[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

فرهنگ پارس و زوایای کمتر شناخته‌شده‌ آن- شهرستان داراب، روزنامه شیراز نوین

بخش شمالی و شرقی این شهرستان، کوهستانی و پوشیده از جنگل و بخش جنوبی آن دربرگیرنده دشت‌ها و جلگه‌های وسیع است. این شهرستان با دارا بودن اماکن زیبای تاریخی و نیز طبیعت چهارفصل و جاذبه‌های طبیعی همچون آبشار فورگ، چشمه‌های فسارود و باغ‌های فراوان مرکبات، مکانی مناسب برای گردشگری است. عشایرنشین بودن منطقه موجب پیدایش صنایع دستی دیدنی چون قالی، گبه، گلیم و جاجیم در این منطقه شده است. جاذبه‌های گردشگری شهرستان داراب از این قرار است:
مسجدجامع داراب
این مسجد از آثار زیبای دوره صفویه است. معماری بنا شامل چهار مناره با تزیینات آجرکاری و شبستان در وسط و راهرویی در اطراف است. 
آتشکده آذرخش (مسجدسنگی)
در مسیر داراب به رستاق و در حدود پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب و در طرف راست جاده، بنای سنگی وجود دارد که آتشکده آذرخش نامیده می‌شود. پلان آن به صورت چلیپا (صلیبی) است که حوضی در وسط آن سنگ حفاری شده است. برخی معتقدند این مکان که در ابتدا معبد مهرپرستی بوده، در دوره ساسانیان به آتشکده تبدیل شده است. این بنا در سال 652 هجری قمری با احداث محرابی در آن، به مسجد سنگی تبدیل شده است.
شهر قدیم دارابگرد
در مسیر ورودی شیراز-داراب و در فاصله 11کیلومتری آن، بقایای شهر باستانی دارابگرد قرار دارد. دیوار عظیمی به طول شش کیلومتر اطراف شهر واقع شده و خندقی آن را احاطه کرده است. این شهر که مربوط به دوره ساسانی است، دارای چهار دروازه ورودی بوده است.
نقش برجسته شاپور
در چهارکیلومتری جنوب شهر داراب و بر سینه کوهی به نام پهنا، نقش پیروزی شاپور ساسانی بر امپراطور روم، والرین حجاری شده است. در این نقش، شاپور اول سوار اسب است و رومیان در جلوی او ایستاده‌‌اند.
قصر کیارث
این قصر در نزدیکی روستای نصیرآباد فورگ در غرب داراب واقع شده است. بقایای این قصر در کنار جاده آسفالته داراب به بندرعباس مشاهده می‌شود.
گردشگاه آب‌بند
در منطقه آب‌بند و در حاشیه رودخانه و در دامنه کوه بلند داراب، محوطه‌ای وسیع با درختان بید و میوه، گردشگاهی زیبا و جذاب را به وجود آورده است. این محوطه از گردشگاه‌های ارزشمند شهرستان داراب به حساب می‌آید.
آتشکده آذرجو
این آتشکده در 12کیلومتری جنوب غربی داراب در جنب چشمه‌ای به نام «اعلان قز» قرار دارد و گفته می‌شود که به دستور زرتشت ساخته شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی