[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

موسوی‌لاری: روحانی بی‌رقیب است، روزنامه شیراز نوین

خبرآنلاین: وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان اینکه حضور اسحاق جهانگیری برای این انتخابات ضروری است می‌گوید به جز معاون اول رییس جمهور، با افراد دیگری برای حضور در انتخابات صحبت شده بود که تنها جهانگیری این پیشنهاد را قبول کرده است.
چهره‌های هر دو طیف سیاسی کشور وارد صحنه شدند و ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری به پایان رسید و حدس و گمان‌های «چه کسی می‌آید چه کسی نه» هم تمام شده است. هرچند نسبتِ چهره‌های مهم و تأثیرگذار نسبت به 1626نفری که برای ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند به عدد 30هم نمی‌رسد؛ اما تقریباً تکلیف دو اردوگاه سیاسی کشور معلوم است.
با این وجود، هنوز هم معلوم نیست چه کسی به نفع چه کسی کنار خواهد کشید و تعداد کاندیداها به چه تعدادی می‌رسد؛ اما سیاسیونی همچون عبدالواحد موسوی لاری هستند که معتقد است «هیچ‌کس رقیب حسن روحانی نیست.»
موسوی لاری، حضور احمدی‌نژادها را مصداقی برای «ما هم زنده‌ایم» می‌داند و معتقد است دلیل کثرت کاندیداهای اصول‌گرا، برای این است که آن‌ها نمی‌خواهند فضا را دوقطبی کنند، چون می‌دانند که بازنده خواهند بود.
مشروح گفتگوی وزیر کشور دولت اصلاحات را در ادامه بخوانید.
****
آقای موسوی! ثبت نام‌های ریاست جمهوری به پایان رسید و شاهد ورود چهره‌های مختلفی از دو جناح سیاسی کشور در صحنه نام‌نویسی بودیم. ارزیابی شما از آرایش سیاسی موجود تا این مرحله از انتخابات 29اردیبهشت چیست؟
متأسفانه ثبت نام‌ها در این 5روز دو بخش داشته است. بخش اول ثبت نام‌های بی‌هدف است که افرادی آمدند و ثبت نام کردند بدون اینکه جایگاه ریاست جمهوری را بشناسند یا موقعیت خودشان را بدانند. این نقص قانون است و قانون باید به گونه‌ای باشد که جلوی ثبت نام افرادی که حضورشان در ستاد انتخابات جنبه جوک و طنز پیدا کرده گرفته شود.
بخش دوم، افراد شناخته شده‌ای هستند که یا به اعتبار حزب و تشکیلاتشان یا به اعتبار سوابق شخصیشان وارد انتخابات شدند که این افراد محترم هستند و عرصه باید برای ورود این افراد به انتخابات باز باشد تا بتوانند نظراتشان را مطرح کنند. در این بخش باید شواری نگهبان با وسواس منطقی و معقول نسبت به حثیت و آبروی افرادی که آمده‌اند و وارد انتخابات شده‌‌اند، رسیدگی به صلاحیت‌ها را شروع کند؛ با این امید که کمترین ریزش در این بخش وجود داشته باشد و اگر هم باشد، ریزش‌ها مستند به قوانین و مقررات باشد.
کاندیدای اصلی طیف اصلاح‌طلب- اعتدالی حسن روحانی است. با وجود ثبت نام چهره‌های متفاوت از جریان اصول‌گرا، مهم‌ترین رقیب روحانی را از بین این چهره‌ها چه کسی می‌دانید؟
من فکر می‌کنم هیچ‌کدام از این کسانی که وارد صحنه شده‌اند، ظرفیت رقابت با حسن روحانی را ندارند. نه از نظر سوابق و از نظر کارنامه فکر نمی‌کنم هیچ رقیب جدی‌ای با توجه به آنچه در حال حاضر می‌بینیم وجود داشته باشد. حالا باید جلوتر برویم و ببینیم فضای عمومی کشور به چه سمتی می‌رود. اما از نظر من این افرادی که الآن مطرح شده‌اند، چه آن‌هایی که مستقل آمده‌اند و چه آن‌هایی که از طرف جناح‌ها آمده‌اند، هیچ‌کدام ظرفیت جدی برای مقابله با روحانی را ندارند.
حسن روحانی چگونه می‌تواند دست برنده را برای رویارویی با این تخریب‌ها داشته باشد؟
به اعتقاد من آقای روحانی به صفت شخص خودش و به عنوان رییس دولت فعلی، ناگفته‌هایی دارد که وقتی این ناگفته‌ها گفته شود، این تقابل‌های جزیی دیگر چندان جایی پیدا نمی‌کند. فرض من بر این است که روحانی حرف‌هایی دارد که در زمان برنامه‌های انتخابات می‌تواند آن‌ها را بیان کند. خیلی از کسانی که امروز طلبکار هستند، بدهکارانی هستند که باید به ملت پاسخ بدهند. کسانی که 8سال دولت‌های نهم و دهم را در دست داشتند با آن همه ثروت افسانه‌ای نتوانستند کاری کنند و حتی سر از سوء‌استفاده‌های میلیاردی درآوردند، باید بیایند به مردم جواب بدهند نه اینکه طلبکار دولت باشند.
آقای روحانی الآن تا این لحظه همچنان مشغول آواربرداری از خرابی‌هایی است که آن زمان به وجود آمده است. روحانی خیلی از این حرف‌ها را می‌تواند بیان کند و مردم هم داورهای خوبی هستند و می‌توانند عملکردها را قضاوت کنند.
آقای موسوی‌لاری! کاندیداتوری اسحاق جهانگیری در کنار حسن روحانی از نگاه شما به عنوان یک اصلاح‌طلب چطور تحلیل می‌شود؟ آیا آمدن جهانگیری از قبل برنامه‌ریزی شده و برآمده از تصمیم شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بوده یا ...
آقای جهانگیری یکی از مدیران باتجربه کشور است که در سطوح مختلف کار کرده است. از مسئولیت جهاد سازندگی در کرمان تا استانداری در اصفهان و وزارت صنایع و معاون اولی رییس جمهور. او نیروی باتجربه‌ای است که در دولت کنونی هم نقش کلیدی دارد. به طبع، وقتی عرصه‌ای فراهم شود برای عرضه دیدگاه‌ها و نقطه نظرها و دفاع از دولت، جهانگیری و امثال او باید در صحنه حضور داشته باشند. بله، این موضوع درست است که آمدن جهانگیری به صحنه انتخابات تصمیم شورای عالی سیاست‌گذاری بوده است.
شورا نظرش این بود که جهانگیری و تعداد دیگری از دوستان ثبت نام کنند تا فرصت تبیین دیدگاه‌ها و دفاع کارکرد از دولتی که الآن در مسئولیت است پیدا شود تا مردم، دیدگاه‌های مختلف را نظاره کنند. شورای عالی و بعضی از چهره‌های اصلاح‌طلب از چند نفر از دوستان خواستند که به صحنه بیایند تا در آخر، آقای جهانگیری با مشورت با بزرگان به این نتیجه رسید که وارد صحنه انتخابات شود و من معتقدم که این تصمیم ایشان کار بسیار خوب و ضروری بود.
اگر این‌طور که شما می‌گویید اسحاق جهانگیری برای توضیح عملکرد دولت وارد صحنه شده است، پس قطعاً به نفع روحانی انصراف می‌دهد و بیشتر برای کمک به رئیس جمهور در مقابل رقبا به میدان آمده است؟
در اینکه جهانگیری مکمل روحانی است شکی نیست. خاستگاه هر دوی آن‌ها یکی است و هر دو برآمده از یک طیف سیاسیِ اصلاح‌طلب اعتدال‌گرا هستند که در جامعه هم اکثریت را دارند. حتماً دیدگاه‌های آن‌ها به هم نزدیک است و حتماً هم از عملکرد دولت دفاع خواهند کرد. اما اینکه جهانگیری تا آخر خط با یک اراده شخصی می‌ماند یا به عنوان کسی که برآمده از یک طیف است و تصمیم جمع را در نظر می‌گیرد، دو موضوع پیش‌رو است که نظر من این است که او راه دوم را ترجیح خواهد داد.
بالاخره او در نهایت حتماً تابع جمعی است که پشت آمدن او به انتخابات ایستاده‌اند. آقای جهانگیری متناسب تصمیمات جمعی تصمیم خواهد گرفت و ما هیچ تردیدی در این زمینه نداریم که او مکمل حسن روحانی است.
شما گفتید شورای عالی از بعضی دیگر از چهره‌های اصلاح‌طلب هم خواسته‌اند که وارد انتخابات شوند؛ اما در عمل دیدیم که چهره‌های کمی از اصلاح‌طلبان به صحنه انتخابات آمدند و عملاً اصول‌گرایان در زمینه معرفی کاندیداها بر اصلاح‌طلبان پیشی گرفتند...
دلیل این موضوع این است که اصول‌گرایان نتوانسته‌اند به اجماع برسند و حضور آن‌ها در انتخابات دومنظوره است. یکی این است که از فرصت‌های رسانه‌ای که در فضای انتخابات به وجود می‌آید استفاه کنند در جهت نقد دولت و انگیزه دوم این است که آن‌ها نتوانستند با یکدیگر توافق کنند. یک مجمع واحدی که بتواند آن‌ها را به یک اجماع برساند وجود نداشت. حالا تشکلی تحت عنوان جمنا که خود آن هم محل اختلاف شد وجود داشت؛ اما حتی معلوم نبود این سه هزار نفر عضو جمنا از کجا آمده‌اند و وابسته به کدام طیف و جناح هستند و چه کسی آن‌ها را جمع کرده و چه جایگاهی دارند که به کسی بگویند بیا و به کس دیگری بگویند نیا.
البته این نقدها را خودشان مطرح می‌کردند. من بر این باور هستم همین که اصول‌گرایان تصمیم گرفته‌اند از روش‌های مدنی استفاده کنند را باید به فال نیک گرفت. اما خودشان با هم اختلاف داشتند که چرا مثلاً زاکانی باید دوم شود و قالیباف باید چهارم شود و به خاطر همین اختلافات هم بود که تعداد بیشتری از این جریان وارد انتخابات شدند.
در جریان اصلاح‌طلب اما تکلیف روشن است و خیلی راحت می‌تواند تصمیم بگیرد و اجماع کند. بنابراین، نیازی به تکثر نیست. البته بعضی‌ها مثل خود من بر این عقیده بودیم که تعداد بیشتری وارد صحنه شوند تا بتوانیم از فرصت رسانه‌ای استفاده کنیم؛ ولی بالاخره چهره‌ها نیامدند و امیدواریم این‌هایی که آمدند بتوانند موفق عمل کنند.
آقای موسوی به نظر شما این تکثر کاندیدا در جناح اصول‌گرا در آخر به اجماع به نفع ابراهیم رییسی می‌انجامد؟ شانس کدام چهره اصول‌گرا را بیشتر می‌دانید؟
فضای انتخاباتی به آن‌ها دیکته خواهد کرد که چه تصمیمی بگیرند. آن‌ها در بین دو محضور گیر کرده‌اند: اگر آن‌‌ها یک کاندیدا در مقابل حسن روحانی داشته باشند، فضا دوقطبی می‌شود و در فضای دوقطبی، حسن روحانی قطعاً با رأی بالایی برنده است. بنابراین نمی‌خواهند این فضا در کشور به وجود بیاید تا بازنده باشند. دوم اینکه حتی اگر فضا دوقطبی نشود، کاندیداهای اصول‌گرا به جان یکدیگر می‌افتند و هیچ‌کدام به نفع دیگری کنار نخواهد رفت. بنابراین آن‌ها می‌خواهند راهی پیدا کنند که در عین تکثر به نتیجه برسند که البته موضوع سختی برای آن‌ها است. گرچه من شخصاً ترجیح می‌دهم آن‌ها بتوانند به نتیجه برسند؛ چون هرچه جریان رقیب اصلاحات منظبط‌تر، دقیق‌تر و سازمان‌یافته‌تر باشد، اصلاحات هم منظم‌تر وارد صحنه انتخابات می‌شود. ولی من فکر می‌کنم اصول‌گرایان هنوز برآوردی جدی از صحنه انتخابات ندارند و نگران قطبی شدن فضای انتخابات هستند و از این موضوع می‌ترسند.
در این میان، نیامدن کسانی همچون سعید جلیلی به نفع اصول‌گرایان تمام خواهد شد؟
سعید جلیلی مگر چقدر رأی دارد که به نفع یا ضرر اصول‌گرایان باشد. اما قطعاً هرچقدر تعداد کاندیدای اصول‌گرا کمتر باشد، به نفع اصول‌گراها خواهد بود و نیامدن سعید جلیلی هم به نفع اصول‌گرایان خواهد بود. 
حضور احمدی‌نژادی‌ها در انتخابات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
احمدی‌نژاد و تیمش بالاخره از این فضا دارند استفاده می‌کنند. این تیم، بقایی را با علم به اینکه نمی‌تواند تا آخر انتخابات باقی بماند وارد صحنه کرده‌اند و فکر می‌کنم احمدی‌نژاد و تیمش، بیشتر از حضورشان در صحنه جدی انتخابات برای این آمده‌اند که بگویند ما هنوز زنده‌ایم!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی