[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

لزوم عملگرایی، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

امروز اقتصاد ایران نیازمند یک دیپلماسی هوشمندانه اقتصادی سیاسی است.  شاخ غول تورم ونابسامانی‌های‌اقتصادی به این سادگی‌ها قابل شکستن نیست. دولت تدبیروامید زمانی که مجلس و شوراها را بصورت یکپارچه در اختیار داشت و نتوانست بر مشکلات اقتصادی غلبه کند و تورم و سختی معیشت امروز مردم نتیجه ضعف تیم اقتصادی این دولت است که در هفت سال گذشته را با بی‌تدبیری گذراند.
بدون شک بین دولت و مجلس شکاف عمیقی وجود دارد. هفت سالی که اصلاح‌طلبان با تمام قدرت به میدان سیاست آمدند وکنون کاری از پیش نبرده‌اند. تأخیردر امر توسعه به هر دلیل به شدت به ضرر اصلاح‌طلبان تمام شدو به نظر می‌رسد برگ برنده‌ای‌ در دست ندارد چرا که سرمایه‌های اجتماعی را باخته‌اند و حالا باید در انتظار حرکت‌های‌تهاجمی‌مجلس یازدهم بود که ماهیت جناح حریف را زیر سوال ببرند...

حالا همه‌چیز به ضرر دولت دوازدهم است و مردم به شدت در تنگناهای اقتصادی گرفتار شده‌اند ومی‌توان به جرأت گفت که اعتماد خود را از دست داده‌اند. پیش‌بینی بهبود اوضاع اقتصادی چندان مشکل نیست اگر مجلس بتواند با همراهی سایر سیاسیون وتشکیل ائتلاف متخصصین تغییر رفتاری در دیپلماسی سیاسی اقتصادی کشور ایجادکند.  حالا باید در انتظار راهبردی مؤثر در جریان دیپلماسی اقتصادی بود و تنها یک حرکت که جنبه بهبود روابط خارجی با سایر کشورهای جهان را داشته‌باشد می‌تواند کفه ترازو رابه سمت وضعیت مطلوب سنگین کندو در وضعیت معیشتی مردم انقلابی پدیدار گردد.  آنچه مسلم است اصولگرایان در قالب نیروهای انقلاب نباید بگذارند و اجازه بدهند تورم از این حد واندازه بزرگتروجولان بدهد.
پیش از انتخابات مجلس یازدهم نیروهای فعال در این حوزه توان خود را بر مسائل اقتصادی و بهبود معیشت مردم متمرکز کردند و امید می‌رود با شعارهای اقتصادی و اجرای راهبردهای موثر بتوان بر مشکلات فائق آمد هر چند تا بهبود شرایط بین‌المللی حاصل نشود نباید انتظار بهبود شرایط داخلی را داشت اما مجلسیان تا توانستند شعار اقتصادی داده‌اند و  باید منتظر ماند و دید این شعارهای داغ برای تضعیف وسرکوب حریف در دولت دوازدهم بوده است یا واقعاً راهبردی اقتصاد سیاسی در چنته  دارند.
با دیده‌بانی جریانات سیاسی ملی و بین‌المللی می‌توان دریافت که اولین حریف که دولت جمهوری‌خواه ترامپ باشد به شدت در مخمصه ویروس کرونا و  درگیری در خاورمیانه و نیز اقتصاد برتر چین گرفتار شده است . بلوک شرق حالا در جنگ نمادین جهانی سوم کفه ترازو را در منطقه به نفع خود سنگین کرده است و اغتشاشات شهری قدرت تمرکز و از دولت جمهوری‌خواه آمریکا گرفته است. باب مذاکرات دوباره باز است اما دوطرف منتظر کسب شرایط بهتر هستند چرا امتیاز گیری شرط اول در مبادلات سیاسی است.  نمایندگان ملت در مجلس یازدهم باید  تدابیر ژرفی داشته باشند. هم باید به امور بین المللی نگاهی عمیق کنند  و هم باید در حوزه ملی اقتصادرا ترمیم وبه روز رسانی کنند.  چرا که ساماندهی این امور بدون تعامل بخش‌های سیاسی اقتصادی ونیز اعمال روش‌های دیپلماسی خارجی غیر ممکن است.
 بازسازی و ترمیم خسارت‌های سیاسی وارد شده به برجام می‌تواند با اعمال سیاست‌های به روز انجام شود. در توضیح این مسئله باید گفت که برجام متعلق به یک طیف خاص سیاسی نیست بلکه قراردادی جامع و بین‌المللی است که غرب و شرق و خاورمیانه را دربرمی‌گیرد و اعمال سیاست‌های کلی آن به نفع منطقه و نیز دول اروپایی و آمریکایی است. امید آنکه با اعمال سیاست‌های کارشناسی شده توسط متخصصین در سه قوه  از گذرگاه پرتنش  اقتصادی اجتماعی و اعتقادی عبور کنیم چراکه نباید اجازه داد ریزش سرمایه‌های اجتماعی تا بدین حد گسترش و آسیب‌های جدی امنیتی، اجتماعی و اقتصادی را شاهد باشیم. تا اینجا که سیاسی کردن اقتصاد تنها به نفع کاسبان تحریم‌ها بوده است و ورود قاچاق به بازارهای کشور و تورم مؤید آن است. برای بهبود شرایط دعا می‌کنیم وامیدواریم کار به‌دست دلسوزان بیفتد و از این طریق سامانی بگیریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی