[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

تجارت مجازی برپایه صداقت باشد، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس گفت: امروز فضای مجازی این فرصت را برای صاحبان کسب و کار فراهم کرده که به گونه‌ای متفاوت بتوانند فعالیت تجاری خود را معرفی کنند که در این فضا رعایت اخلاق کسب و کار حائز اهمیت است.
به گزارش روابط عمومی‌اتاق بازرگانی فارس، صلاح الدین ایزدفر یکشنبه در جلسه کمیسیون اخلاق کسب و کار این اتاق که به صورت برخط (آنلاین) برگزار شد، بیان کرد: با گسترش استفاده از اینترنت و فضای مجازی برای تجارب و کسب و کار، بهره گیری و رعایت اصول اخلاقی به صورت یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید مورد توجه صاحبان کسب و کار و فعالان اقتصادی قرار گیرد.
وی افزود: توجه به مسایل فرهنگی و اخلاق کسب و کار از مواردی است که مخاطبان هر کسب و کار در محیط‌های‌تجاری به دنبال آن هستند لذا با توجه به استفاده از اینترنت و گسترش بازارهای تجاری در داخل و خارج از کشور، رعایت و حفظ ارزش‌های‌اخلاقی نکته ضروری است.
ایزدفر با توجه به فراگیری و عدم محدودیت فناوری‌های‌جدید در کسب و کارها اظهارداشت: توجه به مخاطب و ایجاد فضای مطمئن برای حفظ مشتری هر بنگاه اقتصادی در فضای مجازی بهترین مبلغ هر کسب و کار است زیرا مهم‌ترین بعد آن، تأثیر مثبت و ماندگاری مخاطب و جلب مشتری است.
وی ادامه داد: یکی از موضوع‌های‌ویژه در کسب و کار الکترونیک و اینترنتی اخلاق و تعهداتی است که طرفین معامله باید رعایت کنند که یکی از مهم مسائلی که با تعهدات مربوط می‌شود بحث شفافیت معاملات است که باید رعایت شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با تأکید بر رعایت حساسیت‌های‌قانونی و اخلاقی در کسب و کارهای الکترونیکی و اینترنتی اضافه کرد: مخاطب و مشتری در هر کسب و کار به دنبال نگاه عادلانه، اخلاق محور و اعتماد است و ارائه خدمات کسب و کار در فضای اینترنت نباید منجر به کم فروشی و عدم ارائه خدمات حرفه ای کسب و کار شود و در واقع یک کسب و کار در قبال عموم مردم و مخاطبان خود مسئولیت اجتماعی دارد. ایزدفر ادامه داد: ارائه خدمات در حوزه‌های‌مختلف اقتصادی در فضای اینترنت و به صورت الکترونیکی امکان سوداستفاده‌هایی را نیز ایجاد کرده که فعالان اقتصادی، صاحبان کسب و کار و بنگاه‌های‌تولیدی شناسنامه‌دار باید با انجام اقدامات قانونی، مورد اعتماد و اطمینان به مخاطبان خود فضای سوءاستفاده برخی از سودجویان را برهم بزنند.
در ادامه این جلسه افشین جعفری عضو هیئت علمی‌دانشگاه پیام‌نور نیز به ارائه مطلب با عنون «اصول حقوقی و اخلاقی کسب و کار الکترونیکی» پرداخت.
وی گفت: تاجری که با کشورهای دیگر به معاملات تجاری می‌پردازد بایستی با اصطلاحات تجارت الکترونیک و مجموعه حقوق داخلی و بین‌المللی آشنا باشد و بایستی یک سیاستمدار، یک حقوقدان، یک جغرافی‌دان و یک جامعه شناس در کنار تاجر باشند. 
وی افزود: امنیت تجارت الکترونیک از اهمیت زیادی برخوردار است و نرم افزارهایی که در این خصوص به کار می‌روند بایستی از امنیت بالایی برخوردار باشند ضمن اینکه تجارت الکترونیک هزینه‌های تاجر و مصرف کننده کاهش می‌یابد.
جعفری بیان کرد: فروشنده کالا بایستی تمام مشخصات کالا را به خریدار ارائه نماید و هر چه شفافیت در کسب و کارهای الکترونیکی بیشتر باشد ارتباطات میان طرفین معامله نیز افزایش می‌یابد.
وی اظهارداشت: در پی توسعه روابط تجاری، بروز اختلافات ناشی از این معاملات تجاری هم گسترش یافته است به طوری که یکی از مسائلی که همواره مورد توجه متعاملان یک رابطه تجاری بین‌المللی می‌باشد، این است که اختلافات راجع به آن رابطه حقوقی به چه کیفیتی و با چه راهکارهایی باید حل و فصل شود. 
جعفری اضافه کرد: تجار در سطح بین‌المللی معمولاً رغبتی به حل و فصل دعاوی و اختلافات در معاملات تجاری خود از طریق سیستم‌های قضایی کشور خود ندارند و بدیهی است اگر این اختلافات با شیوه‌های مناسب و سریع رسیدگی نشود، پیامدهای زیانبار فراوانی از جمله اتلاف وقت، توقف سرمایه در گردش و ورود خسارت برای طرفین می‌گردد. 
این استاد دانشگاه ادامه داد: استفاده از نهاد داوری و گرایش به داوری‌های‌ بین‌المللی برای حل و فصل اختلافات تجاری گسترش فوق‌العاده‌ای یافته است و امروزه کاربرد آن به حدی افزایش یافته که کمتر قرارداد تجاری بین‌المللی را می‌توان یافت که حل و فصل اختلافات در مورد آن به داوری ارجاع نشده باشد. 
وی با بیان اینکه اختلافات تجاری بین‌المللی بین دولت‌ها و اشخاص خصوصی خارجی که یکی از مسایل مهم و اساسی است عنوان داشت: داوری تجاری بین‌المللی عبارتست از شیوه حل و فصل یک موضوع مورد اختلاف مربوط به روابط تجاری بین‌المللی بین دو یا چند شخص توسط یک یا چند نفر دیگر بعنوان داور که اختیار و صلاحیت خود را از یک قرارداد خصوصی اخذ می‌کنند. 
در این جلسه موضوعاتی از جمله اهمیت مالکیت فکری در بحث تجارت الکترونیک، تأثیر تجارت الکترونیک بر کسب و کارهای سنتی، تأکید متون دینی و مذهبی به مسائل اخلاق کسب و کار و لزوم تعیین مرجع داوری در قراردادهای تجاری نیز از سوی اعضا مطرح شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی