[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

رفع تعهد ارزی پاشنه آشیل بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی است، روزنامه شیراز نوین

در جلسه کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی که به صورت برخط(آنلاین) برگزار شد بخشنامه‌های مرتبط با شیوع بیماری کرونا و مساعدت‌های بعد از آن بررسی و مطرح شد.
به گزارش روابط عمومی‌اتاق بازرگانی فارس، علیرضا قدرتی عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس در این جلسه بیان کرد: بسیاری از واحدهای تولیدی و فعالان بخش خصوصی به دلیل وجود بیماری کرونا با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبرو شدند که رسیدگی به مشکلات این واحدها را با هدف فعالیت واحدهای تولیدی در دستور کار داریم.
وی با بیان اینکه در دوران شیوع بیماری کرونا بخشنامه‌های دولتی در جهت مساعدت بخش خصوصی صادر شده است، افزود: دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های اخیر را به فعالان بخش خصوصی اعلام کردیم که بنظر می‌رسد سیستم مدیریت کشور با نگاه حمایتی به بخش خصوصی در این برهه از زمان قوانین و بخشنامه‌هایی را تعدیل و یا بازنگری کرده است که این روند خوشایند است.
قدرتی با اطلاع‌رسانی، تحلیل و تفسیر برخی از بخشنامه‌های اخیر صادر شده از سوی سازمان امور مالیاتی اظهارداشت: بخشنامه بخشش جرائم قانون مالیات‌های مستقیم ارزش افزوده یکی از موارد بسیار مهم است که بر اساس این بخشنامه اگر مانده بدهی قطعی شده تا تاریخ 30/10/98 ابلاغ شود و معدی تا 31/3/99 بدهی را پرداخت کند در مورد واحد‌های تولیدی 90% و در مورد سایر فعالان اقتصادی 80% از بخشودگی بهره‌مند می‌شوند.
وی اضافه کرد: بر اساس این بخشنامه اگر ابلاغ بعد از تاریخ 1/11/98 تا31/3/99 باشد در این فاصله قطعیت ابلاغ بشه و پرداخت حداکثر تا پایان تیر انجام بشود تمام بخشودگی اعمال می‌شود و اگر ابلاغ از 1/4/99 به بعد صورت بگیرد و پرداخت نیز حداکثر تا یک ماه بعد از آن تاریخ صورت بگیرد نیز 100% جرائم بخشوده می‌شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: همچنین در خصوص مشاغل خاصی که سازمان امور مالیاتی تعیین کرده مانند مراکز تفریحی، گردشگری، آموزشی و آرایشگاه‌ها که به واسطه کرونا آسیب بیشتری دیدند به تمام این تاریخ‌ها  یک ماه اضافه می‌شود و اگر پرداخت با تأخیر صورت گیرد یعنی پرداخت بدهی قطعی شده صورت گیرد به ازای هر ماه به میزان 2% از بخشودگی در نظر گرفته شده کسر می‌شود.
وی عنوان داشت: این درحالی است که از اختیاراتی که در این زمینه داده شده این است که تا میزان 50میلیارد ریال (البته با توجه به دوره تعریف شده) در اختیار رئیس امور مالیاتی هست و بیشتر از این مبلغ دراختیار مدیر کل امور مالیاتی استان هست.
قدرتی تصریح کرد: مؤدیان که بابت اصل مالیات و جرائم غیر قابل‌بخشش بدهی خاصی نداشته‌باشند و دلیل یکسری معافیت‌های قانونی مشمول یک سری جرائم عدم انجام تکالیف قانونی شدند، حسب مورد می‌توانند تا 100 بخشودگی تا سقف موارد را بهره‌مند شوند.
وی افزود: درخصوص بخشودگی جرائم ماده 169 که به یکسری از تکالیف مالیاتی اشاره دارد شرط بخشودگی برای سال‌های 91تا 94 پرداخت بدهی مالیات عملکرد این سال‌هاست و از سال 95 به بعد برای بهره‌مندی از معافیت‌ها حتماً باید فهرست معاملات آن سال را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند.
قدرتی بیان کرد: موضوع دیگر بحث بسیار مهم رفع تعهد ارزی برای صادرکننده است که صادرکنندگان باید تا پایان تیرماه جهت رفع تعهد ارزی سال 98 اقدام کنند زیرا رفع تعهد ارزی پاشنه آشیل بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی، استرداد مالیات بر ارزش افزوده، بهره‌مندی از مشوق‌های صادراتی، تأمین ارز وارداتی و تمدید کارت بازرگانی قراردارد.
وی اظهارداشت: چنانچه رفع تعهد ارزی صورت نگیرد طبیعتاً درآمد حاصل از صادرات (بجز بخش کشاورزی و صادرات خدمات فنی مهندسی) مشمول مالیات عملکرد می‌شود و هزینه‌های مربوط به درآمدهم از جمله هزینه‌های قابل قبول برای تشخیص درآمد مشمول مالیات است.
قدرتی اضافه کرد: در خصوص بحث لایحه مالیات مستقیم نیز گفت: این لایحه در حال بررسی است و نقدهای بسیاری برآن وارد است اما نکته مثبت کاهش نرخ از 25 به 10 درصد وجود دارد که نباید از آن غافل شد.
وی افزود: پیگیری معضلات و مشکلات واحدهای تولیدی در دوران پسا کرونا موضوع مهمی‌است که ما در این کمیسیون به صورت جزیی این موارد را تا حصول نتیجه با جدیت در سطح استان و ملی پیگیری می‌کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی