[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

موزه آموزش و پرورش عشایر راه‌اندازی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس اداره آموزش‌وپرورش عشایر فارس گفت: در راستای زنده نگه‌داشتن تاریخچه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان عشایر در استان فارس و کشور، موزه آموزش‌وپرورش عشایر فارس راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی‌آموزش‌وپرورش فارس، بهنام حیدری در جمع مدیران ادواری  آموزش‌وپرورش عشایر استان ، هدف از برگزاری این نشست را هم‌اندیشی و تبادل‌نظر به‌منظور ارتقاء کمی‌و کیفی آموزش‌وپرورش عشایر عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی موزه و نحوه مشارکت جامعه عشایر و فرهنگیان عشایر در غنی‌سازی این موزه، ایجاد کانون پیشکسوتان آموزش‌وپرورش عشایر، بررسی راه‌کارهای مناسب برای جذب خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه یار، از دیگر اهداف این نشست است.
رئیس اداره آموزش‌وپرورش عشایر فارس با اشاره به تاریخچه 64 ساله این اداره در کشور و استان فارس، گفت: مرحوم محمد بهمن بیگی باهدف ارتقاء جایگاه عشایر کشور، تعلیم و تربیت این قشر مهم و زحمت‌کش را در فارس آغاز کرد که ثمره آن شخصیت‌های علمی‌ و فرهنگی بزرگی است که هم‌اکنون به جامعه اسلامی‌خدمت می‌کنند.
حیدری افزود: از دیگر ثمرات این کار بزرگ، تربیت دانش‌آموزانی بود که با شروع جنگ تحمیلی، برای دفاع از میهن اسلامی ‌راهی جبهه نبرد حق علیه باطل شدند و جان‌عزیز خود را درراه کشور فدا کردند که یکی از نمونه‌های بارز آن تقدیم 92 شهید از جمع دانش‌آموزان مدرسه عشایری شهید بهشتی شیراز در این دوران است.
وی در ادامه با اشاره به تلاش‌های انجام‌شده در این اداره از زمان راه‌اندازی تاکنون، گفت: به‌منظور حفظ تاریخچه‌ای از اقوام و طوایف مختلف عشایر استان  و فعالیت‌های متولیان تعلیم و تربیت عشایر از سال 1335 تاکنون، موزه‌ای از آثار به‌جای مانده از برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزش‌وپرورش عشایر کشور و استان در  شیراز راه‌اندازی می‌شود.
حیدری این اقدام را در راستای اجرای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش دانست و گفت: به همین منظور اطلاعیه‌ای به سراسر استان ارسال‌شده تا آثار برجای‌مانده از فعالیت‌های اداره آموزش‌وپرورش عشایری در استان را جمع‌آوری نماییم.
معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش فارس نیز که خود را از دانش‌آموختگان مدرسه عشایری در فارس معرفی کرد، گفت: توسعه فرهنگ و آموزش‌وپرورش، بستر و فضای توسعه همه‌جانبه کشور است و مرحوم بهمن بیگی با راه‌اندازی آموزش عشایر ، به‌خوبی نقطه حساس و مهم توسعه عشایر و کشور را شناسایی کرد .
محمد فیاض پور گفت:آنچه از پیشینه اداره عشایری مشهود است، این اداره در آموزش‌های خود برای دانش آموزان عشایر کشور از جدیدترین روش‌ها و ابزار آموزشی و کمک‌آموزشی بهره می‌گرفته که از آن جمله می‌توان به استفاده از راهبران آموزشی در کمک به بهبود روند آموزش و سر کشی منظم  از مدارس حتی در دورترین نقاط کشور و استان اشاره کرد که این رویکرد هم‌اکنون نیز در آموزش‌وپرورش کشور استفاده می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی