[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۶
  • دوره جدید

فسادستیزی خط قرمز ندارد، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری ریاست کل دادگستری استان فارس با اصحاب رسانه با مناسبت هفته قوه‌قضائیه برگزار شد. این مراسم روز شنبه 31 خردادماه با حضور ریاست کل دادگستری فارس، قائم مقام رئیس کل دادگستری استان، دادستان عمومی‌و انقلاب مرکز استان و جمعی از مدیران سازمان‌های وابسته به قوه‌قضائیه شامل ثبت اسناد و املاک، سازمان قضایی نیروهای مسلح، پزشکی قانونی، اداره کل بازرسی، تعزیرات و اداره کل زندان‌ها در مجتمع فرهنگی و رفاهی دادگستری برگزار شد.
رئیس‌کل دادگستری فارس در این مراسم گفت: دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی برای مبارزه با مفسدان ندارد و در این زمینه ۱۴ پرونده کلان فساد اقتصادی مورد رسیدگی قرار گرفته است. 
حجت ‌الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی با اشاره به رشد امنیتی فارس گفت: جرایم خشن با تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای قضایی و امنیتی با کاهش چشمگیری روبرو است به گونه‌ای‌که در یک سال اخیر میزان سرقت مسلحانه ۵۸ درصد، آدم‌ربایی و تجاوز به عنف۶۲ درصد، تیراندازی ۵۵‌درصد و مواد مخدر هشت درصد کاهش را نشان می‌دهد که این آمار بیانگر امنیت قابل قبولی در سطح استان و شهر شیراز است. این مقام مسئول دستاوردهای سفر ریاست قوه‌قضائیه به شیراز را فرصت مغتنمی‌برای استان ارزیابی کرد و گفت: در سفر حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی مصوبه ساخت یک مجتمع قضایی برای شهر صدرا صادر شد و جمعیت 200هزار نفری این شهرجدید دیگر نیازی به مراجعه به شیراز برای دعاوی خود نخواهند داشت. 
همچنین در بلوار رحمت مجتمع 30هزارمتری به منظور رسیدگی به شکایات شهرندان احداث می‌شود که نقش برجسته‌ای‌در کاهش اطاله دادرسی و جلوگیری ازدحام مراجع قضایی خواهد داشت. وی با اشاره به حمایت دستگاه قضا از عرصه تولید و صنعت گفت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری حمایت از رونق و جهش تولید در دستور کار همیشگی دستگاه قضا قرار دارد و در این زمینه بسیاری از مجتمع‌های صنعتی استان حمایت‌های لازم برای بازگشت به مدار تولید به عمل آمده است. در نظر داشته‌باشیم بیش از 270 واحد تعطیل یا نیمه تعطیل در سطح استان وجود دارد که همه تلاش‌های زیادی برای احیای دوباره انجام شده و در دست بررسی می‌باشد.رئیس کل دادگستری فارس در بخش دیگری از سخنان خود به پرونده‌های مهم در استان اشاره و تصریح کرد: پرونده مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس در مرحله تکمیل تحقیقات است و در شرایط حاضر نمی‌توان اطلاعات جدیدی نسبت به آن چه قبلاً ارایه شده بود را ارایه کرد.
حجت ‌الاسلام والمسلمین موسوی با تأکید بر استقلال و عزم راسخ دستگاه قضا برای رسیدگی به فساد گفت: هیچ حاشیه امنی برای مفسدان وجود ندارد. اگرچه درصد خطا و لغزش در میان خدمتگزاران مردم در قوه‌قضائیه بسیار ناچیز است اما چنانچه با خطایی در میان کارمندان و قضات روبرو شویم بدون هیچگونه چشم‌پوشی و اغماض به آنها رسیدگی خواهیم کرد. این مقام مسئول با اشاره به ارقامی‌که نشان از عزم دستگاه قضا برای کاهش زمانه رسیدگی به پرونده‌ها دارد، اظهار داشت: در یک ساله اخیر رقمی‌در حدود ۴۰۰ هزار پرونده وارد دادگستری فارس شده است و رسیدگی به این حجم از شکایات نیازمند نیروی انسانی و ساختار سخت افزاری بیشتری است. این در حالی است که ۱۱ هزار فقره از موجودی شکایات به سرانجام رسیده است.وی با اعلام این خبر که اطاله دادرسی در فارس به زودی ریشه‌کن خواهد شد، اظهار داشت: در دادگاه‌های کیفری شیراز ۳۸۴ فقره پرونده وجود دارد و در محاکم تجدید نظر استان تعداد یک هزار و ۲۰۹ فقره پرونده در دست رسیدگی است. همچنین ۱۰ هزار و ۵۰۰ پرونده حقوقی در استان ثبت شده و به طور کلی ۲۸ هزار پرونده جاری در دستگاه قضایی استان در دست بررسی می‌باشد. رئیس کل دادگستری فارس در بخش دیگری از سخنان خود به مطالبات بانک‌‌ها اشاره کرد و خاطر نشان کرد: با تلاش دادگستری استان بیش از ۷۰ میلیارد تومان از مطالبات بانک‌ها وصول شده و و در شرایط کنونی فقط ۶ پرونده مسن در دادگاه‌های فارس بلاتکلیف مانده است.
حجت ‌الاسلام والمسلمین موسوی در ادامه با اشاره به الزام جابجایی زندان عادل‌آباد شیرازگفت: در سفر ریاست محترم قوه‌قضائیه این مسئله مورد بررسی قرار گرفت و زمینی خارج از محدوده شهر شیراز برای استقرار زندان مرکزی پیش‌بینی شده و عملیات ساخت آن با تهاتری که با بخش خصوصی شکل خواهد گرفت انجام می‌شود.
وی با اشاره به جایگاه ارزنده شیراز در زمینه حرم‌سوم اهل بیت(ع) گفت: در برخی موضوعات فرهنگی کارنامه موفقی نداشتیم و ساماندهی و جمع آوری هنجار شکنان، بد پوشش‌ها و معتادان متجاهر و سگ‌گردانی در دستور کار مستمر قرار دارد. نماینده عالی دستگاه قضا در استان فارس در مورد اخباری که در رسانه‌ها پیرامون احتکار و گران فروشی منتشر شده گفت: پرونده احتکار خودرو در شهرستان‌های فارس در حال جمع آوری اطلاعات و تکمیل شدن است و متولی اصلی مقابله با گرانی اداره تعزیرات و دولت است است که در صورت اعلام نیاز دادگستری از هیچ کمک و تلاشی فروگذار نخواهد بود.
رئیس کل دادگستری فارس در بخش دیگری از سخنان خود به پرونده خاطیان سیل نوروز 98 شیراز اشاره کرد و گفت: رأی نهایی پرونده سیل شیراز به زودی اعلام می‌شود و بنا بر اخبار پیشین هیچ یک از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی‌در زمره متهمان این پرونده قرار ندارند. هم اکنون پرونده سیل شیراز به دلیل آنکه دارای حجم بالایی از اطلاعات است در مرحله تجدیدنظر در حال بررسی می‌باشد و تا اواخر تیرماه رأی آن صادر خواهد شد.
حجت ‌الاسلام والمسلمین موسوی در خصوص تشکیل پرونده یکی از صرافی‌های استان گفت: دادگستری فارس تمامی‌تلاش خود را برای بازگرداندن متهم یکی از صرافی‌‌هایی که با اخذ وجوهات مردم اقدام به فرار از کشور کرده بود انجام داده و امیدواریم این متهم به زودی به کشور برای آغاز روند رسیدگی بازگردانده شود و جزییات آن در عرصه‌های ملی و پلیس بین‌المللی دنبال می‌شود. وی در بخش دیگری از بیانات خود گفت: در سال جاری ٣٢٠ نفر از جرائم غیرعمد با کمک خیرین فارس از زندان آزاد شده‌ و طی ماه‌های اخیر ۹۹ مشکل از ١٢ واحد تولیدی با حمایت دادگستری فارس برطرف شده است. 
نماینده عالی دستگاه قضا در استان فارس از اقدامات این دستگاه برای جلوگیری از شیوع کرونا گفت: در سال گذشته بیش از ۷۵۰۰ زندانی پس از شیوع بیماری به مرخصی رفتند که این اقدامات مراقبتی و پیشگیرانه در دنیا بی‌نظیر است.
وی با تحسین عملکرد خیرین، استان فارس را دارای کمترین زندانیان جرایم مالی و مهریه ارزیابی کرد و گفت:  با اقدامات تعاملی دستگاه قضا بیش از ۵۰میلیارد تومان اجاره بها توسط مالکان به مستأجران در راستای توسعه رفعت اسلامی‌بخشیده شده که نشان از دینداری و فرهنگ‌مداری مردم فارس و شیراز دارد.
شایان ذکر است در ادامه این مراسم دادستان عمومی‌ و انقلاب مرکز استان و جمعی از مدیران سازمان‌های وابسته به قوه‌قضائیه شامل ثبت اسناد و املاک، سازمان قضایی نیروهای مسلح، پزشکی قانونی، اداره کل بازرسی ، تعزیرات و اداره کل زندان‌ها با ارایه آمار و ارقامی‌ به پیشرفت‌های استان در حوزه‌های مختلف قضایی اشاره داشتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی