[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

قیمت مسکن سقوط می‌کند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی‌اداره کل راه وشهرسازی لارستان «موسی میرزایی در مورد تأثیر مسکن ملی بر کاهش قیمت مسکن یا معقول ماندن قیمت‌ها اظهار کرد: به دستور وزیر راه و شهرسازی قرار است نزدیک به ۴۰۰ هزار واحد مسکونی مسکن ملی در سطح کشور ساخته شود؛ بنابراین، چون عرضه زیاد می‌شود امیدواریم که روی کاهش قیمت نیز اثر خیلی خوبی داشته‌باشد.
مسکن ملی، اثر بسیار خوبی بر کاهش قیمت مسکن دارد
وی با تأکید بر اینکه مسکن ملی اثر بسیار خوبی بر کاهش قیمت مسکن دارد، افزود: فازهای مختلف مسکن ملی در سال جاری مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت و امیدواریم بیشتر آن‌ها تا پایان سال به بهره‌برداری برسند.
امیدواریم تا پایان عمر دولت، همه طرح‌های‌مسکن ملی به بهره‌برداری برسند
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لارستان در پاسخ به این سوال که آیا مسکن ملی می‌تواند پس از پایان این دولت ضمانت اجرایی داشته‌باشد، گفت: بله چون برنامه‌ریزی‌های‌بسیار دقیقی انجام شده، ارگان‌های‌مختلف پای کار هستند و به صورت هماهنگ عمل می‌کنند؛ بنابراین، امیدواریم تا پایان عمر دولت همه این‌ها به بهره‌برداری برسند.
مسکن ملی با مسکن مهر متفاوت است
میرزایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مسکن ملی می‌تواند جایگزینی برای مسکن مهر باشد، اظهار کرد: این، دو مقوله جدا از هم هستند، مسکن مهر برای دهک‌های‌پایین طراحی شده بود در حالی که مسکن ملی برای دهک‌های‌۴ تا ۷ پیش‌بینی شده یعنی طرف باید یک سری توانایی‌های‌مالی نیز داشته‌باشد و توانایی بازپرداخت اقساط ماهیانه حدود ۱/۵ میلیون تومان را داشته‌باشد و قطعاً با مسکن مهر متفاوت است.
۴۲۸۰ نفر، مجموع آمار ثبت‌نام کنندگان مسکن ملی در شهرستان‌های‌لارستان، خنج، گراش، اوز، لامرد و گله دار در فاز ۱ و ۲
وی در مورد آمار ثبت‌نام‌کنندگان مسکن ملی در منطقه گفت: تاکنون، در حوزه اداره کل راه و شهرسازی لارستان، در فاز یک، ۱۲۰۰ نفر در شش شهر حوزه استحفاظی یعنی لار، گراش، اوز، خنج، لامرد و گله‌دار ثبت‌نام کرده‌اند و در فاز دوم، ۳۰۸۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند.
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لارستان افزود: به دلیل اینکه در فاز اول ثبت‌نام، برای عده‌ای‌که به دلایل مختلف مشکل داشتند به عنوان نمونه مسکن به نام‌شان بود، «فرم ج» شان سبز بود و شرایط اولیه طرح اقدام ملی مسکن را نداشتند و حذف شدند مجبور شدیم فاز دوم ثبت‌نام را هم قرار دهیم.
ثبت‌نام فاز سوم مسکن ملی به زودی آغاز خواهد شد
موسی میرزایی خاطرنشان کرد: ظرفیت احداث مسکن ملی در حوزه استحفاظی شهرهایی که زیر نظر اداره کل راه و شهرسازی لارستان هستند در حال حاضر ۱۲۰۰ واحد است اما فاز ۳ هم داریم که به زودی ثبت‌نام خواهیم کرد.
کسانی که اولین مبلغ را به بانک واریز می‌کنند مشتریان قطعی مسکن ملی شناخته خواهند شد؛ بنابراین، هنوز کسی نمی‌تواند مدعی شود که کارش انجام شده است
وی تصریح کرد: در حال حاضر، پالایش فاز یک تمام شده و مرحله معرفی به بانک را به زودی انجام می‌دهیم تا افرادی که شایسته شناخته شده‌اند به آنجا بروند و مبلغ اولیه واریزی که حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان است را واریز کنند و قطعاً کسانی که اولین مبلغ را به بانک واریز می‌کنند مشتریان قطعی مسکن ملی شناخته خواهند شد؛ بنابراین، هنوز کسی نمی‌تواند مدعی شود که کارش انجام شده است.
مجری طرح در حوزه استحفاظی اداره کل راه و شهرسازی لارستان، «بنیاد مسکن» است
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لارستان خاطرنشان کرد: کارگزار یا مجری طرح در حوزه استحفاظی اداره کل راه و شهرسازی لارستان، بنیاد مسکن است چون همه شهرهای ما زیر ۱۰۰هزار نفر هستند و بر طبق دستورالعمل ابلاغی وزارت راه و شهرسازی، متولی ساخت در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌است.
برگزاری جلسات مختلف با شهرداری، نظام مهندسی و فرمانداران حوزه استحفاظی
میرزایی اظهار کرد: خوشبختانه در شهرهای حوزه استحفاظی، کارها را شروع کرده‌ایم یعنی علاوه بر کارهای مقدماتی همچون تهیه نقشه و هماهنگی، جلسات مختلفی را با شهرداری، نظام مهندسی و فرمانداران حوزه استحفاظی برگزار کرده‌ایم و بحث و بررسی‌های ‌زیادی انجام گرفت تا بتوانیم تا پایان عمر این دولت، طرح را به مقصد برسانیم.
مکان‌های ‌در نظر گرفته شده برای مسکن ملی در شهر لار
وی در مورد مکان مورد نظر برای مسکن ملی در شهر لار گفت: دو جا را برای این طرح پیش‌بینی کرده‌ایم که یکی از آن‌ها «جنب قرارگاه پلیس» است و دیگری «شرق اداره راه و شهرسازی شهرستان» است که زمینش را برای کسانی که در فاز دوم ثبت‌نام کرده‌اند تغییر کاربری داده‌ایم.
شرایط اصلی متقاضیان مسکن ملی
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لارستان در مورد شرایط برخورداری از مسکن ملی اظهار کرد: شرایط اصلی در نظر گرفته شده برای متقاضیان مسکن ملی این است که باید «فرم ج»‌شان سبز باشد، متأهل یا جزو زنان سرپرست خانوار باشند و سابقه سکونت در آن شهر به مدت پنج سال را داشته باشند.
در فاز آخر شناسایی و بررسی صلاحیت‌ها، کسانی که ساکن شهر دیگری باشند حذف و متقاضیان جدید جایگزین می‌شوند
موسی میرزایی افزود: در فاز آخر شناسایی ما و بررسی صلاحیت‌ها که هنوز انجام نشده، کسانی که ساکن شهر دیگری باشند حذف می‌شوند و متقاضیان جدید جایگزین‌شان می‌شوند چون باید حتماً ساکن آن شهر باشند یعنی کسی که ساکن گراش است، نمی‌تواند در لار ثبت‌نام کند یا کسی که ساکن لار است نمی‌تواند در گراش یا خنج ثبت‌نام کند.
شناسایی محل سکونت به صورت فیزیکی و رو در رو انجام می‌شود
وی خاطرنشان کرد: شناسایی محل سکونت به صورت فیزیکی و رو در رو انجام می‌شود یعنی طرف باید مدارکی دال بر سکونتش بیاورد.
فاز ۳، آخرین فاز طرح مسکن ملی در منطقه
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لارستان تصریح کرد: طرح مسکن ملی در منطقه تا فاز ۳ ادامه خواهد داشت و پس از آن با توجه به محدودیت زمانی‌که در این دولت داریم به پایان می‌رسد.
مسکن فرهنگیان
میرزایی در مورد مسکن فرهنگیان اظهار کرد: علاوه بر طرح اقدام ملی مسکن، وزیر راه و شهرسازی، تفاهم نامه‌هایی را با ارگان‌های‌مختلف جهت احداث مسکن پرسنل آن ارگان‌ها بسته است که از جمله آن‌ها تفاهم‌نامه‌ای ‌است که بین وزیر راه و شهرسازی و وزیر آموزش و پرورش رد و بدل شده است.
وی خاطرنشان کرد: در پرتو همین تفاهم‌نامه و لیستی که وزارت آموزش و پرورش به ما اعلام کرده است، در کل شهرهای حوزه استحفاظی اداره کل راه و شهرسازی لارستان، حدود ۵۰۱ نفر در شهرهای مختلف از طرف وزارت آموزش و پرورش به ما معرفی شده‌اند که قرار بود بر طبق تفاهم نامه، با هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش فارس و ادارات شهرستانی آموزش و پرورش زمین‌هایی که در اختیار آموزش و پرورش هستند را شناسایی کنیم و برای پرسنل آموزش و پرورش تغییر کاربری دهیم. 
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لارستان افزود: خوشبختانه، این کار در اسرع وقت انجام شد و در کارگروه‌های ‌مختلفی که در استانداری و اداره کل تشکیل شد، با تأکید و پیگیری‌های‌زیاد مهندس باقری فرد، زمین‌ها شناسایی شدند و کار آن نیز به زودی انجام می‌شود و تحویل فرهنگیان خواهد شد.
هر کسی نمی‌تواند در مسکن فرهنگیان شرکت کند
موسی میرزایی در مورد نحوه برخورداری از مسکن فرهنگیان تصریح کرد: باید شرایطی که در طرح اقدام ملی برای کل مردم منطقه اعلام شده است آن‌ها نیز شرایط داشته‌باشند، یعنی هر کسی نمی‌تواند در مسکن فرهنگیان شرکت کند و آن‌ها هم باید همه این شرایط را داشته‌باشند.
کسانی که برای طرح مسکن ملی پیامک زدند نگران نباشند، به زودی خبرش را اعلام می‌کنیم
وی خاطرنشان کرد: به دلیل شیوع کرونا در منطقه، ممکن است عده‌ای ‌از مردم همچنان سردرگم باشند و به خاطر این بیماری نتوانسته‌اند برای ثبت‌نام به سایت‌ها مراجعه کنند، در نتیجه، پیامک زدند؛ بنابراین، از نظر ظرفیت در فاز دوم نسبت به فاز اول محدودیت به وجود نیاوردیم تا مردم مشکلی نداشته باشند. 
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لارستان افزود: برخی توانستند از طریق اینترنت و سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کنند و برخی هم پیامک دادند، کسانی که پیامک زدند منتظر مجوز ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم و به زودی خبرش را اعلام می‌کنیم که در فرصتی مناسب با مراجعه به کافی‌نت‌ها یا نت‌های‌شخصی‌شان ثبت‌نام کنند. بنابراین اصلاً نگران نباشند و به زودی خبرش را اعلام می‌کنیم. به کسانی که در آپلود شدن مدارک‌شان مشکل داشتند یا به قرمز شدن «فرم ج» شان و… اعتراض داشتند و صلاحیت‌شان در سامانه رد شده است، فرصت مجدد می‌دهیم میرزایی در مورد کسانی که در آپلود شدن مدارک‌شان مشکل داشتند یا به قرمز یا سبز شدن «فرم ج»‌شان و… اعتراض داشتند و صلاحیت‌شان در سامانه رد شده است، گفت: با تهران در این زمینه صحبت کرده‌ایم و مهندس باقری‌فرد هم پیگیری کرده‌اند تا فرصت دیگری به آن‌ها بدهیم که همه بتوانند کارهایشان را به نحو احسن انجام دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی