[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۲
  • دوره جدید

شهرداری شیراز مجری بازآفرینی بافت تاریخی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی-گروه خبر
به همت شهرداری شیراز آیین آغاز عملیات عمرانی طرح بازآفرینی فضای شهری سرای روغنی ها برگزار شد.  این مراسم عصر روز دوشنبه 26 خردادماه با حضور شهردار شیراز، رییس شورای شهر و جمعی از مدیران و مسئولان شهری با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای شهر شیراز با اشاره به برخی ویژگی‌های شهر شیراز گفت: از مسئولان شهرداری شیراز که در اجرای پروژه‌های  حوزه بازآفرینی شهری و ایجاد فضاهای شهری با حفظ اصالت آنها اقدام می‌کنند، تقدیر می‌کنم.  سولماز دهقانی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی و مشکلات فراروی آن ادامه داد: در این شرایط اقتصادی کار کردن و اجرای پروژه ها و مدیریت منابع، کار دشواری است که شهرداری توانسته با قوت پروژه های شهر را ادامه دهند از جمله اجرای تعدادی پروژه در حوزه باز آفرینی شهری. 
 وی افزود: امسال بودجه خوبی به بافت تاریخی و فرهنگی شهر  اختصاص یافته و جز سرای روغنی‌ها  سراهای گمرک و احمدی هم احیا می‌شود و امیدواریم که شاهد رونق این بخش از شهر باشیم.  وی از اجرای محور گردشگری حافظ و اجرای تراموا به عنوان دو پروژه اثرگذار حوزه گردشگری در این بافت یاد کرد.
مهدی قلندری شهردار منطقه بافت تاریخی و فرهنگی شهرداری شیراز در این آیین با تأکید بر نگاه شهرداری بر احیا  و بازآفرینی بافت تاریخی منطقه ۸گفت: از سال گذشته یکسری پروژه ها در سطح منطقه با نگاه گردشگری و بازآفرینی شروع شده است و بیشتر آنها به نتیجه رسیده است. وی گفت: انجام اقدامات عمرانی با محوریت بازآفرینی در سطح منطقه در شرایطی بود که هیچ مشکلی برای کسبه فعال در این محورها به وجود نیامده است. قلندری با اشاره به اینکه  برنامه ریزی بازآفرینی در سطح منطقه با هدف گردشگری در ۳ محور شروع شده است ابراز داشت: یکی از این برنامه‌ریزی‌ها در قالب طرح جامع بازآفرینی زندیه است که بازآفرینی  سرای روغنی و تیمچه احمدی در همین راستا است. 
در ادامه شهردار منطقه هشت با بیان اینکه مطابق نگاه شورا و شهرداری مبنی بر توسعه گردشگری برنامه‌ریزی کردیم عنوان کرد: بازآفرینی خیابان طالقانی سال گذشته انجام و به اتمام رسید. 
در این محدوده ۸ پروژه عمرانی کلان  داریم که دومین مجموعه بازآفرینی ما، محله سنگ سیاه است که کار را شروع کار خواهیم  کرد.
وی اظهار داشت: یکی از اتفاقاتی که در سرای  روغنی روی داد، یک تفاهم نامه سه جانبه با  کسبه و میراث فرهنگی منعقد شده که کار به صورت  مشارکتی انجام شود که طبق این تفاهم نامه میراث فرهنگی قول داده که از  اعتبارات دولتی در این محل به شهرداری کمک می کند. 
قلندری تصریح کرد: با نگاه ویژه شهرداری برای احیای بافت تاریخی و گردشگری در بودجه سال ۹۹ شهرداری منطقه، بودجه ما ۵ برابر سال قبل شده است و این موضوع بر اساس رونق بافت تاریخی است. 
در ادامه این مراسم یکی از کسبه بازار این منطقه تاریخی با تقدیر از رویکرد راستین مجموعه شهرداری و شورا در اجرای پروژه های انسان‌محور گفت: یکی از اصلی‌ترین مشکلات کسبه بازار این منطقه احداث زیرگذر زند است که از دهه هفتاد مشکلات فراوانی را برای بازار و بافت تاریخی ایجاد کرده است. یغمور با اشاره به اینکه بیان مشکلات به معنای چشم‌پوشی از زحمات نیست خاطر نشان کرد: امروز محور دیرینه زندیه با مشکل از رونق افتادن روبروست و مغازه‌دارانی را می شناسیم که از سر ناچاری به دست‌فروشی روی آورده اند. در حالی که این خیابان از رونقی به مثابه خیابان های توحید و ملاصدرا برخوردار بود و امیدواریم همه تلاش‌های شهردار زحمتکش کلانشهر شیراز و نگاه های خردمندانه شورا به بارنشیند و شاهد رضایتمندی اهالی این منطقه تاریخی باشیم.
یغمور با تشکر از زحمات شهرداری منطقه 8 در ادامه گفت: امیدواریم نتیجه بازآفرینی این محور به افزایش امید انجامیده و محور زندیه به عنوان نگین انگشتری شیراز به جایگاهی که لایق آن است نزدیک شود. وی در پایان گفت: چنانچه پروژه بازآفرینی این منطقه به عنوان طرح جامعی تصویب شود، در آینده نیز شهرداری های آتی مصمم به اجرای آن خواهند بود و رونق به این منطقه دیرینه باز خواهد گشت که این مسئله نقش بسزایی در احیای گردشگری شیراز خواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی