[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

شیراز تشنه ثروت‌آفرینی ، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره:
حقایق اقتصادی جامعه را باید پذیرفت. اقشار میانی جامعه با شتاب در حال پرتاب شدن به سوی دهک‌های فرودست هستند و نیازمندان کوچ دردناکی را به زیر خط  قرمز فقر آغاز کرده‌اند. دولت‌ها در ادوار مختلف برای گریز از این پدیده شوم راهکارهای مختلفی را پیش گرفتند. گروهی بر این باور بودند که باید پول نقد به مردم داد و خرسندی لحظه‌ای‌ و حمایت آنی آنان را بدست آورد. این راهکار سهل و آسان در برهه‌ای‌ از اتهام‌های‌پوپولیستی مبرا می‌شود که نرخ تورم و حجم نقدینگی با شیب فزاینده‌ای ‌رشد نکند و بانک مرکزی با اهرم فشار دولت به سراغ چاپ اسکناس‌های‌ بی‌پشتوانه نرود. گروه دوم بر این باورند که به جای دادن پول دستی به مردم بهتر است تا بودجه بیت‌المال و منابع عمومی‌کشور را صرف گسترش زیرساخت‌هایی نظیر اشتغال، درمان، آموزش و کلیاتی از این دست کرد و با نگاهی خردمندانه به موفقیت‌ها و دستاوردهای درازمدت اندیشید. ملت ایران در طول سال‌های‌اخیر هر دو رویکرد را با فراز و فرودهای فراوان تجربه کرده است. اگر دیکتاتور قرن و رئیس‌جمهور رادیکال بر مسند کار ایالات متحده ننشسته بود و امکان چیدن میوه‌های‌برجام برای دولت تدبیر وجود داشت می‌توان گمانه زنی کرد که با توسل به راهکار دوم تا حدود زیادی به نتایج دلخواه می‌رسیدیم و میوه‌های ‌برنامه جامع اقدام مشترک چیده می‌شد. اما در ماه‌ها و سال‌های‌اخیر شاهد فقیرترشدن سفره‌های‌مردم و فاصله روزافزون هزینه با درآمد هستیم. پس باید راهکار دیگری برای مقابله با این بحران فزاینده اتخاذ کرد و چه فرآیندی بهتر از تولید ثروت و بارور ساختن پتانسیل‌های‌نهفته می‌تواند از فقیرتر شدن مردم جلوگیری کند. در شرایط کنونی همه دستگاه‌ها موظفند در زمینه توانمندسازی اقتصادی مردم گام برداشته و در طی این مسیر با فاصله‌گیری از نگاه‌های‌سنتی، به سوی ایجاد ارزش افزوده و بهره‌برداری بهینه از منابع گام بردارند. به طور حتم ثروتی که با اتخاذ این راهکار هوشمندانه برای آحاد جامعه و به ویژه فرودستان اقتصادی تولید می‌شود قابل قیاس با وجه ناچیز یارانه چهل و پنج هزار تومانی نیست که به شمار اندکی از مردم پرداخت می‌شود و رقم آن برای سالیان متمادی علی‌رغم افزایش لجام گسیخته نرخ تورم ثابت مانده است. در ادامه این گزارش به نقش شماری از نهادها و دستگاهی می‌پردازیم که عملکرد آنها نقش بسزایی در ایجاد ارزش افزوده و بهره‌بردای بهینه از ظرفیت‌های‌مغفول دارد. شهرداری شیراز، میراث فرهنگی و بهزیستی و جهاد کشاورزی فارس نقش عمده‌ای‌در برانگیختگی ثروت‌های‌پنهان در بطن جامعه استان و کشور دارند. 

استخراج ثروت از بافت دردمند
اگر از دیدگاه‌های‌کهنه و سنتی رها شویم که وظیفه شهرداری‌ها را فقط در روکش خیابان و گسترش فضای سبز و تعمیم بتن می‌بیند، با اندیشه‌ای‌نو مواجه خواهیم شد که نقش مدیریت کلانشهر را در بهبود وضعیت اقتصادی مردم هم حایز اهمیت ارزیابی می‌کند. در قلب شهر شیراز جواهری ارزشمند - ولی دردمند و غبارگرفته - به نام بافت سنتی قرار دارد که اهالی مظلوم آن با طیفی از آسیب‌های‌اجتماعی و ناکامی‌های‌اقتصادی و مجموعه بزهکاری‌ها مواجه هستند. از نگاهی دیگر با تغییر نگرشی مواجه هستیم که عموم جامعه رفته رفته از مظاهر مدرنیته خسته و دلزده شده و به سوی چشم اندازهای سنتی گرایش دارد. در نظر داشته‌باشیم بسیاری از گردشگران داخلی و توریست‌های‌بین‌المللی برای تماشای مراکز خرید مرمرین و لذت بردن از تونل‌ها و زیرگذرهای پرشائبه به شیراز نمی‌آیند؛ بلکه آنها شیفته پرسه زدن در کوچه پس کوچه‌های‌خاکی و تجربه دیوارهای کاه گلی و باغ‌های‌چشم نوازی هستند که به شهر شش هزار ساله قدم می‌گذارند. به همین دلیل با اندکی سرمایه‌گذاری مادی و معنوی در بافت می‌توان اهالی شریف این منطقه را با ارزش افزوده گرانبهایی روبرو ساخت که کیفیت زندگی آنها را متحول می‌سازد.
شهردار کلانشهر شیراز در این زمینه می‌گوید: با تمرکز بر بافت تاریخی و پنج برابر شدن بودجه آن شاهد رونق و تحول این منطقه در آینده نزدیک هستیم و زندگی بار دیگر به بافت باز می‌گردد. مهندس حیدر اسکندرپور اقدامات و پروژه‌های‌احیای و بازآفرینی بافت تاریخی را از ده‌ها پروژه عمرانی در شهر شیراز مهم‌تر ارزیابی کرد و افزود: این پروژه‌ها برای بافت تاریخی و شهر شیراز ارزش افزوده ایجاد می‌کند و شیرازی که گردشگران داخلی و خارجی برای تماشای آن می‌آیند، بافت تاریخی و فرهنگی و گذرهای زیبایش است. وی بافت تاریخی شیراز را بهشت سرمایه‌گذاری عنوان کرد و گفت: به منظور حمایت از سرمایه‌گذاران در بافت تاریخی و فرهنگی به عنوان موتور محرک گردشگری هیچگونه عوارضی از  افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در قالب پروژه‌های‌گردشگری همچون هتل‌ها و رستوران‌ها و حتی بهسازی بافت مسکونی را دارند، دریافت نمی‌کنیم. همچنین صدور پروانه توسط شهرداری نیز در این منطقه رایگان است.
تولید ثروت از بارقه‌های‌تمدنی
یکی دیگر از دستگاه‌هایی که در خط مقدم ایجاد ارزش افزوده و توانمندسازی استعدادهای معنوی و اقتصادی جامعه نقش بسزایی ایفا می‌کند میراث فرهنگی است. در برهه معاصر حجم عمده‌ای‌از دسیسه‌های‌دشمنان بر ترویج دروغین بی‌ریشگی و تمدن ستیزی و فرومایگی فرهنگی ایرانیان استوار شده و به راستی چه نهادی بهتر و مؤثرتر از میراث فرهنگی می‌تواند همه این نیرنگ‌های‌ناجوانمردانه و سیاه نمایی‌های‌رذالت بار را خنثی کند. در کنار نقش این دستگاه در عرصه‌های‌جنگ نرم، میراث فرهنگی می‌تواند قسمت عمده‌ای‌ از نیازهای اقتصادی جامعه را برآورده ساخته و با فراخوانی جهانیان به گربه خاورمیانه، نقش پررنگی در تقویت پول ملی و رونق داد و ستد داشته‌باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این زمینه می‌گوید: میراث فرهنگی، امری همگانی است و دستگاه متولی به تنهایی نخواهد توانست همه انتظارات را فراهم کند. دکتر مصیب امیری با اشاره به این که میراث فرهنگی یک ثروت کلان محسوب می‌شود که با برنامه‌ریزی می‌توان به نتایج ان در کوتاه مدت دست یافت، افزود: گردشگری صنعتی دوستدار محیط‌زیست است که منافع پرشماری در بر دارد. وی با اشاره به پتانسیل‌های‌ارزنده فارس در زمینه ایجاد ارزش افزوده و تولید ثروت اظهار داشت: فارس به لحاظ تاریخی طبیعی، بقاع مذهبی و قطب پزشکی ظرفیت‌های‌فراوانی دارد و باید در این رابطه تبلیغات مؤثر صورت گیرد. در صورت معرفی فرصت‌ها، تقاضا بوجود خواهد آمد و در پی آن خدمات نیز ایجاد خواهد شد. سکاندار میراث درگذشتگان در استان دیرینه فارس با بیان این که در موضوع گردشگری نیازمند برنامه‌ریزی هستیم، گفت: از هتل‌ها، مهمانپذیرها و رستوران‌ها گرفته تا جاده‌ها و فرودگاه‌ها همه این موارد می‌تواند مفاهیم گردشگری را رونق دهد. در یک مقطع ممکن است شرایط سیاسی باعث شود که گردشگران به کشور سفر نکنند و شاهد افت توریسم باشیم. بنابراین در این برهه ابتدا باید به گردشگر داخلی پرداخت. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با آسیب شناسی مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد گفت: بسیاری از شهروندان در استان‌های‌کشور از آثار و اماکن تاریخی در شهرهای ایران بی‌اطلاع هستند. به همین دلیل پس از رونق گردشگری درون استانی، باید گردشگری کشوری مورد توجه قرار گیرد که در این زمینه آژانس‌های‌مسافرتی و سازمان‌ها باید با ایجاد هماهنگی، امکان سفر از یک استان به استان دیگر را فراهم کنند. وی در پایان گفت: پس از رونق گردشگری داخلی باید به گردشگران خارجی توجه کرد. 
توانمندسازی ثروت‌های‌آسیب‌دیده
ایجاد ارزش افزوده تنها بر مدار تولید ثروت فیزیکی و ارتقا جایگاه اقتصادی جامعه در برهه زمانی کوتاه مدت نمی‌چرخد. بلکه با سرمایه‌گذاری بر آسیب‌دیدگان و معلولان اجتماعی هم می‌توان زمینه باروری آنها را فرهم ساخت و با نگاهی دوراندیشانه به سوی تولید ثروت و ارزش افزوده گام برداشت. بهزیستی در زمره دستگاه‌هایی قرار می‌گیرد که نقش عمده‌ای‌در پرورش کودکان و نوجوانان و معلولان ایفا کرده و می‌توانند آنها را به عنوان عضو کارآمد و مؤثری برای جامعه مهیا سازد.
مدیرکل بهزیستی استان فارس در این زمینه می‌گوید: در راستای ایجاد اشتغال برای افراد معلول نزدیک به ۴۵ هزار معلول از طریق ساز و کار تشویقی که اداره‌ کل بهزیستی مهیا کرده است تا از طریق وام و پرداخت حق بیمه بتوانند شاغل شوند. دکتر محمدصادق کشفی نژاد با تأکید بر اینکه این قشر از جامعه همانند دیگران باید از زندگی و امکانات مناسب و عادلانه برخوردار باشند، خاطر‌نشان کرد: هم اکنون حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ معلول جویای کار هستند که ۴ هزار و ۵۰۰ نفر از آنها دوره‌‌های‌آموزشی لازم را طی کرده و به زودی شاغل خواهند شد. وی افزود: بیش از ۴۵۰ هزار معلول در این استان زندگی می‌کنند که تعداد ۱۳۰هزار نفر از آنان تحت پوشش و مددجوی بهزیستی هستند.این مقام مسئول با اشاره به اینکه ١٠ درصد جامعه را معلولان تشکیل می‌دهند و نقش برجسته آنها در عرصه‌های ‌مختلف تولید، گفت: کسی معلولیت را انتخاب نمی‌‌کند بلکه افراد معلول یا به واسطه موارد ژنتیکی یا واقعیت‌‌هایی مانند تصادفات و سقوط به عارضه معلولیت دچار شده‌اند.
کشاورزی فارس بر قله ارزش افزوده 
جلگه حاصخیز فارس نقش برجسته‌ای‌ در ثروت‌آفرینی‌های‌مادی و معنوی دارد و با بهره‌برداری مناسب از پتانسیل‌های‌آن می‌توان گام‌های‌استواری در زمینه‌های‌ رشد و پویایی برداشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان این که 9.2 درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور در استان فارس است، افزود: این استان چهل درصد ارزش دلاری صادرات غیرنفتی داشته و  در کل با  تولید ده میلیون تن محصولات کشاورزی  و ده درصد تولیدات کشاورزی کشور جایگاه ویژه‌ای در تأمین امنیت غذایی دارد.
قاسمی ‌با اشاره به این‌ که استان فارس دارای حدود سه میلیون تن تولیدات باغی، 6.4 میلیون تن محصولات زراعی،  850 هزارتن محصولات دامی ‌و ده هزار تن محصولات شیلاتی است، اظهار داشت: این استان دارای رتبه اول در خیلی از محصولات باغی و ویترین محصولات باغی کشور بوده چرا که به دلیل شرایط اقلیمی ‌و شرایط مختلفی که در استان فارس وجود داشته به غیر از کیوی تمام محصولات باغی با انواع و اقسام گونه‌ها در این استان تولید می‌شود.
این مقام مسئول گفت: 629 واحد صنایع تبدیلی تکمیلی در فارس وجود دارد که به همین میزان نیز سازمان صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که این واحدها ظرفیت فرآوری حدود هفت میلیون تن را به خودشان اختصاص دادند. اما در حوزه صنایع تبدیلی تکمیلی جای پیشرفت زیادی در استان وجود دارد.قاسمی‌با اشاره به استفاده بهینه از منابع و الزام سرمایه گزاری و توجه در زمینه تولید ارزش افزوده تصریح کرد: استراتژی سازمان جهاد کشاورزی فارس افزایش بهره‌وری و به خصوص بهره‌وری آب بوده و ما به دنبال افزایش تولیدات  بر مبنای توسعه افقی و توسعه در سطح نیستیم و به دنبال توسعه عمودی با بهره‌وری هستیم،  به همین خاطر روی کمیاب‌ترین نهاده تولید که آب هست تمرکز داریم.قاسمی‌در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به نقش ارزش افزوده در ساماندهی‌آسیب‌های‌معیشتی گفت: در استان فارس بیش از ۵۰ درصد معیشت و اقتصاد بر پایه کشاورزی بوده که به تناسب نقشی که بخش کشاورزی در اشتغال امنیت غذایی و امنیت ملی داشته دولت‌ها برای آن سرمایه‌گذاری نکردند و در مجلس اهتمام لازم نبوده چرا که حداکثر سهم اعتبارات بخش کشاورزی در بهترین حالات شش درصد بوده و به طور متوسط  این اعتبار چهار درصد اعتبارات بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی