[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

به کسب سهمیه المپیک نزدیک هستم، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: سعیدرضا کیخا، ژیمناست 32 ساله شیرازی از نوابغ ورزش ایران محسوب می‌شود. او در آستانه ثبت یک اتفاق بی‌نظیر در تاریخ ژیمناستیک ایران است: کسب سهمیه المپیک!
کیخا طی چند ماه اخیر قرار بود در مسابقات نهایی کسب سهمیه المپیک شرکت کند و می‌توانست از یک ماه دیگر در بزرگترین رویداد ورزشی دنیا به میدان برود، اما شیوع بی‌سابقه یک بیماری باعث به تعویق افتادن المپیک 2020 توکیو شد. حالا این ورزشکار مطرح شیرازی در تلاش است تا با حفظ آمادگی و رسیدن به شرایط آرمانی، در آخرین مرحله از مسابقات مقدماتی شرکت کرده و آن اتفاق تاریخی را رقم بزند.
درباره جزییات این کار بزرگ با سعیدرضا کیخا گفت و‌گویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید: 
چه خبر از تمرینات. در آمادگی کامل به سر می‌برید؟
- بله خدا را شکر. تلاشم این است که آمادگی خودم را حفظ کنم. یک سری تمرینات را در منزل انجام می‌دهم و یک سری را هم در باشگاه. با توجه به نکات بهداشتی و مراقبت‌هایی که باید انجام شود، سعی کرده‌ام که در این مدت تقریباً آمادگی خودم را حفظ کنم و انشالله در مسابقاتی که برای کسب سهمیه المپیک پیش رو دارم بتوانم موفق شوم. فعلاً منتظر هستیم ببینیم فدراسیون جهانی چه تصمیمی ‌می‌گیرد و تقویم مسابقات را به چه صورتی منتشر می‌کنند تا تکلیف مسابقات سهمیه المپیک مشخص شود.
به تعویق افتادن المپیک توکیو به نفع شما شد؟
ببینید در اواخر سال گذشته و اوایل امسال قرار بود وضعیت سهمیه تقریباً مشخص شود. یعنی معلوم می‌شد المپیکی می‌شویم یا خیر. اما کرونا که پیش آمد همه چیز را عقب انداخت. من هم همیشه در زندگی‌ام هر چیزی که اتفاق می‌افتد را به حساب قسمت می‌گذارم و اینکه خیر هست انشالله. در مسابقات آذربایجان که نیمه کاره ماند، یک مقداری ضرر کردم و باعث شد کارم سخت شود. چون من آن زمان آمادگی خیلی خوبی داشتم و می‌توانستم امتیازم را بالاتر ببرم. با توجه به اینکه همیشه در مسابقات من در مرحله مقدماتی برنامه ساده‌تری را اجرا می‌کنم و در مرحله فینال به سراغ برنامه اصلی می‌روم. که خب در مرحله مقدماتی برنامه ساده‌ترم را اجرا کردم و رفتم که فقط در بین نفرات فینالیست قرار بگیرم. این بار هم در رتبه سوم قرار گرفتم که مسابقات نیمه کاره ماند و همان رتبه را به عنوان نتیجه نهایی لحاظ کردند. در حالی که هدف من کسب رتبه اول و دوم بودم. با توجه به آمادگی که داشتم، کسب این رتبه‌ها دور از دسترس نبود و باعث می‌شد امتیازم بالاتر برود و بیشتر به سهمیه المپیک نزدیک شوم که متأسفانه نشد. اما هنوز هم خیلی امیدوارم. دور از دسترس نیست. این را هم بگویم که در طول تاریخ ژیمناستیک ایران این نخستین بار است که یک نماینده از ایران در رتبه سوم کسب سهمیه المپیک قرار می‌گیرد. یعنی فکر می‌کنم تا همین جا هم کاری که انجام داده‌ام بسیار ارزشمند بوده. به لطف خدا، دعای خیر مردم و حمایت مسئولان به اینجا رسیده‌ایم و خیلی هم امیدوار و نزدیک هستم به کسب سهیمه المپیک.
برای المپیکی شدن دقیقا چه کاری باید انجام دهید؟
- چند مسابقه بوده که باید در آنها شرکت و امتیاز جمع می‌کردیم. هشت مسابقه بود که هفت مسابقه برگزار شده و حالا منتظر هستیم تا مرحله نهایی هم برگزار شود و شرکت کنیم.
آن مرحله قرار است کجا برگزار شود؟
- قرار بود اواخر اسفندماه سال گذشته و اوایل فروردین امسال در قطر برگزار شود که تقریباً10 روز قبل از مسابقات، کشور قطر اعلام کرد که مسابقات کنسل شده. تاریخ جدیدی هم که برای این مسابقات اعلام کرده بودند خرداد ماه بود که خب با وضعیتی که پیش آمد دوباره به تعویق افتاد. حالا منتظر هستیم تا تاریخ جدید دیگری اعلام شود.
باید رتبه خاصی کسب کنید؟
- هم خودم باید رتبه بهتری به دست بیاورم و هم به این بستگی دارد که رقبایم چه رتبه‌ای‌کسب کنند تا بتوانم از آنها در رده بندی نهایی پیشی بگیرم.
پس باید خیلی امیدوار باشیم
-توکل به خدا. ما تلاش خودمان را می‌کنیم تا ببینیم شرایط به چه شکل رقم می‌خورد.
ژیمناستیک فارس را در چه سطحی می‌بینی؟
- ژیمناستیک فارس با توجه به نیروهای انسانی و امکانات سخت افزاری که داریم، فکر می‌کنم شرایط خوبی نسبت به سایر استان‌ها دارد. مربیان، داوران و امکانات نسبتاً مناسبی داریم. هر چند همین امکاناتی هم که داریم تقریباً فرسوده است و مربوط به سال‌های‌دور می‌شود اما با توجه به همین امکانات، نیاز هست که برای بچه‌ها برنامه‌ریزی بهتری انجام دهیم تا ژیمناستیک فارس به جایگاه واقعی خودش برسد.
از چه زمانی عضو تیم ملی هستید؟
من از سال 1375 که وارد مسابقات کشوری شدم توانستم مقام بیاورم و از سال 79 به اردوی تیم ملی نوجوانان دعوت شدم. از همان سال چند دوره مسابقات دهه فجر برگزار شد و در رده‌های‌سنی نوجوانان و جوانان عضو تیم ملی بودم و پس از آن هم در مسابقات آسیایی جوانان و بزرگسالان و همچنین مسابقات جهانی حضور داشتم.
*مربی خاصی داشتید که تأثیر زیادی در پیشرفتتان داشته‌باشد؟
- مربیان زیادی‌بودند‌که برایم زحمت کشیدند و باعث شدند موفق شوم. تعدادشان زیاد است و هرکدامشان سهم بسزایی در پیشرفت و ترقی من داشتند. از تک‌تک مربیانی که برایم زحمت کشیده‌اند تشکر می‌کنم و دستشان را‌‌ می‌بوسم.
شما درآمد خاصی از رشته ژیمناستیک دارید؟
- نه. در ورزش ایران فقط روی فوتبال می‌شود به عنوان یک منبع درآمد حساب کرد یا نهایتاً رشته‌هایی مثل والیبال و بسکتبال. سایر رشته‌ها درآمد خاصی برای ورزشکاران ندارد. حتی آنهایی که در سطح بالا و حرفه‌ای‌کار می‌کنند و به خصوص در ورزشی مثل ژیمناستیک. در اکثر رشته‌ها ورزشکاران باید به فکر یک شغل باشند کنار ورزش.
این وضعیت برای شما به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای‌ مشکل‌ساز نیست؟
- قطعاً کارمان سخت است. اما خب خوشبختانه با حمایت مسئولان، بنده مدتی است که در اداره ورزش و جوانان فارس استخدام شده‌ام و شرایط کارم را هم طوری تنظیم کرده‌اند که بتوانم وقت کافی برای تمرین کردن داشته‌باشم. این خیلی به من کمک کرده و جا دارد که از مسئولان این اداره تشکر کنم. اما خب برای اکثر ورزشکاران این مشکل وجود دارد و به همین خاطر است که در رشته‌ای‌مثل ژیمناستیک، خانواده‌ها تا آن جایی که می‌توانند بچه‌ها را حمایت مالی کنند، بچه‌ها هم خوب پیش می‌روند اما وقتی به سنی می‌رسند که نیازهای مالی بیشتر می‌شوند، کار برای ادامه دادن ورزش حرفه‌ای‌سخت می‌شود. برای همین است که استعدادهای خوب زیادی که در رشته ژیمناستیک داشتیم مجبور شدند از این رشته جدا شوند و برای تأمین زندگی‌شان به سراغ کارهای مختلف بروند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی