[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

تولید در مه، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

مجموع شعارهای سه قوه برآیندی ازحمایت از تولید وپیروی از شعار سال مبنی برجهش تولید دارد. اما در عمل خبری از حمایت یا جهش نیست. چرا که اقتصاد کشوردرحال مخابره پیامی‌ دیگر از وضعیت تورم ومعیشت است. همانطور که قبلاً در مقالات ارایه شده اشاره کردم وضعیت معیشتی ملت به گونه‌ای است که دولت تمایل دارد آن‌ را به شیوه و روش‌های مبتنی براصول خیریه‌ای حل وفصل کند، یعنی عده‌ای نقش خیر را بازی کنند وعده‌ای کثیر نزولات را دریافت کنند. اتفاقی که با شیوع کرونا ویروس ابعاد تازه‌ای  پیدا کرد. حالا باید دید با آغاز بکارمجلس یازدهم متشکل از نیروهای انقلابی چه تحولی در راه خواهد بود...

آنچه مسلم است نمی‌توان به برنامه‌های بلند‌مدت برای درمان اقتصاد دلخوش کرد چرا که مدتهاست اقتصاددانان هشدار می‌دهند و دولت‌ها بی‌توجهی می‌کنند و انگار گیر کار در کارکرد غلط دولت‌ها ویا مجمع عملیات سه قوه است.
از سال 1387 به این طرف رهبرمعظم انقلاب درنامگذاری سال‌ها، شعارهای اقتصادی را مدنظر قرار می‌دهند و در توصیه به سه قوه معیشت مردم را محور عمل قرار می‌دهند اما همانطور که اشاره شد مجموع تیم‌های اقتصادی، قضایی وقانونگذاری در رفع موانع تلاشی نکرده‌اند و عمده نگرانی‌ها حول محور فساد درون دستگاهی می‌چرخد. درمجموع سه قوه بطور مشترک به بانک‌ها هشدار می‌دهند و یا بقولی سیستم بانکی را مورد اتهام وتهدید قرار می‌دهند. باید دیدبانک‌ها با کدام منابع می‌توانند اقتصاد را ساماندهی کنند. آنهم منابعی که از محل سپرده‌گذاری ملت تأمین شده است. آیا به افرادی تسهیلات بدهند که تاکنون میلیاردها میلیارد منابع (سپرده‌های ملت) را گرفته وپس نداده‌اند ویا به تولید‌کنندگانی که به بهانه تحریم‌های اقتصادی خارجی  ارز ناشی از صادرات را به کشور یا نتوانسته‌اند بازگردانند و یا نخواسته‌اند بازگردانند.
چند روز گذشته رادیو اقتصاد برنامه‌ای ‌داشت حول محور صادرات وارزآوری برای کشور. دراین برنامه کارشناسان امر اعتقاد داشتند که بسیاری از صادرکنندگان قادرند ارزناشی از صادرات محصولات خودرا از طریق صرافی‌ها به کشور بازگردانند اما انجام این کار را به تأخیر می اندازند. واقعیت این است که اگر کارآفرینی، تولید‌کننده‌ای‌، صاحب سرمایه‌ای‌ بخواهد قانون را دور بزند، هم اسباب آن فراهم است وهم کارگران واقشار اجتماعی درحوزه تولید سواد واطلاعات لازم دراین خصوص ومبادلات ارزی را ندارند. تحریم‌ها به یک بهانه بزرگ درحوزه اقتصادی، معیشتی وکارگری تبدیل شده است.
به‌نظرمی رسد با توجه به حجم گسترده اختلاس‌ها وفساد درون دستگاهی، عده‌ای ‌نمی خواهند و نخواهند گذاشت تا اقتصادسامان بگیرد. اجرای پروژه جنگ بین‌المللی بیولوژیکی کووید 19 هم بهانه بسیار جالب توجه برای تغییر ماهیت اقصادی وابعاد جمعیتی آن است.
نقطه سرخط- به‌نظر می‌رسدامروز دوقوه به لحاظ ایدئولوژیکی نزدیکی خاصی به هم دارند. مجلس ودستگاه قضایی کشور هردو فسادستیز هستند و با تمام قوا شعارهای ضد فساد سرداده‌اند حتی این مبارزه را از درون دستگاه قضایی وافشای تعداد نمایندگان دارای فساد مالی درجریان انتخابات یازدهم مجلس آغاز کرده‌اند. کار به اینجا ختم نشده است که دراولین روز تشکیل جلسه مجلس اعتبار نامه‌ها هدف انتقاد و واکاوی قرار گرفت وبعضی نمایندگان بعضی دیگر را مورد خطاب قرار داده‌اند و باقی قضایا. ما امیدواریم روند مبارزه با مافیای فساد درکشور استمرار داشته‌باشد و به سرانجامی بایسته وشایسته ختم شود. تاکنون عملیات مبارزه با فساد متوجه مدیران، وزیران و وکیلان بوده است ومردم مستضعف ایران که درانتظار گشایشی در زندگی و معیشت خود هستند همچنان نظاره‌گر این آشفته بازار هستند که درجریان آن باخبر می‌شوند که بعضی با سمت‌های خاص زدند و بردند.
درادامه این داستان رنگ وبویی از امید به آینده وجود ندارد. هرچند باید امید داشت چرا که انقلاب مردم مسلمان ایران یک مسیر الهی واعتقادی را طی می‌کنند و درجریان این مسیر هرچند دشمن اصل اعتقادات ملت را نشانه رفته اما توکل برخداست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی