[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

آب ماست را دور نریزید، روزنامه شیراز نوین

با نوشیدن آب ماست به جنگ سلول‌های چربی بروید. با رژیم محتوی آب ماست، خیلی از افراد چاق وزن خود را کم می‌کنند.
به گزارش بهداشت نیوز،  بعضی‌ها مزه آب پنیر یا آب ماست را دوست ندارند، در حالی‌که دیگران آن را خیلی دوست دارند . آب پنیر یا آب ماست مایعی است که هنگام تهیه ماست یا پنیر از شیر جوشیده و غلیظ شده تشکیل می‌شود و روی سطح ماست یا پنیر قرار می‌گیرد. در حالی که تمام پروتئین به پنیر یا ماست منتقل می‌شود ، مواد حیاتی در آب آن جمع می‌گردد . ( به دلیل یکسان بودن خاصیت آب پنیر و آب ماست، برای جلوگیری از تکرار هر دو لغت در این مطلب، فقط از کلمه آب ماست استفاده میکنیم ولی منظور هر دوی آنهاست.)
آب ماست از یبوست جلوگیری می‌کند. منبع پروتئین خوبی برای مشکلات کلیوی است و سلول‌های ایمنی بدن را فعال می‌کند. با توجه به اینکه آب ماست مقدار کمی‌چربی و پروتئین دارد ولی دارای مقادیر زیادی مواد معدنی خصوصاً کلسیم و ویتامین‌های محلول در آب مثل 2B و 6B می‌باشد، در مقایسه با شیر میزان مواد با ارزش آن در هر کالری بیشتر است.  بنابراین به فردی که باید چربی و پروتئین کمی‌مصرف کند و در مقابل به مواد معدنی و ویتامین نیاز دارد، توصیه می‌شود آب ماست بیشتری مصرف کند.
مصرف آب ماست، نه بار کلیه‌ها را سنگین می‌کند و نه دارای پروتئین است که در اثر تجزیه موادی تشکیل گردد که باعث چاق شدن باسن و ران و شکم گردد.
کلیه‌ها می‌توانند مقادیر کم پروتئین را تحمل کنند، زیرا در صورت مصرف زیاد پروتئین مواد حاصل از تجزیه آن، فشار را در کلیه‌ها افزایش داده و در نهایت اجزاء تشکیل دهنده کلیه  صدمه دیده و حساس می‌شوند.
به استثنای آب ماست، تقریباً تمام مواد لبنی که منبع تأمین کلسیم و ویتامین می‌باشند، دارای مقادیر زیادی پروتئین هستند . آب ماست دارای مقادیر کمی‌پروتئین است و بدن می‌تواند به راحتی از این مقدار پروتئین، به طور مطلوب استفاده کند. بنابراین برای افرادی که  به دلیل داشتن پروتئین بالا، از خوردن شیر منع شده‌اند، آب ماست به عنوان یک جایگزین مناسب توصیه می‌شود.
با نوشیدن آب ماست به جنگ سلول‌های چربی بروید. با رژیم محتوی آب ماست، خیلی از افراد چاق وزن خود را کم می‌کنند. نبودن چربی، پایین بودن کالری، و وجود ویتامین و مواد معدنی در آب ماست، بدون ایجاد کمبود مواد مغذی، لاغر شدن را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، خوردن آب ماست هضم غذا را شدت می‌بخشد.
پروتئین آب ماست برای سیستم ایمنی بدن مناسب است . علاوه بر باکتری‌های اسید لاکتیک موجود در آب ماست تازه ، پروتئین موجود در آن به سیستم ایمنی بدن قدرت می‌بخشد .
آب ماست کمک خوبی برای رفع یبوست است
کسانی که از یبوست رنج می‌برند با خوردن آب ماست می‌توانند این مشکل را رفع کنند. کافی است هر روز یک لیوان آب ماست بنوشند. با نوشیدن آب ماست ، اسید لاکتیک و میکروب‌های اسید لاکتیک موجود در آب ماست ، روده را به راحتی تحریک می‌کند .
نسخه آب ماست : یک هندوانه  را نصف کنید ، هسته‌های آن را خارج کنید، گوشت آن را جدا کرده و با نیم لیتر آب ماست، آن را به صورت پوره در آورید. با افزودن وانیل و شکر، مزه آن را بهتر کنید.
تذکر: کسانیکه یبوست ندارند باید از مصرف زیاد آب پنیر یا آب ماست خودداری کنند زیرا باعث اسهال می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی