[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

حساس‌سازی خانواده‌ها - هدفمندی آموزش‌ها ، روزنامه شیراز نوین

      حساس‌سازی خانواده‌ها - هدفمندی آموزش‌ها 

در ادامه این گزارش سرویس اجتماعی روزنامه شیراز نوین گفت‌وگویی با معاون اجتماعی و مشارکت‌های‌مردمی‌سازمان فرهنگی شهرداری شیراز داشت و از بتول معلم پیرامون اقدامات شهرداری شیراز که با شعار انسان محوری بر مسند کار نشسته در حوزه مبارزه با مواد مخدر و ساماندهی معتادان پرسید. معلم با اشاره به مسئولیت قانونی مجموعه شهرداری در راستای مقابله با این بحران گفت: معاونت اجتماعی و مشارکت‌های‌مردمی‌سازمان فرهنگی شهرداری شیراز بر اساس اسناد بالادستی متولی مستقیم مبارزه با بحران‌های‌اجتماعی نظیر اعتیاد نیست اما برنامه‌هایی برای ریشه‌یابی خاستگاه‌های‌اعتیاد در دستور کار قرار داده است. وی با تشریح برخی از اقدامات مدیریت امور شهری در این زمینه گفت: در راستای اجرایی‌سازی مبانی پیشگیری، گام‌های‌کارشناسی شده‌ای ‌به منظور حساس‌سازی خانواده‌ها و هدفمندی آموزش‌ها برداشته شده و برنامه‌هایی توسط معاونت اجتماعی شهرداری شیراز به منظور توانمندسازی شهروندان در دستور کار است. باید با اقدامات خلاقانه و براساس سلیقه، ذائقه و نیازهای مخاطبان در قالب‌های‌مختلفی اقدام  به تولید محتوا کنیم تا به موفقیت‌هایی در زمینه مبارزه با گسترش مواد مخدر دست یابیم. مدیر نمونه ادارات شهرستان شیراز با اشاره به اقدامات جدیدی که در راستای توانمند‌سازی اقشار مختلف جامعه صورت گرفته، خاطر نشان کرد: معاونت اجتماعی شهرداری شیراز در حوزه‌های‌سواد اجتماعی و عاطفی جامعه هدف که همانا کل جمعیت کلانشهر شیراز به شمار می‌رود بنا بر خلاهای جدی در این حوزه احساس شده ورود کرده است. معلم در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با سرویس اجتماعی روزنامه شیراز به این نکته اشاره کرد که شهرداری در قبال شهروندان مسئولیت دارد و اظهار داشت: مردمانی که توانایی برقراری ارتباط مؤثر و حل مسئله و سعه صدر و کنترل خشم داشته‌باشد دچار آسیب‌های‌کمتری خواهند شد. در همین زمینه با بهره‌گیری از نظر متخصصین تولید محتوا، مفاهیمی‌با زبان اثربخش هنر و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای طیف‌های‌سنی مختلف تهیه شده که در اختیار آحاد جامعه قرار می‌گیرد. معاون اجتماعی و مشارکت‌های‌مردمی‌سازمان فرهنگی شهرداری شیراز محله‌های‌حاشیه‌نشین کلانشهرها را دارای بیشترین پتانسیل برای گرفتاری در گرداب اعتیاد ارزیابی کرد و افزود: معاونت اجتماعی شهرداری شیراز برنامه‌های‌ویژه‌‌ای ‌برای اقشار محروم و کمتر برخوردار در حاشیه کلانشهرها داشته و می‌کوشد به انحا مختلف زمینه عدالت شهری و شهروندی را در عرصه‌های‌مختلف محقق سازد. وی نقش اوقات فراغت در اعتیاد را بسیارمهم ارزیابی کرد و گفت: برای پرکردن اوقات فراغات طیف‌های‌مختلف شهروندان، برنامه‌های ‌ویژه‌ای‌ در دست داریم و تلاش می‌شود با راه‌اندازی مراکز مشاوره که زیر نظر دستگاه‌های‌متولی به فعالیت می‌پردازند در جهت پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر گام‌های‌تأثیرگذاری برداریم.

      بمباران اطلاعاتی - افزایش اگاهی

 معلم در بخش دیگری از گفت‌وگوی حود با خبرنگار روزنامه شیرازنوین گفت: امروزه بیشترین بمباران اطلاعاتی مخرب در فضای مجازی صورت می‌گیرد و ما باید به صورت هوشمندانه‌ای ‌درصدد مقابله و افزایش آگاهی‌های‌جامعه گام برداریم. در این زمینه از محصولاتی در قالب فیلم‌های‌کوتاه، مضامین طنز، بیلبوردهای شهری و سایر ابزارهای محدودی که در دست داریم به نحو بهینه‌ای ‌بهره‌برداری خواهد شد. دستیار پیشین حقوق شهروندی استاندار فارس نگاه معاونت اجتماعی شهرداری شیراز را بر مبنای شاخصه‌های‌سلامت محور ارزیابی کرد و گفت: با توجه به شرایط سخت اجتماعی که در آن بسر می‌بریم باید در زمینه آگاه سازی جامعه با هوشمندی قدم برداریم. به طور مثال اشاره مستقیم به گستردگی اعتیاد می‌تواند موجب القای فضای یأس و ناامیدی در جامعه شده و اثرات مخربی را به همراه داشته‌باشد. بنابراین باید از راهکارهای غیرمستقیم و نرم بهره جست. در این زمینه معاونت اجتماعی شهرداری شیراز فعالیت‌هایی نظیر یوگا، دوچرخه‌سواری و تئاتر خیابانی را در دستور کار قرار داده و در حاشیه آن به مبانی پیشگیری از مواد مخدر می‌پردازد. این مقام مسئول همچنین از تهیه محصولاتی در حوزه موشن‌گرافی و انیمیشن به زبان‌های‌طنز و تلخ و جدی بر مبنای تنوع سلیقه احاد جامعه خبر داد و گفت: برای تولید محتوای اثرگذار از دانش روانشناسان و جامعه شناسان استفاده می‌کنیم و زمینه همکاری برای هنرمندانی که توان تولید محتوا در این حوزه‌ها را داشته‌باشند، هموار است. معلم برنامه‌های‌مبارزه با اعتیاد را بلند مدت ارزیابی کرد و گفت: افزایش دانایی جامعه در راستای پیشگیری از اعتیاد در هفته مبارزه با مواد مخدر به صورت جدی آغاز شده و در طول سال تداوم با همکاری آموزش پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و جمعی دیگر از دستگاه‌ها ادامه خواهد یافت. قسمتی از این فعالیت‌ها در قالب کتاب‌های‌داستانی و برگزاری همایش و برپایی رویدادهای شهری است و امید می‌رود مفاهیم پیشگیری از اعتیاد درونی‌سازی و در بطن جامعه نهادینه شده تا در نهایت شاهد تغییر رفتار و بهسازی الگوی فکری در جامعه باشیم. معاون اجتماعی و مشارکت‌های‌مردمی‌سازمان فرهنگی شهرداری شیراز از شناسایی و دسته‌بندی گروه‌های‌هدف خبر داد و تصریح کرد: به صورت مستمر و به بهانه مختلفی به سراغ طیف‌های‌مختلف اجتماعی خواهیم رفت و ارایه آموزش‌ها متداوم تلاش می‌شود فعالیت تأثیرگذاری در زمینه مبارزه با گسترش اعتیاد  داشته‌باشیم.

      تسهیلگری اقتصادی - کمک‌های‌معیشتی

   معلم در بخش دیگری از گفت‌وگو با سرویس اجتماعی روزنامه شیرازنوین به  فعالیت‌های‌زیرساختی و تسهیلگری اقتصادی معاونت اجتماعی شهرداری شیراز اشاره کرد و گفت: با هدف پیشگیری و مصون‌سازی خانواده‌ها کمک‌های‌معیشتی و اقتصادی برای گروه‌های آسیب دیده در نظر گرفته شده و تلاش داریم تا با یاری رساندن به افراد آسیب‌دیده از اعتیاد، فشار اجتماعی و اقتصادی را برآنان کاهش دهیم. 
رئیس پیشین اداره فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان فارس در ادامه خاطر نشان کرد: فرایند تسهیلگری اقتصادی با همکاری شماری از دستگاه‌ها اتفاق می‌افتد و امیدواریم در مقام شهرداری بتوانیم فراتر از رسالت سازمانی برنامه بلند‌مدتی را به افراد بهبود یافته و در حال ترک از لحاظ اقتصادی و معیشتی ارایه نماییم. معاون اجتماعی و مشارکت‌های‌مردمی‌سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با تشریح شماری از این خدمات گفت: تلاش می‌شود تا افرادی که در دوران ترک بسر می‌برند به مهارت‌های ‌فنی و حرفه‌ای ‌مجهز شده و با پرورش روحیه امیدافزایی از گرداب اعتیاد دور بمانند. معلم، ابتلا به اعتیاد به دلیل همجواری را یک پدیده محتوم ندانست و گفت: باید با نگاهی عمیق‌تر به بحران‌هایی که با آنها روبرو هستیم نگاه کنیم. اعتیاد یک موضوع پیچیده چندوجهی است و افراد به دلایل گوناگونی سراغ اعتیاد می‌روند و بنابراین نمی‌توان با یک راهکار واحد برای همه نسخه شفابخشی را به منظر پیشگیری و درمان ارایه داد.
این مقام مسئول کاهش سن و افزایش امار اعتیاد در جامعه را یک اسیب بزرگ و خانمان برانداز قلمداد کرد و گفت: شهرداری و شورا با شعار انسان‌محوری فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و در حوزه شهرداری نسبت به گذشته شاهد تحولات عمیق و تأثیرگذاری در این زمینه بوده‌ایم. دردوره جدید به سمت تخصص محوری در پیشگیری و درمان آسیب‌های‌اجتماعی قدم بر می‌داریم و  با پرهیز از برنامه‌های‌مناسبتی و پرهیایو، تلاش در فرایند محوری خواهیم داشت.

      برنامه‌های‌بلندمدت - فعالیت‌های‌فرایند محور

  معاون اجتماعی و مشارکت‌های‌مردمی‌سازمان فرهنگی شهرداری شیراز  برنامه‌های‌حوزه اجتماعی را بلند مدت و فرایند محور ارزیابی کرد و بیان داشت: برای چالش‌های‌اجتماعی، برنامه‌های‌ زیرساختی در دست تهیه و اجرا است و در این زمینه از دانش اساتید حوزه روانشناسی، حقوق ، هنر، مدیریت و اقتصاد بهره‌برداری شده و برنامه‌های‌تدوین شده با بهره‌گیری از دانش کارشناسان این حوزه عملیاتی می‌شود. معلم با بیان این که نتایج کوتاه مدت در حوزه اجتماعی که شعار انسان‌محوری را سرلوحه کار خود قرار داده امکان‌پذیر نخواهد بود، گفت: همیشه تغییرات مثبت آرام و تدریجی و زیرپوستی دارای اثرات مؤثرتری هستند و فعالیت‌های‌ما در طولانی مدت به نتیجه خواهد رسید.
وی در پایان با اشاره به اینکه حوزه اجتماعی باید به دوراز هیاهو‌ها به خدمت‌رسانی همت گمارد، گفت: در تلاش هستیم از تمامی ‌ظرفیت‌های ‌بخش خصوصی و مدنی و دولتی به نحو بهینه بهره‌برداری انجام پذیرد و برنامه‌های‌مشارکت محوری در اختیار شهروندان داده شود. نمونه بارز این فعالیت‌ها در زمان اوج موج اول کرونا بود که از قرار گرفتن کلانشهر شیراز در زمره منطقه قرمز پیشگیری کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی