[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

تبدیل کرونا به فرصت فرهنگی، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - گروه خبر 
آیین اختتامیه مسابقات مجازی ضیافت بهاری رمضان با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد. این مراسم شامگاه شنبه 24 خردادماه با حضور رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، شهردار منطقه 7، رئیس آموزش و پرورش ناحیه 4 شیراز، مدیر مجموعه آموزشی بزرگمهر و جمعی دیگر از مسئولان در سالن اجتماعات شهرداری منطقه هفت شیراز برگزار شد.
بهره‌برداری فرهنگی از ظرفیت‌های‌مجازی
معاون شهردار شیراز در این مراسم گفت: با شیوع کرونا فعالیت‌های‌فرهنگی شهرداری شیراز تعطیل نشده بلکه ما در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی توانستیم تهدید کووید-19 را به فرصت تبدیل سازیم. دکتر مرتضی جعفری با قدردانی از خدمات تأثیرگذار شهرداری منطقه 7 شیراز در آبادانی این خطه کمتربرخوردار از شهر اظهار داشت: در دوران قرنطینه ما توانستیم فعالیت‌های‌فرهنگی شاخصی را در راستای استعدادیابی و پُرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان را به مرحله اجرا درآورده و از ظرفیت‌های‌فضای مجازی بیشترین بهره برداری را انجام دهیم. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با قدردانی از فعالیت‌های‌مدیریت مجتمع آموزشی بزرگمهر در برپایی و ساماندهی رویدادهای فرهنگی نظیر مسابقات مجازی ضیافت بهاری رمضان تصریح کرد: فعالیت‌های‌فرهنگسرای شهروند در آینده نزدیک آغاز خواهد شد و برنامه‌های‌حضوری و مجازی متنوعی را برای اهالی شریف این منطقه و عموم علاقه‌مندان تدارک دیده شده است.
ترویج نشاط با مبانی فرهنگی
در ادامه این مراسم شهردار منطقه 7 شیراز گفت: آرامش شهروندان در گروی ایجاد تعاملات اجتماعی است. مهندس سعید معصومی‌در ادامه خاطر نشان کرد: شهرها بر اساس مطالعات و نقشه‌های‌جامع شهری ساخته می‌شوند ولی مؤلفه‌ای‌که به جوامع انسانی روح و طراوت می‌بخشد مسایل فرهنگی و هنری است.وی با اشاره به تبعات آشکار و پنهان کرونا در جامعه ایران گفت: مردم در دوران قرنطینه برای حفظ جان خود در خانه ماندند و این در حالی بود که بسیاری از اقشار جامعه به مشکلات روحی و افسردگی دچار شدند. به همین دلیل هرچه جامعه آگاه‌تر و اهل مطالعه‌ای ‌در اختیار داشته‌باشیم فرهنگ عمومی‌به میزان بیشتری ارتقا یافته و با چالش‌های‌کمتری روبرو خواهیم بود.شهردار منطقه 7 شیراز فاصله گرفتن از مضامین فرهنگی و هنری را یک آسیب جدی برای جامعه ارزیابی کرد و گفت: سخنان بزرگان ما همیشه سرشار از آیات الهی و پندهای حکمت‌آمیز و مضامین روح نواز بود ولی متأسفانه در شرایط حاضر کمتر از این محتواهای ارزشمند استفاده می‌کنیم و از معنویت فاصله گرفتیم.وی با طرح این پرسش که آیا به فراخور بزرگ شدن شهرها و افزایش جمعیت مشمول تعالی هنری و فرهنگی هم شده ایم تصریح کرد: باید مبانی رفیع فرهنگی را در زندگی روزمره مردم بگنجانیم و هر یک از شهروندان توسعه‌دهنده اخلاقیات باشند و این گونه برنامه می‌تواند زمینه ساز جهانشمول شدن هنر و دستاوردهای رفیع ان را مهیا کند.مهندس معصومی‌از تلاش‌های‌گسترده شهرداری منطقه 7 شیراز در راستای توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی و بهسازی محلات خبرداد و گفت: تلاش داریم ارتباط شهروندان بر مبنای اخلاقیات و منطق استوار شود تا بدین وسیله شاهد گسترش مهارت‌های‌زندگی در جامعه باشیم.
پیشتازی ایران در حوزه آموزش و درمان
در ادامه این مراسم رئیس آموزش و پرورش ناحیه 4 شیراز گفت: در دوران شیوع کورنا شیوه آموزش‌های‌مجازی ایرانیان سرآمد جهانیان بوده و جامعه ایران انسانیت این ملت فرهنگ مدار را به رخ کشیده است.دکتر اله یار رضایی با اعلام مراتب قدردانی از عملکرد اولیای مدارس در دوران قرنطینه خانگی گفت: اگرچه کیفیت کلاس‌های‌حضوری و مجازی قابل مقایسه نیست، ولی معلمان و آموزگاران به جای 5-6 ساعت تدریس در کلاس، از بامداد تا پاسی از شب ازطریق فضای مجازی به اشکال مختلف مشغول تدریس بودند که این مساله رضایت والدین و دانش آموزان را در پی داشت. وی با قدردانی از تعاملات گسترده مجموعه شهرداری شیراز با آموزش و پرورش گفت: در بسیاری از موارد کشورهای غربی از در زمینه شیوه‌های‌آموزش مجازی و تجربیات حوزه بهداشت و درمان از ما مشاوره می‌گرفتند و این در حالی بود که ایرانیان با حمایت از آسیب‌دیدگان کرونا انسانیت خود را به رخ جهانیان کشیدند. دکتر رضایی با تشریح اقدامات دستگاه متبوعش در دوران بحران فراگیری کووید-19 گفت: با شیوع کرونا در کشور هنرستان‌های‌آموزش و پرورش منطقه 4 شیراز اقدام به تولید ماسک و تقسیم بسته‌های‌حمایتی مواد غذایی به ارزش بیش از 200هزار تومان میان آسیب‌دیدگان و محرومان کردند. رئیس آموزش و پرورش ناحیه 4 شیراز با قدردانی از خلاقیت‌های‌مجتمع آموزشی بزرگمهر در برپایی مسابقات مجازی ضیافت بهاری رمضان گفت: آموزشگاه‌ها باید در راستای فعالیت‌های‌فرهنگی و هنری گام‌ها استواری بردارند تا بدینوسیله امکان همراهی کودکان و والدین در جهت ایجاد تعاملات بیشتر و تولید محتوا همراه شود.
ایجاد نشاط و سرگرمی‌در بستر خانواده 
در ادامه این مراسم مدیریت مجتمع آموزشی بزرگمهر گفت: مسابقات مجازی ضیافت بهاری رمضان با هدف ایجاد نشاط و سرگرمی‌در بستر خانواده در دوران قرنطینه طراحی شده است.مهندس فاطمه محمدی با اعلام این که مسابقات مجازی ضیافت بهاری رمضان در شش رشته برگزار شد، خاطر نشان کرد: همدلی و مشارکت اعضای خانواده و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از اهداف دیگر برگزاری این فعالیت فرهنگی بود که با مساعدت و همراهی صمیمانه معاونت فرهنگی شهرداری شیراز، شهرداری منطقه 7  و حمایت‌های‌ بی‌شائبه آموزش و پرورش ناحیه 4 شیراز امکان پذیر شد. وی با ابراز امیدواری نسبت به اجرای چنین برنامه‌های‌ متنوعی در نواحی دیگر اظهار داشت: مؤسسه آموزشی بزرگمهر افتخار دارد در زمینه‌هایی چون گردشگری کودک، بیزینس کودک، بهداشت و ایمنی آموزش و نگهداری و کاشت گل و گیاه به دانش‌آموزان در قالب اردوهای یک روزه فعالیت داشته و مواردی مشابهی از طرح‌ها و برنامه‌ها را در دست اجرا دارد.
گفتنی است آیین اختتامیه مسابقات مجازی ضیافت بهاری رمضان با اهدای لوح تقدیر و جوایز نقدی به نفرات برتر به کار خود پایان داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی