[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

تجارت در برزخ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: از آنجایی که هر دو کشور ایران و بنگلادش بازارهای بزرگی دارند، فرصت‌های اقتصادی و تجاری خوبی برای همکاری تجار و بازرگانان دو کشور وجود دارد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی‌اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار روز سه‌شنبه در دیدار با رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران بیان کرد: استان فارس در بحث‌های کشاورزی، گیاهان دارویی، سیمان، صنایع پالایشگاهی و شیمیایی، گردشگری و صنایع دستی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و تجار و بازرگانان ما می‌توانند در این بخش‌ها خدمات خوبی را به مردم کشورهای مختلف ارائه کنیم.
وی افزود: تولید محتوا و نرم افزار، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان یکی دیگر از ظرفیت‌های استان فارس است که در این زمینه برقراری مراودات تجاری با کشور بنگلادش را دنبال می‌کنیم.
راهدار اظهارداشت: بازار کشور بنگلادش جاذبه‌های بسیاری برای تجار ایرانی خواهد داشت اما مشکلاتی نیز برای افزایش مراودات تجاری بر سر راه تجار وجود دارد که باید تلاش کنیم این موانع به حداقل رسیده و روند تجارت تسهیل شود.
وی اضافه کرد: آشنایی تجار و بازرگانان استان فارس با کشور بنگلاش و ظرفیت‌های اقتصادی دو طرف موضوع مهمی‌است که آن را با دقت نظر و برنامه‌ریزی منسجم دنبال می‌کنیم زیرا باور داریم حضور در بازارهای بین‌المللی باید به صورت علمی‌و پایدار پایه‌ریزی شود.
در این جلسه امید ماهرانی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز گفت: فرصت‌های خوبی برای مراودات تجاری و اقتصادی بین دو کشور ایران و بنگلادش وجود دارد و حجم تجارت بین کشور شایسته تجار آنها نیست زیرا ظرفیت برای افزایش این میزان و صادرات بیشتر وجود دارد.
وی بیان کرد: استان فارس در بسیاری از حوزه‌های مورد نیاز کشور بنگلادش از جمله سنگ، کاشی و سرامیک، کلنکر، سیمان، خدمات فنی و مهندسی، صنایع شیمیایی، کود اوره، سرمایه گذاری و گردشگری و توریست سلامت دارای پتانسیل‌های بسیار با کیفیت و خوبی است که تلاش ما بر پایه برنامه ریزی بلند مدت برای تجار و بازرگانان فارس است.
ماهرانی اظهارداشت: برای افزایش مرادوات تجاری فارس با کشور بنگلادش ما در اتاق بازرگانی فارس آماده همکاری در تمام سطوح و انعقاد تفاهم‌نامه با سفارت، اتاق بازرگانی و تجار کشور بنگلادش هستیم.
وی اضافه کرد: سفارتخانه بنگلادش در ایران لیست پروژه‌ها و فرصت‌های اقتصادی و مناقصات خود را به اتاق بازرگانی فارس معرفی کند تا ما شرکت‌های مناسب استان فارس در این زمینه را بتوانیم معرفی کنیم.
ماهرانی ادامه داد: مبادلات مالی در مباحث تجاری بسیار مهم است و نکته مورد تأکید سفارت بنگلادش در موضوع تهاتر مالی بسیار خوب و قابل‌پذیرش است که می‌تواند بر تسهیل و افزایش صادرات و واردات بین فارس و بنگلادش بسیار مؤثر باشد.
فرصت‌های زیادی برای همکاری تجاری و اقتصادی استان فارس و بنگلادش وجود دارد
محمد صبور حسین رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران هم گفت: صنعت اول بنگلادش پوشاک و منسوجات است به طوری که در سال اخیر مالی 82 درصد حجم صادرات‌مان بالغ بر 41 میلیارد دلار صادرات ما از این صنعت بوده است.
وی با بیان اینکه کشور بنگلادش از نظر جمعیت کشور بزرگی است و فرصت‌های خوبی در حوزه تجارت بین‌الملل دارد، افزود: از دیگر اقلام صادراتی کشور بنگلادش نخ‌های کنفی قابل استفاده در فرش بافی، کشت‌سازی، صنعت سرامیک و محصولات چرم است.
صبور حسین اظهارداشت: تجارت دو کشور بنگلادش و ایران در سال مالی اخیر حدود 100 میلیون دلار بوده است که تراز مالی تجاری ایران مثبت و صادرات از ایران به کشور بنگلادش بیشتر از واردات بوده است. وی با بیان اینکه اگر بخش اقتصادی کشور ایران و بنگلادش قدم‌های بیشتر مثبتی را برای گسترش مراودات تجاری دو کشور بردارند حجم صادرات دو طرف را می‌توان تا 10 برابر افزایش داد اضافه کرد: هم اکنون کالاهایی از جمله قیر، نخ‌های کنفی، کلینکر و خشکبار از کشور ایران به بنگلادش صادر می‌شود و بازار آنها نیز مناسب است.
صبور حسین ادامه داد: کشور ایران منابع غنی برای نفت و گاز دارد درحالی که کشور ما از این منابع و ثروت بی‌بهره است لذا ایران و فارس می‌تواند بازار خوبی در این زمینه در کشور بنگلادش داشته‌باشند.
رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران عنوان داشت: کشور بنگلادش می‌تواند در زمینه‌های قیر، کلینکر، خشکبار، کشمش، زیره، خدمات نانو و شرکت‌های دانش بنیان، کودهای مختلف، خدمات فنی و مهندسی بازار بزرگ و پایداری برای تجار ایرانی و استان فارسی باشد.
وی تصریح کرد: توریست سلامت یکی از حوزه‌های بسیار مورد نیاز کشور بنگلادش است و این درحالی است که سالانه بسیاری از مردم بنگلادش برای اخذ خدمات درمانی به کشورهای هند، تایلند، مالزی و سنگاپور سفر می‌کنند اما ایران و به ویژه استان فارس در این زمینه شرایط مطلوبی برای ارائه خدمات به مردم ما دارد و ما برای بهره‌مندی از این پتانسیل فارس و شیراز استقبال می‌کنیم.
صبور حسین افزود: یکی دیگر از بخش‌های مورد اهمیت ما سرمایه‌گذاری است که با توجه به تحریم‌های اعمال شده بر ایران و ارائه مشوق‌های حمایتی خوب از سوی ما، کشور بنگلادش می‌تواند فرصت‌های خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری در اختیار تجار ایرانی قرار دهد و در کل ظرفیت خوبی در این زمینه برای دو کشور وجود دارد.
وی بیان کرد: کشور ما در حوزه تجارت مشوق‌های خاصی را به تجار ارائه می‌دهد به طوری که هم اینک مناطق ویژه‌ای‌برای تجار کشور‌های مختلف در بنگلادش فعال است که در صورت تمایل می‌توانیم منطقه ویژه‌ای ‌بدون محدودیت خاص برای تجار ایرانی در کشور بنگلادش ایجاد کنیم. 
صبور حسین اظهارداشت: فرصت‌های زیادی برای همکاری تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و استان فارس و بنگلادش وجود دارد گفت: ما در بخش تجاری سفارت بنگلادش آماده هرگونه همکاری برای گسترش مراودات تجاری، افزایش سطح همکاری‌های دو کشور و تسهیل تجارت بین‌الملل دو کشور با بازرگانان ایرانی هستیم.
وی اضافه کرد: ارتباط دو جانبه بین اتاق‌های بازرگانی کشور بنگلادش و اتاق بازرگانی فارس را با جدیت دنبال می‌کنیم تا تجار دو طرف بتوانند برنامه‌های تخصصی و بلند مدتی را در حوزه‌های مورد نیاز ترسیم کنند.
صبور حسین با اشاره به قرارداد بین دو کشور ایران و بنگلادش در سال 2005 ادامه داد: باید فرآیندی عملی تعریف و اجرا شود که تجار دو کشور از مزایای این قرارداد بهره‌مند شوند.
وی با بیان اینکه سفارت بنگلادش در تلاش است حجم مبادلات تجاری با کشور ایران به ویژه برخی از استان‌ها را افزایش دهد، عنوان کرد: از اتاق بازرگانی فارس دعوت می‌کنیم درحاشیه اجلاس D8 که در کشور بنگلادش برگزار می‌شود، هیئت اقتصادی را اعزام کند زیرا این اجلاس فرصت مغتنمی‌برای مشخص کردن ضمانت اجرایی مراودات اقتصادی برای دو طرف خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی