[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

استاد دانشگاه: ترس ناشی از کرونا، از عوامل آسیب‌دیدگی بازیکنان فوتبال است، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- استاد دانشگاه تربیت بدنی اعلام کرد: ترس ناشی از ویروس کرونا یکی از عوامل آسیب‌دیدگی بازیکنان است که این روزها بسیاری از آنها با پارگی رباط صلیبی رو به‌رو شده‌اند.
دکتر نعیما خواجوی که اهل شهرستان داراب فارس است، در گفت‌وگویی ادامه داد: البته عوامل دیگر نیز در این امر دخیل هستند که می‌توان به نوع تمرین‌های‌بدنسازی اشاره کرد و یا اینکه کادر فنی تیم‌ها شناخت کافی از تندرستی بازیکنان ندارند و با فشاری که به آنها وارد شده، دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند. وی اضافه کرد: بازیکنانی بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرند که از گذشته در آنها علایم مصدومیت وجود داشته است و به خوبی درمان نشده‌اند که یا مربیان از این امر آگاهی نداشته‌اند و یا اینکه بازیکنان نخواسته‌اند مصدومیت خود را به اطلاع مربیان برسانند که این مسئله در فوتبال ایران به وضوح دیده می‌شود. دلایل عمده آسیب‌دیدگی بازیکنان: استراحت ناکافی، تغذیه نامناسب، زمین ناهموار، سن.  مربی بدنساز سابق باشگاه استقلال تهران با بیان اینکه میزان استراحت، نبود خواب کافی و نداشتن تغذیه مناسب  در شرایط کرونایی هم روی شرایط فیزیکی بازیکنان تأثیر منفی داشته‌است، اظهار داشت: این عوامل نیز در حین تمرین آشکارتر و در نهایت منجر به آسیب دیدگی می‌شود ضمن اینکه زمین‌های ‌ناهموار هم می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی مفصل‌ها شود. خواجوی ادامه داد: مربیان باید شرایط سنی بازیکنان را هم مدنظر قرار دهند و بر این اساس برنامه بدنسازی را تنظیم کنند زیرا در مورد بازیکنی که سنش بالاست اگر فشار وارد شود طبیعی است که اینگونه بازیکنان بیشتر آسیب می‌ببیند و مشتری فیزیوتراپی می‌شوند. عضو هیئت تحقیق کمیته ملی المپیک ایران با اظهار اینکه بالابردن ناگهانی فشار تمرین‌ها با این تفکر که بخواهند بدن بازیکنان را زودتر آماده کنند، اظهار داشت: نداشتن راه  میانبر برای تمرین و با این تفکر که بدن بازیکنان طی دو هفته بدنسازی آماده می‌شود، آنگاه که در شرایط سخت مسابقه قرار می‌گیرند بدن‌ها جواب نمی‌دهد و بازیکنان مصدوم می‌شوند. وی اضافه کرد: تمرین باید مناسب با شرایط فردی هر بازیکن هم باشد نه اینکه بخواهیم همه را یکسان تمرین بدهیم زیرا نمی‌توانیم با فشار زیاد روی بازیکنان فکر کنیم آنها آماده می‌شوند که اینگونه تمرین‌ها درست و علمی‌نیست و در نهایت برای بدن ورزشکاران زیان‌آور است.
کرونا و تمرین‌های‌ورزشی 
خواجوی که چندین کتاب در مورد تمرین‌های‌بدنسازی و قدرتی ترجمه کرده و نویسنده کتاب گرم کردن به روش پویا در فوتبال است، افزود: به دنبال شیوع بیماری کرونا و قرنطینه شدن اجباری بازیکنان برخی از آنها با امکاناتی که در خانه داشته‌اند تا اندازه‌ای‌ توانسته‌اند آمادگی نسبی بدنی خود را حفظ کنند اما هنگامی‌که بخواهند وارد تمرین گروهی شوند مربیان باید میزان آمادگی آنها را هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی‌بررسی و سپس برنامه تمرین گروهی را آغاز کنند. وی گفت: هرچه زمان برای تمرین کافی نباشد و آمادگی بازیکنان هم کم باشد، کار دشوارتر می‌شود که اکثر بازیکنان ایرانی با این امر مواجه هستند.
این مدرس بدنسازی بیان داشت: نمی‌توانیم مانند کشورهای اروپایی و پیشرفته پروتکل بهداشتی را رعایت کنیم و از سویی دیگر این باور در علم تمرین هست که ورزشکار از ترس آسیب نمی‌تواند شرایط فیزیکی خود را نشان دهند و در نتیجه ترس و واهمه دچار آسیب می‌شود. خواجوی با بیان اینکه باید بدانیم که ماهیچه‌ها از مغز فرمان می‌گیرند، بیان داشت: اگر هماهنگی لازم بین مغز، سیستم عصبی و ماهیچه نباشد بدون تردید ماهیچه‌ها آسیب می‌بینند که این امر به ویژه در ورزش فوتبال که بازیکنان با سرعت، پریدن، کار با توپ، مهارت، درگیری،  تکنیک و تاکتیک همراه است بیشتر دیده می‌شود.
لزوم جدیت باشگاه‌ها برای تمرینات بازیکنان فوتبال 
مرتضی تبریزی و رضا آذری از تیم استقلال تهران، ایوب والی از فولاد خوزستان، محمد انصاری از پرسپولیس و مگنو باتیستا از پارس جم جنوبی بازیکنانی هستند که پس از شروع تمرینات جدید دچار آسیب‌دیدگی از ناحیه رابط صلیبی شدند که دست کم حدود ۶ ماه از میدان‌های‌بازی فوتبال دور خواهند شد. مربی بدنسازی فدراسیون فوتبال گفت: هم اینک آنچه برای فوتبال ایران پیش آمده این است که برخی از باشگاه‌ها مخالفت خود را با آغاز مسابقات فوتبال چه در لیگ برتر و چه در دیگر دسته‌ها اعلام کرده‌اند و به نظر می‌رسد تمرینات را به صورت جدی دنبال نکرده‌اند که این امر در شروع مسابقات میزان آسیب‌دیدگی بازیکنان را بالا می‌برد.
خواجوای افزود: امیدوارم مربیان تیم‌ها با زمان چهار هفته‌ای‌که برای آغاز مسابقات داشته‌اند میزان آمادگی بازیکنان را به صورت علمی‌طوری بالا برده باشند که در حین مسابقات مشکلی ایجاد نشود و بازیکنان مجبور نباشند ماه‌ها از تمرین و مسابقه دور شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی