[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

در فوتبال فارس سازنده‌ها بازنده هستند ، روزنامه شیراز نوین

حمیدرضا خلیقی- ایرنا: بازیکن سابق تیم استقلال تهران اعلام کرد: در فوتبال فارس سازنده‌ها، بازنده هستند و با نشستن در خانه از تجربیات آنها استفاده نمی‌شود.
جمال ندافی افزود: اگر فوتبالیست شدم از امکانات  شهر شیراز استفاده کردم و نمی‌دانم چرا از تجربه پیشکسوتان که عمر خود را در فوتبال سپری کردند، بهره نمی‌برند.
ندافی که سال ۱۳۴۶ در شیراز متولد شده است، از ۱۰ سالگی به صورت رسمی‌فوتبالش را در تیم مبارزان شیراز و زیر نظر مهدی آصف و در زمین‌های‌خاکی این شهر آغاز کرده است و سپس در تیم‌های‌فجر شهیدسپاسی، برق شیراز، استقلال تهران، پلی اکریل اصفهان ، نساجی مازندران و فتح تهران به مدت ۳۰ سال بازی کرده و بارها به تیم‌های‌مختلف ملی فوتبال دعوت شده است.
وی بیان کرد: زمانی که ما بازی می‌کردیم، فوتبال عشق بود اما به هنگامی‌که پول وارد این ورزش پر طرفدار شد، همه چیز از بین رفت زیرا در آن زمان بر‌اساس شایستگی‌ها و لیاقت، بازیکنان پیشرفت می‌کردند، برخلاف امروز که پول و رابطه جایگزین شایسته‌سالاری شده است.
با این شرایط شیراز تا ۲۰ سال دیگر هم تیم لیگ برتری نخواهد داشت
این پیشکسوت فوتبال فارس با بیان اینکه فوتبال مربوط به طبقه سه جامعه در تمام دنیاست، اظهار داشت: مسی، رونالدو، رونالدینو ، مارادونا ، پله و بسیاری از نام آوران فوتبال از طبقه متوسط جامعه بودند اما هم اینک در فوتبال فارس اگر پول نداشته‌باشی با وجود استعداد جایگاهی نداری.
ندافی افزود: متأسفانه افراد ناکار آمد، فوتبال این استان را در دست گرفته‌اند، زمانی که تیم‌های ‌برق و مرصاد شیراز نابود شدند فوتبال این استان سیر نزولی آغاز کرد و با این شرایط تا ۲۰ سال آینده هم در لیگ برتر تیم نخواهیم داشت، زیرا پایه‌های‌فوتبال این استان از بین رفته است.
شیراز سکوی پرتاب غریبه‌هاست
بازیکن سابق تیم استقلال تهران با اظهار اینکه شیراز سکوی پرتاب غریبه‌هاست، بیان داشت: نمی‌خواهم به شخص خاصی توهین کنم زیرا همه آنها مورد احترام هستند اما با وجود اینکه مربیان زیادی داریم که دارای مدرک مربیگری A آسیا هستند، نمی‌دانم چرا از آنها استفاده نمی‌شود؟
ندافی اضافه کرد: هم اینک در تیم‌های‌فجر شهید سپاسی و قشقایی شیراز که در لیگ دسته اول بازی می‌کنند به اندازه انگشتان دو دست بازیکن بومی‌ندارند و این امر در حالی است که فارس معدن فوتبالیست‌های‌زیادی است اما اشکال کار اینجاست که به جوانان این استان بها نمی‌دهند و به آنها اعتماد ندارند.
او با بیان اینکه برخی نمی‌خواهند فوتبال فارس پیشرفت کند، اظهار داشت: یک زمان به همراه مهرداد شکاری مربی تیم برق شدیم و دست به جوانگرایی زدیم ونتیجه این کار این بود که سید حسین حسینی شکوفا شد و هم اینک نیز به عنوان دروازه‌بان اول تیم استقلال تهران بازی می‌کند و به تیم ملی هم دعوت شده است، نمی‌دانم چه دست‌هایی در کار است که نمی‌گذارند فوتبال این شهر پیشرفت کند؟
اگر فوتبال فارس جان بگیرد برخی افراد جایگاهی ندارند
هافبک سابق و گلزن تیم برق شیراز که عنوان آقای گل لیگ آزادگان(قدس)  را در کارنامه دارد ، گفت: هم اینک بسیاری از بازیکنان شیرازی در تیم‌های‌مطرح کشور بازی می‌کنند و این امر بیانگر این است که استعداد وجود دارد مشروط به اینکه آنها دیده شوند از این رو برخی نمی‌خواهند جوانان این استان خودنمایی کنند زیرا اگر فوتبال فارس جان بگیرد دیگر اینگونه افراد جایگاهی ندارند و باید بروند خانه‌نشین شوند.
 ندافی ادامه داد: در دهه  ۷۰  تمام بازیکنان تیم‌های‌برق ، مرصاد ، کما و خلیج مرودشت از استان فارس بودند  و یک تیم کامل هم از این استان در تیم‌های‌مطرح کشور بازی می‌کرد و حال اینکه در این زمان خبری از آنها نیست باید مسولان فوتبال پاسخگو باشند که چرا در تیم‌های‌فجرشهید سپاسی و قشقایی تعداد بازیکنان فارس کمتر از ۱۰ نفر است.
او با بیان اینکه اکثر تیم‌های‌کشور همچون سپاهان و تراکتورسازی و دیگر تیم‌ها بیشتر از مربیان بومی‌استفاده می‌کنند، افزود: در فارس اینگونه نیست و پیشکسوتان که عمر خود در فوتبال سپری کردند جایگاهی ندارند که این درد است.
مدارس فوتبال فارس کیفیت ندارند
ندافی در بخش دیگری از حرف‌هایش به مدارس فوتبال فارس اشاره کرد و گفت: مدارس فوتبال در این استان کیفیت ندارند و اکثراً به دنبال در آمد بیشتر هستند.
وی افزود: در مدارس فوتبال کسانی کار می‌کنند که خودشان بلد نیستند یک بغل پا بزنند، وقتی اینگونه باشد چگونه می‌توان انتظار داشت که استعدادها شکوفا شوند ضمن اینکه برای اینکه پولی به مربیان مدرک‌دار و با سابقه خوب ندهند از بازیکنان جوان تیم‌های‌خود برای آموزش استفاده می‌کنند در حالی که آنها  خود نیز نیاز به آموزش دارند و چگونه می‌توانند ۲۰ بازیکن نونهال و نوجوان را تمرین دهند؟
این پیشکسوت فوتبال که مدرک مربیگری  A آسیا دارد افزود: نظارت هم بر کار مدارس فوتبال به خوبی صورت نمی‌گیرد هر چند عده‌ای‌به عنوان ناظر در سر تمرین تیم‌ها شرکت می‌کنند و باید ببینیم چه گزارشی داده می‌شود که این مدارس بازخورد خوبی ندارد و در این سال‌ها چند بازیکن از فارس به تیم‌های‌مختلف ملی دعوت شدند.
ندافی افزود: کار عده‌ای‌ در شبکه‌های‌مجازی  این  شده تا با گرفتن پول از افراد ناکار آمد تعریف و تمجید کنند و به آنها القاب بدهند وجالب اینکه پشت سر هم از یکدیگر بدگویی می‌کنند و باید بگویم در جایی که به صورت کاذب از هم تعریف کنند، فوتبال ما به جایی نخواهد رسید.
برای گرفتن طلبم بارها تماس گرفتم، اما
او گفت: در این سال‌ها به عنوان مربی برای تیم‌های‌برق ، برق جدید و قشقایی کار کردم و با اینکه حدود ۹ سال از این ماجرا می‌گذرد هنوز طلبم را پرداخت نکرده‌اند در حالی که اگر مربیان غیر بومی‌جای ما بودند همه حق و حقوق و پاداش خود را دریافت و یا اگر تأخیری در پرداخت صورت می‌گرفت آنها به کمیته انضباطی شکایت می‌کردند.
 ندافی گفت: برای گرفتن طلبم بیش از هزار بار با مسئولان این تیم‌ها تماس و خواهش کردم پول ما بدهید اما آنها طوری رفتار می‌کنند که انگار طلبکار هستند.
وی ادامه داد : حدود ۲۵ سال پیش در اصفهان بازی می‌کردم اما هنوز استان فارس به اصفهان نرسیده است زیرا در این شهر به طور اصولی کار می‌کنند، برخلاف استان با استعداد فارس که کار افتاده دست افراد کوچک و از این گونه افراد نمی‌توان انتظار کارهای بزرگ داشت.
زدن گل از روی نقطه کرنر ، بازگویی خاطرات
هافبک سابق تیم فوتبال استقلال تهران به خاطرات خود طی دوران بازی اشاره کرد و افزود: در سال ۱۳۷۰ با تیم برق شیراز  در لیگ دسته دوم کشور با تیم پیام مشهد بازی داشتیم و در این دیدار حساس از روی نقطه کرنر گل زدم که این امر موجب صعود تیم برق به دسته یک کشور شد تا در کنار تیم کما دیگر نماینده شیراز در لیگ دسته یک قرار گیرد که یکی از بهترین خاطراتم بود که فراموش نمی‌کنم.
ندافی ادامه داد: همچنین با تیم استقلال تهران در دیدار با تیم سپاهان در لیگ قدس یک گل به این تیم از پشت محوطه ۱۸ قدم زدم و بازی را سه بر ۲ بردیم که این بازی هم خاطره خوبی بود اما شکست در برابر سایپا در فینال لیگ قدس در وقت‌های‌اضافه به همراه استقلال و از دست دادن جام، بدترین خاطره‌ام بود.
انجام دو بازی در یک روز
او گفت:  اما بهترین خاطره‌ام با تیم منتخب فارس برایم رقم خورد، در دهه ۷۰  فوتبال فارس با مربیگری خلیل صالحی دست به جوانگرایی زده بود و قرار بود عصر جمعه با تیم سپاهان اصفهان  بازی کنیم، اما صبح روز بازی جمشید غدیری مربی تیم ولیعصر به سراغم آمد و گفت که با تیم هوابرد در زمین خاکی جنوب بازی داریم اما به او گفتم عصر با سپاهان باید بازی کنیم.
ندافی افزود: سرمربی تیم ولیعصر جوابم داد بیا برویم زیرا در دیدار با سپاهان به تو بازی نمی‌رسد و من هم به درخواستش پاسخ مثبت دادم و ۹۰ دقیقه بازی کردم و تیم هوابرد را شکست دادیم و در این بازی جنگ سختی با محسن عاشوری بازیکن تیم پرسپولیس که سرباز بود، در میانه میدان داشتم.
ندافی اضافه کرد: این بازی تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت و پس ازآن  سریع به خانه رفتم و به زنده یاد مادرم گفتم ناهار مرا زودتر بده زیرا با تیم سپاهان اصفهان بازی داریم که این امر تعجب مادرم را به دنبال داشت و گفت: تو تازه از فوتبال برگشتی و چگونه دوباره می‌خواهی بازی کنی، با این حال آبگوشت را خوردم و  سریع راهی ورزشگاه حافظیه شدم.
 
از ورزشگاه حافظیه تا منزل پیاده طی کردم 
وی گفت: به هیچ عنوان فکر نمی‌کردم برابر سپاهان بازی کنم اما خلیل صالحی سرمربی تیم  یک پیراهن به من داد و گفت: این هم فرصت که می‌خواستی برو خودت را نشان بده و جرأت این را نداشتیم که بگویم صبح بازی کردم و به عنوان دفاع وسط به زمین رفتم و بازی را چهار بر ۲ بردیم که سه گل را من به ثمر رساندم و جالب اینکه بعد از بازی هم از حافظیه تا منزلمان که در محله شاهزاده قاسم شیراز  قرار داشت به دلیل نداشتن  ماشین، پیاده طی کردم و شب هم در آن محله تا صبح گل کوچک بازی کردیم.
ندافی بیان‌کرد: همه این خاطرات را گفتم تا این موضوع به اثبات برسانم که در آن زمان با عشق بازی می‌کردیم و پولی هم درکار نبود  و با این همه فشار در روز، خبری از پاره شدن رباط صلیبی نبود بر خلاف این روزها که بازیکنان تیم‌ها در تمرین رباط صلیبی پاره می‌کنند.
وی گفت: به پیراهن شماره ۸ علاقه خاصی داشتم و زمانی که به برق شیراز رفتم، غلام بهرامی‌که بازیکن بسیار خوبی است و سابقه زیادی داشت پیراهن  شماره ۸ می‌پوشید اما زمانی که فهیمد من به این شماره علاقه دارم، پیراهنش را به من داد و باید بگویم درآن زمان بازیکنان خیلی به هم احترام می‌گذاشتند و محمد عباسی و غلام بهرامی‌هم از نظر فنی و هم از نظراخلاقی الگویم هستند ضمن اینکه زمانی که به تیم استقلال تهران رفتم پیراهن شماره ۸ متعلق به امیر قلعه‌نویی بود و من به احترام او شماره ۱۸ را پوشیدم.
عکس زنده یاد ناصر خان حجازی روی جلد کتاب‌هایم بود     
ندافی گفت: در دورانی که درس می‌خواندم عکس‌های‌زنده یاد  ناصرخان حجازی، حسن روشن  و تیم برق را جلد کتاب‌هایم می‌کردم و از آنجا که به تیم استقلال علاقه زیادی داشتم سر انجام به تیم محبوبم پیوستم و به آرزوی خود رسیدم.
بازیکن سابق استقلال تهران گفت: دو فرزند پسر دارم که آنها چون فرزند من بودند برخی از مربیان دوست نداشتند آنها پیشرفت کنند و خوشحالم از اینکه این لطف را به فرزندان من کردند زیرا آنها در زندگی بدون فوتبال پیشرفت زیادی کردند و باید دست این مربیان را ببوسم.
او از مربیانش که زحمات زیادی کشیدند، تقدیر کرد و افزود: مربیان  زیادی برایم زحمت کشیدند و برای اینکه نام آنها از قلم نیفتد نمی‌توانم اشاره کنم با این حال  از همه آنها سپاسگزارم. 
ندافی اظهار امیدواری کرد: با ریشه‌کن شدن ویروس کرونا که همه دنیا را در برگرفته است دوباره شاهد رونق گرفتن فوتبال باشگاهی در ایران باشیم و از مردم می‌خواهم با رعایت اصول بهداشتی اجازه ندهند جان خود و دیگر شهروندان به خطر بیفتد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی