[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

امام جمعه شیراز: گرانفروشی و تورم از هم تفکیک شود، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینکه گرانی‌ها که مقداری از آن تحت‌الشعاع شرایط کرونایی‌ست مردم را به لحاظ مالی و روحی و روانی دچار آسیب کرده است، عامل این گرانی‌ها را گرانفروشی و تورم دانست و خواستار تفکیک این دو از هم و مقابله جدی به هر یک از آنها شد.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام، در خطبه‌های نماز جمعه ۲۳ خرداد شیراز، با تصریح اینکه نق زدن در خصوص وجود مشکلات کافی نیست، گفت: هر کس در هر جایگاه باید در صدد حل مسئله باشد؛ نه اینکه تنها به طرح موضوع و نق زدن و گلایه‌ کردن اکتفا شود.
او با بیان اینکه در تحلیل دلایل گرانی، تورم و گرانفروشی را باید مدنظر قرار داد،‌ خاطرنشان کرد: تورم یک بیماری در مجموعه اقتصادی اما گرانفروشی یک بی‌اخلاقی‌ و نتیجه عملکرد عوامل تولید، توزیع و عرضه است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه راه حل تورم، هدایت نقدینگی به سمت بازار تولید و بسترسازی برای رونق اقتصادی و جهش تولید است،‌ گفت: البته این موضوع در شعار ساده اما در مقام عمل بسیار دشوار و سخت است.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس ضمن اشاره به نقش دستگاه‌های دولتی در استفاده از ظرفیت‌های هر منطقه برای رونق تولید، جایگاه فارس در زمینه تولید محصولات کشاورزی را یادآور شد و بر لزوم تلاش بیشتر جهادکشاورزی در مسیر افزایش بهره‌وری این بخش، تأکید کرد.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه در باب گرانفروشی، مراکزی برای نظارت در دستگاه‌های مختلف اعم از وزارت صمت و دستگاه قضایی و نهادهای دولتی وجود دارد،‌ تأکید کرد که علاوه بر نظارت کامل و مستمر توسط دستگاه‌های مسئول، اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی هم باید از سوی مردم و فعالان فضای مَجازی مد نظر قرار گیرد و دنبال شود.
آیت‌الله دژکام با اشاره به سفر اخیر رئیس قوه قضائیه به شیراز و تلاش آیت‌الله رئیسی برای رسیدگی به مسائل مرتبط با جهش تولید، گفت: در این سفر با حضور آیت‌الله رئیسی بخشی از مسائل برخی واحدهای تولیدی که به دلایلی با مشکل مواجه و کارگران و کارکنان آنها متضرر شده‌اند، به شکل موردی بررسی شد و امیدواریم که این مشکل مرتفع شود.
وی یکی از مسائل مهم مطرح در این سفر را مشکلات ایجاد شده از سوی سیستم بانکی برای تولید عنوان و اضافه کرد: آیت‌الله رئیسی با نگاه یک قاضی که نگاهی دقیق و عالمانه است، این موضوع را در سه جنبه تحلیل کردند.
امام جمعه شیراز ادامه داد که موضوع مشکلات مربوط به بانک‌ها و بخش تولید از نگاه رئیس قوه‌قضائیه، در سه مبحث لزوم پرهیز بانک‌ها از دریافت ربح مرکب، اهمیت پرهیز تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی از بدحسابی با بانک‌ها و رفع خلاءها و مشکلات قانونی مطرح و لزوم توجه به آنها بیان شد.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس تصریح کرد که براساس تأکیدات رئیس قوه قضائیه، حتی اگر یک بانک به واسطه وجود مشکلات جدی یک مرکز تولیدی را مصادره کرد، نباید آن را تعطیل کند؛ بلکه بانک‌ها قبل از طرح دعوا در دادگستری‌ها، باید در خصوص مدیریت واحدهای تولیدی فکر و چاره‌اندیشی کرده باشند.
امام جمعه شیراز یکی از ضرورت‌های مطرح شده در این سفر برای حل مشکلات را پیگیری مسائل قانونی قراردادهای بانکی از سوی نمایندگان و قوه مقننه دانست تا بستر برای استمرار حرکت تولید فراهم شود.
امام جمعه شیراز با اشاره به نقش حضرت امام صادق(ع) در شکل‌گیری مذهب شیعه و تداوم آن و با یادآوری اینکه چهارشنبه هفته آینده سالروز شهادت آن حضرت است، لزوم برگزاری مراسم‌های پاسداشت این روز را به شکلی مناسب در اماکن مذهبی و فضای مجازی، متذکر شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی