[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

سیل فاضلاب در شرق شیراز، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط‌ز‌یست استان فارس در ادامه برنامه‌های هفته محیط‌زیست با حضور در صحن علنی شورای شهر شیراز ضمن برشمردن مشکلات زیست‌محیطی در محدوده این کلان‌شهر خواستار همکاری شورای اسلامی‌و شهرداری شیراز به‌ منظور سامان‌دهی و رفع این مشکلات شد.
به گزارش روابط عمومی‌اداره کل حفاظت محیط‌ز‌یست استان فارس، حمید ظهرابی در صحن علنی شورای شهر شیراز، عنوان کرد: روز جهانی محیط‌زیست در سال ۲۰۲۰ باعنوان «فرصتی برای تنوع زیستی» در سطح بین‌المللی نام‌گذاری شده است، در حوزه ملی نیز شعار هفته محیط‌زیست «جهش تولید، حفظ محیط‌زیست و توسعه پایدار» بوده است. 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس به موضوع خروج صنایع بزرگ آلاینده از داخل شهر اشاره کرد و گفت: تاکنون در این زمینه  تلاش‌های بسیاری صورت گرفته و اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس در این راستا از همه ابزارهای قانونی استفاده کرده است و هر یک از صنایعی را که به تعهدات خود عمل نکرده است به دادستانی و مراجع قضایی معرفی کرده‌ایم. 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس با بیان اینکه قاطعانه انتقال واحد‌های آلاینده را از درون شهر تعقیب می‌کنیم، خاطرنشان کرد: از شورای شهر و شهرداری شیراز انتظار داریم در این امر مشارکت کنند؛ بدین‌منظور بند ۲۰ ماده ۵۵ ظرفیت قانونی بسیار خوبی است که انتظار می‌رود برای کارخانه سیمان شیراز، روغن نباتی، واحدهای نشاسته‌سازی و پشم شیشه به‌کار گرفته شود.
ظهرابی در ادامه به آلایندگی‌ها در حوزه آب اشاره کرد و گفت: در منطقه شرق شیراز همواره با بوی نامطبوعی مواجه هستیم که حاصل آن مواجهه هر مسافر فرودگاه شیراز با بویی مشمئز‌کننده است که ناشی از آلودگی رودخانه چنارراهدار و تخلیه فاضلاب به آن است. 
وی با بیان اینکه تقریباً همه واحد‌های آلاینده رودخانه چنارراهدار به مراجع قضایی معرفی شده‌اند، عنوان کرد: با واحدهایی مانند فرودگاه، نیروی هوایی، منطقه ویژه اقتصادی و آبفای شیراز برخوردهای قانونی لازم صورت گرفته است؛ اما در این میان هیچکس مسئولیت بخشی از این روان‌آب‌ها را نمی‌پذیرد. 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست  فارس گفت: این آلودگی ناشی از لوله‌هایی است که شهرداری برای جمع‌آوری روان‌آب‌های سطحی در شهرک‌های جنوبی شیراز مستقر کرده و عده‌ای از آن برای تخلیه فاضلاب خام استفاده می‌کنند که حاصلش ورود حجم بسیار بالای فاضلاب به رودخانه چنارراهدار است.  وی بیان داشت: در این زمینه پیگیری کردیم که آبفا آن را وارد شبکه فاضلاب شهری کند؛ اما چون با سیستمی‌زنده مواجه هستیم انتقال آن عملاً ممکن نیست؛ بنابراین انتظار می‌رود با همکاری آبفای شهری و شهرداری بتوانیم این روان‌آب‌ها را که از حدود ۱۲ نقطه وارد رودخانه چنارراهدار می‌شوند، مدیریت کنیم. وی در حوزه مدیریت پسماند از تلاش‌های شهرداری شیراز تقدیر کرد و بیان داشت: برای مدیریت نهایی پسماندهای کم‌خطر و بی‌خطر شده عفونی باید زباله‌سوز هرچه سریعتر فعال شود تا علاوه بر پسماندهای عفونی بیمارستانی، پسماندهای مراکز درمانی را هم امحا کنیم. ظهرابی همچنین به معضل وجود معادن در غرب شیراز اشاره کرد و افزود: پیش از این مقرر شده بود فعالیت معادن گچ و کارخانجات شن و ماسه غرب شیراز تمدید نشود زیرا آن‌ها آبرفت‌هایی را که وظیفه‌شان جذب آب باران و انتقال آن به آب‌های زیرزمینی است، جمع‌آوری می‌کنند و درصورت حذف آبرفت‌ها آب باران به صورت روان به پایین دست حوزه منتقل می‌شود. 
ظهرابی اظهار داشت: از سوی دیگر در حال ایجاد شبکه فاضلاب هستیم، وقتی این‌دو همزمان رخ دهد، منابع آب زیرزمینی شهر شیراز به صورت ناگهانی افت خواهد کرد و شاهد فرونشست در محدوده شهری خواهیم بود.  وی در ادامه به موضوع معرفی منطقه‌ای محافظت شده در ناحیه غرب شیراز نیز اشاره کرد که با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد در حال انجام است و از شهرداری و شورای شهر شیراز درخواست کرد در زمینه‌های یادشده همکاری لازم را با اداره کل حفاظت محیط‌زیست داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی