هنر اصیل و ارزشمند ایرانی را بیافرینند.
به گزارش «شیرازه»، «علیرضا‌ پاک‌فطرت»، نماینده منتخب مردم شیراز و زرقان در همایش گرامیداشت هفته صنایع دستی با محوریت شیراز شهر جهانی صنایع دستی در حضور جمعی از هنرمندان این صنعت گفت: خوشبختانه مجلس مجموعه میراث فرهنگی را به وزارت خانه تبدیل کرد و خیز اول در رونق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برداشته شد.
وی با بیان این که گردشگری ارزان‌ترین و سریع‌ترین شغل می‌باشد، افزود: با همکاری مدیران بخش خصوصی در صدد هستیم که آیین نامه این حوزه را اصلاح کنیم و کمیسیون گردشگری راه‌اندازی نماییم.
البته در تلاشیم مدیریت گردشگری را نیز خودمان تأسیس کنیم که در این رابطه به همکاری شهرداری نیاز می‌باشد اما اگر بخواهیم همه وظایف را بر دوش شهرداری گذاریم، راه به جایی نمی‌برد چرا که باید همه دستگاه ها همکاری نمایند تا هنرهای دستی نیز از نظر اقتصادی بهبود یافته و شکوفا شود. پاک فطرت گفت: باید اختیار بیشتری به استان‌ها دهیم تا نیازی نباشد که مدیران برای اجرای کوچکترین طرح منتظر بمانند.
وی به سختی کار هنرمندان اشاره کرد و با تأکید بر برنامه‌ریزی‌های صحیح و قابل اجرا گفت: هنرمندان صنایع دستی با وجود مشقت های زیادی که دارند اما با عشق و علاقه ساعت‌ها روی کار وقت می‌گذارند تا طرح اصیل ایرانی را نقش‌آفرینی نمایند.
این مقام مسئول ادامه داد: لازم است که مردم زحمات این عزیزان را از نزدیک ببیند تا برای هنرهای دستی ارزش بیشتری قائل شوند. امیدوارم روزی فرا برسد تا شیراز نیز از نظر درآمد در حوزه هنرهای دستی سرآمد شود چرا که استحقاق این را دارد.
سولماز دهقان، رئیس کمیسیون گردشگری فارس نیز با بیان این که برای رونق صنایع دستی در کنار بخش خصوصی خواهیم بود، گفت: پروژه بازارچه هنر در شهر شیراز برای این منظور راه‌اندازی شده تا هنرمندان صنایع دستی خود را در حین انجام کار به نمایش گذاشته و آن را آموزش دهند، هر چند که شهرداری اقداماتی انجام داده اما کافی نیست.
وی با اشاره به مشکلات در بخش صادرات افزود: متأسفانه برای تبلیغات و بازاریابی صنایع دستی کم کاری شده و شناخت چندانی برای کشورهای هدف صنایع نیست.
دهقان با اشاره به لزوم تسهیلات برای توسعه صادرات، ادامه داد: در امر تولید صنایع‌دستی سلیقه خریداران و دوستداران هنر از اهمیت بالایی برخوردار است که باید در اولویت باشد. البته برای این موارد دانشگاه نیز می‌تواند جهت رونق بخشی به این صنایع در کنار هنرمندان قرار بگیرد.
گفتنی است، در این مراسم از تعدادی از برگزیدگان هنرهای دستی تجلیل و قدردانی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی