[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

برای احیای زورخانه پولاد تمام تلاشمان را می‌کنیم، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: هفته ترویج فرهنگ پهلوانی و زورخانه‌ای ‌یکشنبه به پایان رسید. به همین مناسبت، یکشنبه شب "محمدحسین غرقی" رئیس هیئت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای‌میهمان برنامه ورزش فارس بود. غرقی از بهمن ماه سال 1396 ریاست این هیئت را به عهده دارد. بخشی از گفت‌و‌گوی او با مهدی نوشادی رو در ادامه می‌خوانید:
*چه اتفاقی دارد برای زورخانه پولاد می‌افتد؟ آیا این زورخانه قدیمی‌ تعطیل خواهد شد؟
- زورخانه پولاد قدمتی حدود 166 سال دارد. ساختمان آن مربوط به اواخر دوره زندیه است و حدود 350 سال قدمت دارد که جزو مجموعه زندیه بوده و پشت مسجد وکیل قرار دارد. بعد از اینکه حاج آقا کلاهی که صاحب آن زورخانه بودند به رحمت خدا رفت، یکی از دوستانش این زورخانه را خریداری کرد و فعلاً تعطیل است. دوستان عزیز زیادی سال‌ها آنجا زحمت کشیدند و این زورخانه که از لحاظ وسعت خیلی کوچک بود، انسان‌های بسیار بزرگی را پرورش داد. آنها این زورخانه را نگه داشتند و سینه به سینه منتقل کردند به نسل‌های بعدی. در همین چندسال اخیر هم قهرمان‌های زیادی از دل این زورخانه بیرون آمدند. از سنین نونهالی و نوجوانی به این زورخانه می‌آمدند و بزرگ می‌شدند و خلاصه یکی از زورخانه‌های ورزشکار ساز بود. یکی از چند زورخانه قدیمی‌کشور. حالا که فعالیت این زورخانه متوقف شده دوستان عزیز دارند تلاش می‌کنند و ما هم پیگیر هستیم که این زورخانه به چرخه زورخانه‌های فعال برگردد. خبرهای خوبی هم به گوش می‌رسد و به زودی جلسه‌ای ‌با حضور مالک این زورخانه برگزار خواهد شد که اگر علاقه‌مند بود این اتفاق رخ دهد که بدون هیچ درگیری و دغدغه‌ای ‌انجام می‌شود و اگر هم نه، باید برویم سراغ راه حل‌های قانونی. چون خیلی از دوستان شورای شهر، میراث فرهنگی و شهرداری ورود کرده‌اند و منتظر هستند ببینند داستان این زورخانه به کجا می‌انجامد.
درباره هفته پهلوانی بیشتر بگویید.
-روز 17 شوال روز نبرد تاریخی امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) با عمروبن عبدود، با تلاش‌های زیادی که در فدراسیون شد و شورای فرهنگ عمومی‌در فرهنگ و تاریخ رسمی‌کشور به ثبت رسید. ما این مراسم را در سال‌های گذشته خیلی مفصل می‌گرفتیم ولی امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا، همه ورزش‌ها تحت‌تأثیر قرار گرفتند، از جمله ورزش زورخانه‌ای.
 الان ما حدود ده روز است که طبق پروتکل‌های بهداشتی، زورخانه‌ها را باز کرده‌ایم و بچه‌ها دارند فعالیت می‌کنند. ما از همان روز 17 شوال اعلام کردیم که تمام زورخانه‌های استان زنگ پهلوانی را به صدا در بیاورند. برنامه دوم هم دیدار با پیشکسوتان ورزش زورخانه‌ای‌ بود و همینطور دیدار با خانواده محترم شهدای ورزشکار و غیرورزشکار. همچنین برنامه‌های متعددی داشتیم در این هفته که یکی از آنها همایش ورزش زورخانه‌ای ‌بود که روز دوشنبه (دیروز) برگزار شد.
یک اتفاق منحصر به فرد که افتاد، تقدیر هیئت شما از عزیزانی بود که در حوزه بهداشت و درمان زحمت کشیدند. در این باره توضیح دهید.
- بله در سال‌های گذشته وقتی که هفته پهلوانی از راه می‌رسید، ما از تعدادی از قهرمانان رشته‌های مختلف تجلیل می‌کردیم. چون ما اعتقاد داریم که پهلوانی مختص زورخانه نیست و جنسیت هم نمی‌شناسد.
 پهلوانی یک منش است. یک کارگر ساده هم می‌تواند پهلوان باشد و مرام و منش پهلوانی را در جامعه ترویج دهد. این است که در سال‌های گذشته ما از ورزشکاران با اخلاقی که در میادین جهانی و کشوری افتخار کسب کرده و دارای اخلاق پهلوانی بودند، تقدیر و تشکر می‌کردیم و تجلیل به عمل می‌آوردیم. می‌دانید که در ورزش زورخانه ای، شال پهلوانی یک قداست خاصی دارد. یعنی بزرگترین احترامی‌که در زورخانه به یک نفر گذاشته می‌شود، این است که آن شال پهلوانی را به گردنش بیاویزند.
 امسال تصمیم گرفتیم که به‌خاطر تلاش‌ها و از خود گذشتگی‌هایی که دکترها و پرستارهای عزیزمان از خود نشان دادند، با اهدای شال پهلوانی از آنها تجلیل کنیم. درست است که نمی‌توانیم از همه تجلیل کنیم اما از چند نفر به نمایندگی از این عزیزان تجلیل به عمل آمد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی