[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

بانک‌ها حق تعطیلی کارخانه‌ها را ندارند، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- رئیس قوه‌قضائیه گفت: هیچ کدام از بانک‌های کشور حق ندارند کارگاه یا کارخانه‌ای که تملک کرده‌اند را تعطیل یا نیمه تعطیل کنند و سازمان بازرسی وظیفه پیگیری این مسئله را دارد.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی، پنجشنبه در نشست شورای اداری استان فارس افزود: بانک در شرایط کنونی باید به کارآفرین، سرمایه‌گذار،کارخانه‌دار و دارنده کارگاه تولیدی مهلت دهد تا بتواند با تولید و تلاش خود، طلب بانک را بپردازد.
وی افزود: پرسش من این است که اگر شبکه بانکی به کسی وام داد و سودی بیش از میزان اعلامی‌بانک مرکزی خواست آیا دستگاه قضایی کشور ضامن چنین قراردادی باید باشد که این خلاف قواعد اداری کشور است، در حال حاضر در قوه‌قضائیه در حال بررسی این موضوع هستیم.
رئیس قوه‌قضائیه گفت: در مورد مسائل اقتصادی و تولیدی، مدیران باشجاعت و با جرات که در میدان بیایند و با پیگیری تلاش کنند، بی‌شک سهم مهمی‌در راه انداختن چرخ‌های تولید خواهند داشت.
وی افزود: اعتبارات، برنامه و نیروی انسانی در این زمینه نقش دارند اما مدیریت، بالاترین سهم را در به کار انداختن اعتبارات، برنامه و نیروی انسانی کارآمد دارد. این مقام ارشد دستگاه قضا اظهار داشت: مدیر توانا، با انگیزه و انقلابی می‌تواند بسیاری از کارهای نشدنی را شدنی کند، کاری که در دوران دفاع مقدس شاهد اجرایی شدن آن بودیم.
رئیسی ادامه داد: «ما می‌توانیم» از مهم‌ترین محورهای گام دوم انقلاب است، با همین اعتبارات، نیروی انسانی و ظرفیت موجود کشور می‌توان گره‌ها را باز کرد.
وی اضافه کرد: در حوزه هوافضا توانستیم، در منطقه بسیاری از کارها را که به ظاهر نمی‌شد، توسط شهید سپهبد سلیمانی و دیگران انجام دهیم و از بسیاری از ظرفیت‌های کشورمان استفاده کنیم. 
رئیس قوه‌قضائیه افزود: در همین شرایط تحریم نیز بسیاری از کارهای نشدنی انجام شده است، در نظام اداری ما نیز مدیران قوی، توانا و انقلابی نیز می‌توانند نقش‌آفرین باشند.
رئیسی بیان داشت: بسیاری از محدودیت‌ها را با تلاش انقلابی، با انگیزه، با اندیشه و با تدبیر می‌توان برطرف کرد و چنین فضایی می‌تواند بسیاری از مردم را امیدوار کند.
رئیس دستگاه قضایی گفت: برای شکل دادن ایران قوی، بدون تردید نیازمند مدیران قوی، شجاع، آماده خطر کردن در شرایط و وضعیت‌های مختلف هستیم.
این مقام مسئول افزود: ما در دستگاه قضایی از مدیر شجاع و با همتی که در وضعیت و شرایط تحریمی‌برای دور زدن تحریم‌ها و اداره کشور، خودش را به آب و آتش می‌زند و سعی می‌کند یک سازمان اداره شود و در زندگی مردم مشکلی پیش نیاید، با همه وجود حمایت می‌کنیم.
وی بیان کرد: همچنین از سرمایه‌گذار و کارآفرینی که تلاش می‌کند کارخانه‌اش تعطیل نشود، کارگرانش را اخراج نکند و چراغ واحد تولیدی روشن باشد باید از نظر قانونی، تسهیلات و اعتبارات بانکی و قضایی حمایت شود.
رئیس دستگاه قضایی گفت: سازمان‌های اداری، یک نظام درون سازمانی را فعال کنند تا کارها کمتر به دست بازرسان بیرونی بیفتد.
وی، همچنین در مورد حفر چاه‌های غیرمجاز نیز بیان کرد: بر این باوریم که موضوع اینگونه چاه‌ها نباید قضایی شود، وزارت نیرو نباید اجازه حفر چاه‌های غیرمجاز را بدهد، چرا منابع طبیعی اجازه تصرف منابع طبیعی را می‌دهد؟ قبل از برخورد قضایی باید برخوردهای مقدماتی صورت بگیرد.
رئیسی بیان داشت: چاه‌های غیرمجاز، قبل از راهکار قضایی، راهکاری اداری دارد که باید از سوی دستگاه‌های متولی دنبال شود.
این مقام قضایی افزود: مسئله تصرف اراضی و تغییر کاربری غیرمجاز یکی از اتفاقات در استان فارس است، یکی از مسایل این استان زمین‌خواری است که به هیج عنوان قابل پذیرش نیست و این مسئله را باید مسئولان ذی‌ربط پیگیری کنند.
رئیس قوه‌قضائیه همچنین به مسئله جهش تولید اشاره و بیان کرد: باید جهش تولید به طور جدی در استان فارس تحقق یابد و در این زمینه باید همه دستگاه‌ها همکاری کنند.
رئیس قوه‌قضائیه اضافه کرد: در استان فارس، کارخانه‌های نیمه تعطیل یا تعطیل شده وجود دارد که باید در خط تولید قرار گیرند و کارگرانی که از کار بیکار شدند به کار خود بازگردند.
وی، همچنین به مسئله جابه جایی زندان‌ها از درون شهرها اشاره کرد و گفت: آمادگی داریم همه زندان‌هایی که در کشور در حوزه شهری قرار گرفته‌اند به حاشیه شهرها منتقل کنیم اما باید استانداری‌ها و شهرداری‌ها همکاری کنند تا این اتفاق رخ دهد.
رئیس قوه‌قضائیه در مورد ساماندهی اتباع بیگانه هم بیان داشت: در استان فارس تعداد قابل توجهی از اتباع بیگانه وجود دارند که ساماندهی آنان یک ضرورت است.
این مقام ارشد دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید همچنان که در دوران کرونا برای مواجهه با این ویروس از آمادگی برخوردار می‌بودیم، باید این آمادگی را برای دوران پسا کرونا نیز داشته‌باشیم تا مشکلات پساکرونا را درحوزه مسایل، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، خانواده و نظام اداری با تدبیر مدیریت کنیم.
وی ادامه داد: آنچه در دوران کرونا رمز موفقیت جمهوری اسلامی‌ایران تلقی شد، در ابتدا تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب در همه حوزه‌ها بود.
رئیسی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب نه تنها در رهنمود بلکه در رفتار خود به همه ما آموختند که چگونه می‌توان کار و تلاش کرد و در عین حال به اقتضاعات این دوره پایبند بود.
رئیس قوه‌قضائیه گفت: یکی دیگر از رمزهای موفقیت ما در شرایط کرونا این بود که مردم با تمام ظرفیت پای کار آمدند، تمام بخش‌ها به تولید اختصاص داده شد و نیروهای بهداشت و درمان را حمایت کردند. رئیسی با بیان اینکه هرجا مردم و مشارکت آنان باشد، موفقیت حاصل می‌شود، افزود: مسئله دیگر اقناع افکار عمومی‌است، اگر در اجرای اقدامات با مردم حرف بزنیم و آنان اقناع شوند، مردم همراهی می‌کنند و در قضیه کرونا چنین همکاری را مشاهده کردیم.
وی ادامه داد: باید با همین رمزهای موفقیت برای دوران پساکرونا برنامه‌ریزی کرد و بکوشیم تا از این دوران با موفقیت عبور کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی