[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۶
  • دوره جدید

شیراز، تراکم حاشیه‌نشینی دارد، روزنامه شیراز نوین

مهندس عطا الله زمانی مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس در دیدار با نجابت نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه ترویج الگوی زندگی ساده از جمله اولویت‌های توسعه روستایی در استان فارس است، گفت: در بسیاری از مناطق روستایی استان فارس و از جمله روستاهای شهرستان‌های شیراز و زرقان این الگو دنبال شده و نتیجه مناسبی در مهاجرت معکوس و افزایش انگیزه زندگی در مناطق روستایی داشته است. مهندس زمانی با بیان اینکه فارس در بسیاری از شاخص‌های توسعه روستایی فراتر از سطح کشوری عمل کرده است، گفت: این شاخص‌ها در مقاوم‌سازی روستایی، صدور اسناد مالکیت، بهسازی مناطق روستایی، استفاده از سهیمه قیر برای توسعه معابر روستایی و همچنین اجرای طرح‌های‌هادی روستایی نمود یافته است. مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس به مهاجرت‌های معکوس برای افزایش جمعیت روستایی اشاره کرد و گفت: بیشتر مهاجرت‌ها  در گذشته‌های نه چندان دور حرکت یک‌سویه و عموماً بدون بازگشت روستاییان به شهرها بود اما  اخیر الگوی دیگری تحت عنوان مهاجرت معکوس به نواحی روستایی   شکل گرفته که بخش عمده آن ناشی از افزایش خدمات در روستاها و بهبود سطوح زندگی در این مناطق است.
زمانی با اشاره به برخی از روستاهای شهرستان شیراز که افزایش جمعیت محسوس را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند، گفت: عمده این روستاها در حاشیه کلان شهر شیراز واقع شده‌اند، هر چند هنوز تا رسیدن به سطح زندگی مطلوب در این مناطق فاصله بسیار است اما بهبود کسب و کار و رونق زندگی روستایی موضوعی است که با تلاش نیروهای جهادی محقق شده است. مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس به اجرای طرح مسکونی نشاط در روستای سلطان‌آباد شیراز اشاره کرد و گفت: این پروژه‌ مسکونی  در دست احداث نمادی از کارنامه خدمات درخشان در تأمین مسکن شهری و احداث پروژه‌های مسکونی مورد نیاز مردم در کلان شهر شیراز است.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد: کلان شهر شیراز از جمله مناطق شهری کشور است که تراکم حاشیه نشینی در برخی از مناطق حاشیه آن و حتی در مرکز این شهر به مسائل اجتماعی و فرهنگی دامن زده است. احداث و راه‌اندازی مجتمع‌های مسکونی توسط بنیاد مسکن با نظارت کامل و رعایت آموزه‌های مهندسی این امکان را فراهم کرده است که عوارض و پیامدهای حاشیه‌نشینی کنترل شود و بافت‌های مسکونی با رعایت الزامات زندگی شهری و با تقویت ابعاد فرهنگی و اجتماعی ایجاد گردد.
مهندس زمانی در ادامه با بیان اینکه بنیاد مسکن هم در مناطق روستایی و هم در مناطق شهری در شیراز و در اغلب شهرستان‌های استان فارس کارنامه درخشان و قابل قبول در توسعه بافت‌های فرسوده و ایجاد بافت‌های مسکونی توسعه یافته شهری دارد، گفت: این خدمات بخشی از خدمات نظام اسلامی‌است که به برکت انقلاب اسلامی‌به مردم این مناطق عرضه شده است.
بنیاد مسکن در زمینه محرومیت‌زدایی و ایجاد بافت‌های توسعه یافته شهری و روستایی و تأمین عدالت اجتماعی با توسعه خدمات به مناطق محروم گام‌های ارزشمندی برداشته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی