[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

بلایی که مصرف خودسرانه ژلوفن بر سرمان می‌آورد!، روزنامه شیراز نوین

برناـ داروی ژلوفن یا همان ایبوپروفن ژله‌ای، جزو داروهایی است که اگر بیش از حد مصرف شود، عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد.
مصرف دارو بدون نسخه پزشک یکی از کارهای پرخطر محسوب می‌شود که در کشور ما متأسفانه بسیار دیده می‌شود. ژلوفن یکی از این دارو‌ها محسوب میشود که مصرف آن بدون دستور و نسخه پزشک بسیار خطرناک و جبران ناپذیر می‌باشد. مصرف ژلوفن برای بیماران قلبی بسیار خطرناک است و موجب افزایش حملات قلبی خواهد شد ومصرف طولانی مدت از این دارو با دوزهای بالا باعث خونریزی معده و زخم‌های گوارشی مخصوصاً در افراد مسن بالا 65 سال و افراد الکلی را می‌شود. دیکلوفناک، پیروکسیکام و ناپروکسن از این دسته دارو محسوب می‌شود که به صورت موضعی، خوراکی و تزریقی بکار می‌رود.
گرچه این داروها حتماً باید با نسخه پزشک مصرف شوند اما بخاطر او تی سی بودن آنها جزء داروهای فروش بدون نسخه در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند و یکی از پر مصرف‌ترین داروها هستند که به طور خودسرانه به کار می‌روند.
در مصرف ژلوفن احتیاط کنید
شاید فروش این دارو بدون نسخه پزشک آزاد باشد و در نظر مردم یک داروی بی خطر به شمار رود اما این مسکن عوارض زیادی را به همراه دارد . بنابراین بعضی از گروه‌های خاص باید در مصرف این داروها احتیاط کنند و یا از مصرف آن اجتناب نمایند.
داروهای ضد التهابی و بالا رفتن فشار خون
مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای افرادی که فشار خون بالایی دارند باعث خروج کنترل فشار خون می‌شود. از این رو مصرف این داروها در افراد با فشار خون بالا باید با دوز پایین و دوره بسیار کوتاه و زیر نظر و با تجویز پزشک صورت گیرد.
داروهای ضد التهابی و بیماری‌های گوارشی
مصرف طولانی مدت با دوز بالای این دارو‌ها خونریزی معده و زخم‌های گوارشی را به همراه دارد و در افراد بالای 65 سال و افراد سیگاری و بیمارانی که سابقه خونریزی گوارشی دارند و کسانی که داروی آسپرین ودیگر داروهای ضد انعقادی مصرف میکنند بیشتر است و باید حتماً با دستور پزشک این داروها را استفاده نمایند.
استفاده از داروی ژلوفن باعث تشدید بیماری‌های کبد و کلیه می‌شود
همچنین بیمارانی که ناراحتی کلیه دارند، افرادی که بیماری کبدی دارند و کسانی که از ناراحتی قلب رنج می‌برند باید از مصرف داروهای ضد التهابی خودداری نمایند و در صورت نیاز حتماً با نظر پزشک و با احتیاط فراوان این داروها را مصرف کنند.
استفاده از داروی ژلوفن حملات قلبی را افزایش می‌دهد
استفاده از داروی ژلوفن در بیمارانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند و از بیماری قلبی و عروقی رنج می‌برند بسیار خطرناک است و باعث افزایش حملات قلبی می‌شود به همین خاطر باید مصرف این دارو با دستور پزشک صورت گیرد.
بیماران آسمی‌داروی ژلوفن را با احتیاط مصرف کنند
بیمارانی که آسم دارند باید در مصرف این داروها احتیاط کنند زیرا مصرف ژلوفن و این دسته از داروها حملات آسم را به همراه دارد . در کل داروهایی که فروش آنها بدون نسخه پزشک صورت می‌گیرد بدون عارضه نیستند و باید حتماً با دستور پزشک مصرف شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی