[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

بدون مشارکت برنامه‌ها محقق نمی‌شود ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس عنوان کرد: عدم مشارکت ذی‌نفعان در برنامه‌ریزی‌های مقابله با آلودگی هوا باعث شکست آن‌ها می‌شود. اگر متولیان امر که باید مسئولیت‌هایی را در فرایند اجرای برنامه بر عهده گیرند، در تدوین برنامه‌ها حضور نداشته‌باشند،‌ در مرحله اجرا با  چالش‌ها، مسائل و مشکلاتی مواجه خواهیم شد که مانع تحقق اهداف خواهد شد. به گزارش روابط عمومی‌اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان فارس، حمید ظهرابی؛ مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس در جلسه نهایی بررسی سناریو‌های  طرح سیاهه انتشار آلودگی هوای کلانشهر شیراز که با حضور دستگاه‌های مرتبط در پارک علم و فناوری شیراز برگزار شد، عنوان کرد: آسیب‌های آلودگی هوا به سلامت انسان سبب شده همه اقشار جامعه با عوامل ایجاد آلودگی و راهکارهای کنترل و اثرات و پیامدهای این پدیده تا حدودی آشنا شوند؛ با وجود این، اقدامات و برنامه‌های تدوین‌ شده برای کاهش آلودگی هوا همچنان در مرحله اجرا با چالش‌هایی مواجه است. 
وی با اشاره به تصویب و ابلاغ مصوبات هیئت دولت در دهه ۹۰ برای این منظور بیان داشت: دولت طی سال‌های گذشته چندین مصوبه  را در خصوص کاهش آلودگی هوای کلان‌شهر‌ها به دستگاه‌ها ابلاغ کرده است؛ اما در ارزیابی‌ها در می‌یابیم بخش اندکی از این مصوبات عملیاتی شده است. 
ظهرابی گفت: سازمان حفاظت محیط‌‌زیست مطالعات جدیدی را صورت داده است که طی  سهم منابع در ایجاد آلودگی  تعیین می‌شود؛ افزون بر این، در بخش راهکارها و تعیین وظیفه برای سایر گروه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌نفع، به‌منظور هماهنگی کلی و اساسی، سناریوهایی مطابق با شرایط مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی طراحی شده است. 
وی افزود: بخشی از عملیاتی شدن خروج ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی‌یا خودروهای فرسوده، به حمایت‌ها و برنامه‌های دولت برمی‌گردد و  وقتی دولت با کسری منابع مالی مواجه است، اجرا شدن این فرایند دشوار می‌شود؛ بنابراین باید براساس شرایط اقتصادی و اجتماعی خود چند برنامه را آماده کنیم و متناسب با وضعیت موجود حرکت کنیم. 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس ابراز داشت:   در تدوین برنامه‌ها باید به عملیاتی‌شدن آن‌ها نظر داشت، اظهار کرد: کشور ما در شرایط تحریم است، می‌‌توانیم انتخاب کنیم در شرایط تحریم با وضعیت فعلی پیش رویم یا می‌توانیم خروج از این شرایط اقتصادی را به‌مثابه سناریو دوم در نظر بگیریم، این‌ها مسائلی است که باید بیشتر به آن پرداخت. در ادامه نمایندگان دستگاه‌ها به اظهارنظر در خصوص سناریو‌های پیشنهادی مشاور پرداخته و مقرر شد ظرف یک هفته نظرات دستگاه‌ها جمع بندی و نهایی شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی