[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

هدف گذاری شیراز برای پایتخت کتاب جهان، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - گروه خبر
نشست مطبوعاتی معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اصحاب رسانه برگزار شد. دکتر مرتضی جعفری صبح سه‌شنبه3 تیرماه با تبریک فرارسیدن دهه کرامت و با تشریح عملکرد چندماهه معاونت فرهنگی شهرداری گفت: با برنامه‌ریزی‌های‌ همه جانبه و فراهم آوردن زیرساخت‌های‌لازم در حال تلاش برای کسب عنوان پایتختی کتاب جهان برای شیراز هستیم. وی با اشاره به اهدای نشان پایتختی کتاب ایران به شهردار کلانشهر شیراز، مهندس حیدر اسکندرپور افزود: در سال گذشته مجموعه تلاش‌های‌شهرداری شیراز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و نهاد کتابخانه‌های‌عمومی‌فارس به ثمر نشست و شهر شیراز به عنوان پایتختی کتاب ایران نائل گردید.
معاون شهردار شیراز با تقدیر از زحمات مدیران قبلی این سازمان و به ویژه معاونت اجتماعی، خانم بتول معلم در راستای برپایی رویدادهای انسان‌محور در چند ماه اخیر گفت: سمپوزیوم ملی ورزش و تندرستی، افتتاح بزرگترین فرهنگسرای جنوب کشور با عنوان استاد بهمن‌بیگی و دگر رویدادها گوشه‌ای ‌از تلاش‌های‌معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز به‌شمار می‌رود که در راستای ارتقا فرهنگ عمومی‌جامعه و افزایش ضریب تاب‌آوری مردم شکل گرفته است. این استاد دانشگاه شیراز در ادامه با تشریح فعالیت‌های‌سازمان متبوعش در حوزه گردشگری گفت: با تلاش کارشناسان حوزه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز مثلث طلایی گردشگری میان شهرهای اصفهان و یزد و شیراز شکل گرفت که اتفاق بزرگی در حوزه توریسم محسوب می‌شود. متأسفانه بحران کرونا وقفه‌ای‌ موقت در آغاز فعالیت این اقدام ملی و فرامرزی به وجود آورد که در آینده نزدیک به شکل منسجم و اثر گذاری پیگیری خواهد شد و می‌تواند نقش بسزایی در افزایش تولید نا خالص جامعه و بهبود کیفی شهروندان ایفا کند.
دکتر جعفری در رابطه با برنامه‌های‌معاونت فرهنگ و اجتماعی شیراز در ایام نوروز گفت: طرح‌های ‌مفصلی برای تعطیلات سال نو توسط شهرداری شیراز تهیه شده بود که بحران کرونا سبب شد در قالب فضای مجازی به سرگرمی‌خانواده‌ها روی آوریم و سرانه تاب آوری و استعدادیابی را در سطح استانی و ملی تقویت سازیم. وی در ادامه به دلایل قرارگیری شهر شیراز در حاشیه امن کرونا اشاره کرد و گفت: هیچ سازمان و ارگانی به راحتی از منابع کسب درآمدی که در اختیار دارد در زوهای کمبود و کسری بودجه دست نمی‌کشد و این در حالی بود که شهرداری شیراز با هدف حفظ سلامت شهروندان و جلوگیری از شیوع گسترده کرونا اولین شهری بود که اقدام به تعطیلی ناوگان حمل و نقل عمومی‌کرد و آخرین کلان شهری هم بود که دستور بازگشایی آن را صادر نمود. علاوه بر این، مدیریت شهرداری شیراز به منظور جلوگیری از ازدحام شهروندان زمان پرداخت عوارض را تا اخر اردیبهشت‌ماه تمدید کرد.
معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اعلام این که معاونت اجتماعی این مجموعه ارتباط تنگاتنگی با سمن‌ها و بسیج‌های‌مردمی‌دارد خاطر نشان کرد: در دوران شیوع اولیه کرونا فرهنگسرای عطرت به منظور تولید ماسک در اختیار مجموعه علوم پزشکی قرار گرفت که موفق به تولید 11هزار ماسک شد. همچنین با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای‌در مجموعه شهید سلطانی بیش از ده هزار ماسک و گان با کمک خیران، گروه‌های‌جهادی و شهرداری شیراز تولید شد. دکتر جعفری در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت گسترده شهرداری شیراز در فضای مجازی و برای درخانه ماندن اشاره کرد و گفت: با همکاری اساتید حوزه عرفان و فلسفه برنامه ضیافت کلام در فضای مجازی منتشر شد و این در حالی بود که شهروندان شیرازی توانستند در ایام مبارک شب‌های‌قدر و در ماه مبارک رمضان در خودرو و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از فرایض گرانبهای این ایام برخوردارشوند. برپایی این گونه برنامه‌ها نشان داد که می‌توان باخلاقیت در شرایط بحرانی هم به آحاد مختلف جامعه خدمت کرد و مجموعه شهرداری شیراز برای خدمتگزاری به شهروندان هیچ مانعی را بر نمی‌تابد. وی با تشریح اقدامات دیگری که معاونت اجتماعی شهرداری شیراز در ماه‌های‌اخیر موفق به انجام شده است، خاطر نشان کرد: بزرگداشت حکیم ملاصدرا از برنامه‌های‌فاخری بود که با حضور نماینده محترم ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز و با قرائت پیام آیت اله جوادی آملی برگزار شد و در هفته شیراز با برگزاری طیف گسترده‌ای‌ از برنامه‌ها فرهنگی و هنری در فضای مجازی توانستیم در مقیاس ملی و جهانی به مخاطب‌مداری وسیع بپردازیم. استاد دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واگذاری مدیریت ۱۱ سرای محلات به سمن‌‌ها گفت: در مرحله اول ۶ مرکز از سرای محلات به داوطلبینی که موفق به اخذ مجوزهای رسمی‌ شده باشند واگذار خواهد شد و در ادامه واگذاری مدیریت فضاهای شهری به مردم، از برنامه‌های‌کلان مدیریت شهری است.
دکتر جعفری در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی با اشاره به برنامه‌‌های‌گردشگری شهرداری شیراز در سال جاری اظهار داشت: رونق خدمات گردشگری و زیارتی را در پرتو حمایت‌‌هایی که صورت می‌گیرد در زمره برنامه‌های‌کلان شهرداری شیراز قرار دارد و لایحه معافیت عوارض مراکز گردشگری و توسعه زیرساخت‌‌های‌توریسم با هدف تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول با اشاره به توجه ویژه شهرداری شیراز در زمینه برپایی شکوهمند دهه کرامت و اعیاد آن گفت: باید به انحا مختلف تلاش کنیم تا ظرفیت‌های‌مردمی‌ را درباره ائمه اطهار و خاندان مطهر امامت و نبوت افزایش دهیم و ترویج سبک زندگی و دیدگاه حضرت احمدبن موسی اقدام ارزنده‌ای ‌در این زمینه خواهد بود. همچنین فعالیت‌هایی در حوزه‌های‌دفاع مقدس، تقویت ظرفیت‌های‌مساجد و فرازهای مذهبی از جمله اقداماتی است که معاونت فرهنگی و اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تلاش‌های‌گسترده‌ای ‌در این زمینه خواهد داشت.
معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در پایان از تبدیل فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی به فرهنگسرای اقوام خبر داد و گفت: حضور اقوام مختلف در شیراز نه تنها تهدید به حساب نمی‌آید، بلکه فرصت گرانبهایی است که بر پتانسیل‌ها و جذابیت‌های‌ شهر می‌افزاید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی