[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

دیدم دارند از صداقتم سوء‌استفاده می‌کنند، شدم مثل خودشان، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: مشکل کجاست؟ گره کوری که مانع فعالیت قدیمی‌ترین باشگاه فوتبال ایران شده دقیقاً چیست؟ مبلغ بدهی‌های مختلف باشگاه برق شیراز به بازیکنان ایرانی و خارجی، کارمندان، اداره دارایی و سایر طلبکاران چقدر است؟ این بدهی باید توسط چه شخص یا ارگانی پرداخت شود؟ و اینکه آیا برق و هواداران آنقدر مهم نیستند که پس از گذشت بیش از یک دهه، مسئولان وارد عمل شوند و با رفع این مشکلات، محبوب‌ترین تیم استان را به سطح اول فوتبال ایران بازگردانند؟
یکی از اشخاصی که در سال‌های اخیر همواره مورد هجمه افکار عمومی‌و البته جمعی از پیشکسوتان باشگاه بوده، مدیرعامل فعلی این باشگاه است. ‌هادی شیروانی چند سالی می‌شود که نام و مجموعه بزرگ ورزشی باشگاه برق را در اختیار گرفته ولی تا کنون نتوانسته آن را به جایگاه اصلی‌اش برگرداند. در خصوص وضعیت این باشگاه با او گفت‌و‌گوی نسبتاً مفصل و کاملی انجام داده‌ایم که می‌تواند شروعی بر بازگشایی یکی از مهم‌ترین پرونده‌های ورزشی کشور باشد، با این امید که در نهایت به نتیجه‌ای‌مطلوب رسیده و گامی‌در جهت حل مشکلات این باشگاه مردمی‌ محسوب شود.
زمانی که تمام لیگ‌های کشور به دلیل شیوع بیماری تعطیل شد، تیم برق سه فاز شیراز در گروه سوم لیگ دسته سوم در رتبه سوم قرار داشت. تیمی‌که بازی‌ها را با اقتدار و پیروزی‌های پیاپی آغاز کرده بود، در ادامه در بحرانی عجیب فرو رفت و شکست‌های متوالی امیدهای هوادارانش را به یأس تبدیل کرد. 
حالا پس از گذشت بیش از سه ماه، کم کم تمرینات تیم‌ها آغاز شده و قرار است مسابقات هم ادامه پیدا کند.
اوضاع چطور است و فعالیت تیم در چه مرحله‌ای ‌قرار دارد؟
- خدا را شکر. ما و بازیکنان همگی تست دادیم و تمرینات را هم داریم شروع می‌کنیم.
جواب تست‌ها منفی بود؟
-همه منفی بودند اما متأسفانه عبدالهادی خنیفر طبق صحبت خودش که در همان خوزستان تست داده، مثبت شده و فعلاً داخل خانه قرنطینه است.
قرار است بازی‌ها ادامه پیدا کند؟
-یک بخشنامه آمده که قرار است از اواسط برج 4 بازی‌ها دوباره شروع شود. اگر تغییری در تصمیم‌ها به وجود نیاید بازی‌ها انجام خواهند شد.
شما راضی هستید؟
-نه به هیچ عنوان.
این نارضایتی را اعلام کرده‌اید؟
- نه اعلام نکردیم. چه کسی به حرف ما گوش می‌دهد؟ زمانی که در لیگ برتر تیم‌ها نامه می‌زنند و کسی گوش نمی‌کند، ما دیگر جای خود داریم! اصلاً در فدراسیون یک مشکلی که پیش آمده این است که سازمان لیگ افتاده دست چندتا بچه که اصلاً به شخصیت‌ها احترام نمی‌گذارند. خودشان هر کاری دلشان بخواهد می‌کنند و به کسی اهمیت نمی‌دهند. الان ما چندبازی باید در این فصل گرمای شدید در خوزستان و بوشهر انجام دهیم و قطعاً کارمان خیلی دشوار خواهد بود. آن هم با این همه هزینه‌ای‌که کرده‌ایم. اگر نرویم که هزینه‌هایمان به باد رفته، اگر هم برویم که معلوم نیست چه بلایی سرمان می‌آید. سر دو راهی گیر کرده‌ایم. حالا گذاشته‌ایم ببینیم تیم‌های دیگر چه تصمیمی‌می‌گیرند.
سرمربی و کادر فنی چه کسانی هستند؟
آقای ستار زارع سرمربی هستند و آقایان بهمن غلامی، علی پیروانی، مجتبی افشار و فرزین زارع هم دستیاران وی هستند.
شما از چه سالی مدیرعامل باشگاه شدید؟
- از سال 92 که باشگاه در لیگ 2 حضورداشت من باشگاه را خریدم. متأسفانه یک درگیری‌هایی هم داشتیم با آقایان آبهشت و فارسی. بالاخره برج اسفند سال 92 رسماً مدیرعامل باشگاه شدم که آن زمان برق دیگر سقوط کرده بود.
چقدر پول دادید؟
- چیزی حدود یک میلیارد و خرده‌ای ‌پول دادم به آقای فارسی بابت پنجاه درصد سهم مجموعه مؤسسه فرهنگی ورزشی برق شیراز. ولی متأسفانه تا سه چهار سال آقای فارسی نبود و ما آنقدر درگیر بودیم که موفق شدیم فصل 94-93 بزنیمش به نام خودمان در سازمان ثبت شرکت‌ها. با مشکلات عدیده‌ای ‌هم مواجه شدیم. برق منطقه‌ای‌گفته بود سه میلیارد و 200 میلیون تومان بدهی داریم ولی بدهیشان امروز بالای 15 میلیارد است!
چطور این اتفاق افتاده؟
ببینید مثلاً آمدند پول آقای مارتین رائول را به تومان فرستاده‌اند و گفته‌اند طلبش 44 میلیون تومان است. اما همان موقع که ما حساب کردیم بالای 400-300 طلب رائول بود. الان سه چهار بازیکن خارجی حدود شش هفت میلیارد تومان از باشگاه طلب دارند. غیر از آنها، مثلاً آقای صمد زارع کسی است که برق منطقه‌ای‌مطالبات وی را برای ما 47 میلیون اعلام کرده بود اما خود آقای صمد زارع 170 میلیون حکم کمیته انضباطی دارد! 
خب دلیل این همه اختلاف چیست؟
- نمی‌دانم! یا مثلاً مهدی شیری از طرف کمیته انضباطی حکم 100 میلیونی دارد اما برق منطقه‌ای‌مطالبات او را به ما صفر اعلام کرده بود! یعنی هیچ طلبی ندارد! مشکلاتی که گریبانگیر باشگاه برق شیراز است خیلی زیاد است و از این حرف‌ها گذشته. خب به همین خاطر بود که ما آمدیم مؤسسه را تغییر دادیم به برق سه فاز. بخاطر همان بدهی‌ها. دیدیم هر کاری می‌کنیم نمی‌شود. بالغ بر سه میلیارد تومان پول دادیم و رضایتنامه گرفتیم ولی دیدیم اگر بخواهیم بخاطر امتیاز لیگ سه که 200 تومان ارزش دارد، میلیارد میلیارد خرج کنیم که نمی‌شود! برای همین آمدیم یک درخواست دادیم و یک مؤسسه جدید به نام برق سه فاز شیراز تصمیم گرفتیم تا بتوانیم در فوتبال ایران فعالیت داشته باشیم.
خب اگر این تیم به رده‌های بالاتر صعود کرد، فیفا جلوی فعالیتش را نمی‌گیرد؟
- نه اصلاً این باشگاهی که تأسیس و ثبت کردیم هیچ ربطی به برق شیراز و آن بدهی‌ها ندارد. هیئت مدیره جدا دارد، باشگاهی که ثبت شده کاملاً جدید است و هیچ ارتباطی با آن تیم و مشکلاتش با فیفا ندارد.
خب اگر بخواهیم همان باشگاه اصلی مشکلاتش حل شود و با نام برق شیراز به سطح اول فوتبال ایران برگردد، چه کاری باید انجام دهیم؟ چه کسی باید بدهی‌هایش را پرداخت کند؟
- برق منطقه‌ای. حالا جالب اینجاست که واحد حقوقی برق منطقه‌ای‌ یک نامه‌ای ‌زده بودند و گفته بودند که اصلاً باشگاه برق شیراز هیچ گاه زیرمجموعه برق منطقه‌ای‌فارس نبوده و ارتباطی با آن ندارد! گفته بودند این باشگاه یک مؤسسه غیرانتفاعی بوده و اصلاً ربطی نداشته به برق استان! بعد ما گفتیم خب اگر ربطی نداشته، چرا اعضای هیئت مدیره‌اش همه از برق منطقه‌ای ‌بودند؟ چرا مدیرعاملش را برق منطقه‌ای‌انتخاب می‌کرد؟ چرا سالیانه دو سه میلیارد تومان خرج این باشگاه می‌کردند و یک مجموعه رایگان هم در اختیارش قرار می‌دادند؟ یک نکته جالب دیگر این است که از سال 80 تا 91 مدیران برق منطقه‌ای‌یک ریال به دارایی پول نداده‌اند. بالغ بر یک میلیارد تومان بدهی به دارایی دارند اما خودشان به ما نامه زده‌اند که بدهی ما 200 میلیون تومان است! کسی از درد دل ما خبر ندارد. ما دو فصل تیم نداده بودیم، اما همین که کارمان را با نام برق سه فاز شروع کردیم، از داخل همین شیراز تماس می‌گرفتند با بازیکنان خارجی طلبکار باشگاه که از فیفا نامه بگیرید که جلوی تیم را بگیرند! یا مثلاً همین آقایانی که در طول سال‌هایی که ما فعالیت داشتیم به نام‌های برق نارنجی و برق جدید تیم‌هایی راه انداختند که علیه ما قد علم کنند. آقای بردبار که باشگاه برق جدید را راه انداخت، چرا حاضر نشد امتیاز لیگ یکش را به ما بفروشد و به جای دیگری فروخت؟ 
شما خودتان هیچ گاه سعی کردید که ارتباط بهتری با برقی‌های قدیمی‌برقرار کنید؟
- آنها اصلاً مشکلشان مؤسسه یا من نیستم! آنها فقط می‌خواهند صاحب مجموعه برق شیراز واقع در بلوار رازی شوند.
شما روز اول تهعد داده بودید که از درآمدهای این مجموعه تیم‌داری کنید؟
- نه اصلاً. قرار شد این مجموعه در اختیار ما باشد. ما هم نه، آقای حسین فارسی. ما با وی شریک بودیم که وی متواری شد. ما از سال 1392 چیزی حدود دو میلیارد تومان از بدهی سه میلیارد و 200 میلیونی را دادیم. نزدیک به یک میلیارد و خرده‌ای‌هم با نامه رسمی ‌از برق منطقه‌ای‌ و اینکه با نظر کارشناس مربوطه خودشان هزینه کردیم برای بازسازی مجموعه. پس دیگر ما سه میلیارد و 200 میلیون تعهدمان به برق منطقه‌ای ‌را ادا کردیم. در سال 94 این‌ها آمدند و شکایتی علیه ما مطرح کردند با حمایت از آقای بردبار. که آنجا را از ما بگیرند و بدهند به آقای بردبار. یک شکایتی از ما کردند . دادگاه علیه ما حکم صادر کرد ولی دادگاه تجدیدنظر رأی را به نفع ما داد و گفت: اگر بدهی از قبل باشد، ربطی به آقایان شیروانی و همایونفر ندارد. این شد که ما ایستادیم و این دو سال را تیم‌داری نکردیم، چون دیدیم دارد برایمان مشکل درست می‌شود. هر چقدر هم داریم بدهی می‌دهیم و هزینه می‌کنیم، باز از یک جای دیگر می‌زند بیرون. فیفا به ما اجازه فعالیت نمی‌داد. سال اول با ستار زارع مدعی صعود بودیم که شش امتیاز از ما کسر شد. سال بعدش هم با مهدی شیری 9 امتیاز بخاطر سه بازیکن خارجی از ما کسر کردند. 15 هزار یورو هم جریمه شدیم. حالا به‌نظر شما می‌توانستیم تیم‌داری کنیم؟ برای همین مؤسسه فرهنگی ورزشی برق سه فاز شیراز را ثبت کردیم. 
یعنی با قاطعیت می‌گویید که فعالیت این باشگاه از نظرفیفا هیچ مشکلی ندارد؟
بله هیچ مشکلی ندارد و اگر برق بخواهد با همان نام و شکل قدیمش فعالیت کند، باید برق منطقه‌ای‌ به توافق برسد. بیاید واقعیت را بگوید. می‌گویند مار تا راست نشود داخل سوراخ نمی‌رود. آدمی‌هم که مارگزیده است، دوبار دستش را داخل سوراخ نمی‌کند. آنها راست نمی‌شوند، ما هم دستمان را دوباره داخل سوراخ نمی‌کنیم. مگر اینکه بنشینند با ما توافق کنند و بگویند کل این بدهی‌ها کم و زیاد، هر چقدر که هست آقای شیروانی بیاید ضمانت‌نامه بدهد. من بلافاصله سند کارخانه را می‌گذارم، هر چقدر قیمتش باشد می‌پذیرم. تعهدنامه کتبی هم می‌دهم. در قبالش 10 سال مجموعه را به من بده، من 10 میلیارد یا هر چقدر بدهی باشد را ظرف مدت دو سال پرداخت می‌کنم. متأسفانه شخصی به نام مهندس اکبری در برق منطقه‌ای‌ وجود دارد که با آقای بردبار خیلی رفیق است. وی متأسفانه خیلی خرابکار است و اصلاً یک آدم عجیب و غریبی است. این‌ها دنبال مجموعه هستند، نه دنبال نام برق. اصلاً برق برای اینها اهمیتی ندارد. این‌ها یک مجموعه می‌خواهند که بیایند با خانواده‌شان بنشیند و بخورند و ببرند، همین! شما یک نفر را برای من بیاورید که بگوید طی مدت این هفت سال، شیروانی یک ریال حقش را خورده است. یک کارمند بیاید بگوید من داخل این مجموعه کار کرده‌ام و شیروانی حقم را خورده. ولی چطور برق منطقه‌ای‌که سالیانه 3-4 میلیارد تومان پول به برق شیراز می‌داده، یک مجموعه رایگان در اختیارش گذاشته و کلی هم اسپانسر داشته، یعنی چیزی حدود 6-7 میلیارد تومان سالیانه درآمد داشته، خب این بدهی‌ها از کجا آمده؟ کارمندی که سال 1384 آنجا داخل استخر کار کرده، چرا پولش را نداده‌اند؟ همه‌شان طلبکار هستند. حالا همه این پول‌ها را از من می‌خواهند! من هم رفتم مؤسسه جدید ثبت کردم. من هم شدم مثل خودشان. دیدم دارند از صداقت و یکرنگی من سوءاستفاده می‌کنند، من هم رفتم چنین کاری کردم. با اخذ مجوز از کمیسیون ماده 5 این مؤسسه را راه انداختم. تنها کسی هم که طلبش را بخشید آقای ستار زارع بود که بالغ بر 700 میلیون طلبکار بود اما گفت بخاطر نام برق از طلبم می‌گذرم. چند روز پیش هم آقای کلانتری به من زنگ زد و طلبش را بخشید. حالا مطالبات آقای کلانتری مربوط به کی بود؟ نمی‌دانم اما هر زمان بود در زمان من نبود! یا مثلاً بازیکنی به من می‌گفت که سال 87 درتیم‌های پایه برق فعالیت داشته و آقای ایکس از او 40 میلیون تومان پول گرفته که کارم را راه بیاندازد اما به قولش عمل نکرد. پس همان موقع دلالی هم در این تیم رواج داشته که باعث نابودی‌اش شده اما شما یک نفر را پیدا کنید که بگوید‌هادی شیروانی از من یک ریال پول گرفته تا من را به تیم بیاورد. اگر چنین شخصی پیدا شد، به شرفم قسم فوتبال را می‌بوسم و می‌گذارم کنار.
شیروانی در پایان صحبت‌هایش گفت: اینها فقط بخشی از اتفاقاتی است که در باشگاه برق افتاده و گفتن تمام جزییات ساعت‌ها زمان می‌برد. با هر کسی هم که با من مشکلی دارد حاضرم مناظره کنم ولی در مقابل افتراها، حق شکایت را هم برای خودم قائل هستم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی