[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

انقلابی و جهادی باشیم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

وقتی درمورد هدایت افکار عمومی‌صحبت می‌کنیم به منابعی ناب واصولی احتیاج داریم تا این هدایت به نحومطلوب انجام شود. حالا باید سوال کرد این روزها با چه منابعی درحال هدایت افکار عمومی‌هستیم؟ منابعی که از بالا به پایین درحال فشار برافکار عمومی‌است وجهت مطلوبی را نشانه نگرفته است. داستان فساد در دستگاه‌های حکومتی به یک بحران فکری بزرگ تبدیل شده است. رئیس قوه‌قضایی اولین اقدام خودرا متمرکز بر دستگاه تحت فرماندهی خودکرده وبا این اقدام بسیاری مفسدین که در پناه قوه‌قضائیه مصونیت یافته بودند لو رفته و به دام قانون افتاده‌اند...

اما موضوع مهم دراین مبحث تخریب اذهان سرمایه‌های‌اجتماعی است که اصولاً اعتماد و اعتقاد خودرا از دست می‌دهند چراکه چه تضمینی وجود دارد که فرد دیگری با سودای فساد درجایگاه قدرت قرار نگیرد و همان کند که طبری کرده است.
موضوع واگذاری امور به انسان‌های دلسوز باید مورد واکاوی قرار بگیرد . افراد با ظاهر متدین بیشترین ضربه را به نظام اسلامی ‌واردکرده و می‌کنند. هرچه ظاهر افراد به سمت ریا نزدیکتر باشد احتمال آسیب بیشتر است چرا که عناصر نفوذی با ظاهرسازی به سیستم حکومتی  نفوذ می‌کنند و در بستر قدرت قرار می‌گیرند.
سال‌ها تجربه در بخش‌های‌گزینشی این واقعیت را آشکار می‌کند که گزینش افراد یک امر ضروری وحتمی‌است. چراکه ملاک حال فعلی افراد است. افراد درسمت‌های‌ مختلف باید همانند یک بیمار که مرتب درحال چک سلامتی خود می‌باشد، چک سلامت اخلاقی وطهارتی شوند.
مدیران وکارکنان درهر سمتی باید مدام به لحاظ سلامت و پاکدستی چک شوند واین هیچ مانعی ندارد که دستگاهی در کنار حوزه اجرا قرار داشته باشد و روند اجرایی را تحت‌نظارت بگیرد. حتی لازم است دستگاه‌های نظارتی نیز تحت کنترل و مراقبت باشند. مراقبت‌ها اگر سیستماتیک باشد دیگر شاهد فساد سیستماتیک نخواهیم بود. ما باید به‌جای فساد سیستماتیک نظارت سیستماتیک داشته‌باشیم.
حالا اما روند نظارت‌ها به این گونه است که با برخورداری از دو جناح سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب، گاهی این دسته وگاهی آن دسته نسبت به تک خوری‌ها اقتصادی افشاگری می‌کنند. اینک درمجلس شاهدیم که نماینده‌های‌انقلابی‌ دنبال مچ‌گیری از دستگاه اجرایی هستند ونوک حمله به مواردی است که دولت در هفت سال گذشته قادر به ساماندهی آن نبوده است. در واقع به دلیل کثرت مشکلات دولت حتی نتوانست گزارش‌های‌100 روزه  بدهد چه برسد به اینکه بخواهد حوزه اقتصادی و معیشتی مردم را ساماندهی کند. این بزرگترین چالش پیش روی دولت است که حالا با ورود مجلس تازه نفس باید نسبت به پدافند دربرابر آن اقدام کند.
متأسفانه دولت به‌شدت آسیب‌پذیر است، هم بدهکار است و هم ‌تیم اقتصادی درست وحسابی برای خودش دست وپا نکرده، حذف وزیر صمت بزرگترین خطای راهبردی دولت بود چرا که جبهه پیشانی تجارت و بازرگانی خود راخالی کرد. هر چند باید دید علت این عقب‌نشینی تاکتیکی چه بوده است. به هر صورت دولت زیر ضربه مجلس تازه نفس است. اغلب نمایندگان یا نظامی ‌بوده‌اند ویا در بخش‌های‌دولتی سابق مسئولیت داشته‌اند. در واقع درحوزه اجرا و نه قانونگذاری دارای تجربه وحوصله هستند. اغلب نمایندگان مجلس یازدهم که دردستگاه‌های اجرایی کار کرده‌اند وبه نوعی تجارب کشوری ولشکری دارند به راحتی می‌توانند مچ دولت را بگیرند.
اما باید دید این مچ‌گیری‌ها تاچه میزان به نفع مردم است و وقت مجلس را می‌گیرد چرا که بطور حتم در دوره بعدی چپ‌گرا‌ها، مچ راست‌گرا‌ها را می‌گیرند و این حادثه تلخ هیچ دستاوردی ندارد.
روند توسعه باید روبه جلو باشد وپرداختن به این امور بازگشت به عقب است. اگر نمایندگان تا یک‌ماه آینده راهکاری راهبردی پیشه نمودند که هیچ اگر تنها به این دعواها پرداختند بدانیم که این دسته هم مانند دسته قبلی فقط به فکر امیال جناحی خود هستند وتاراج ادامه دارد. برای جلوگیری از تاراج منابع ملی باید قوانین را اصلاح کرد که اگر همین امروز 24 ساعته به آن بپردازند باز هم وقت تنگ است. به امید آنکه نیروهای انقلاب، انقلابی در حوزه اقتصادی و معیشتی مردم ایجاد کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی