[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

یک خواب‌‌آور طبیعی به نام «گیلاس»، روزنامه شیراز نوین

محققان گفته‌اند مصرف گیلاس، برای بهبود خواب مفید است و میزان هورمون‌هایی را افزایش می‌دهد که موجب خواب می‌شوند.
به گزارش بهداشت نیوز- خانواده گیلاس‌ها به خاطر خواص بی‌شمارشان، بسیار معروف هستند. این میوه‌های گوشتی، سرشار از ویتامین سی و آنتی اکسیدان هستند. گیلاس‌ها مملو از فیبر و مواد معدنی هستند.
کارشناسان تغذیه هم بر این باور هستند و آن‌ها را قسمتی از برنامه غذایی سالم می‌دانند. ولی آیا می‌دانید این میوه‌های آبدار، خیلی قوی‌تر از یک قرص خواب‌آور عمل می‌کنند؟
آزمایشات نشان می‌دهند که گیلاس‌ها، منبع طبیعی ملاتونین هستند. ملاتونین هورمونی است که به وسیله غده صنوبری آزاد می‌شود. ملاتونین موجب خواب‌آلودگی می‌شود. این هورمون که در شب ترشح می‌شود، پیامی‌به بدن برای خوابیدن می‌رساند. بدن گیرنده‌هایی دارد که این هورمون را تشخیص می‌دهند. به محض تشخیص آن، کل بدن به خواب می‌رود.
ملاتونین در همه جانداران پیدا می‌شود، از قبیل: گیاهان، حیوانات و قارچ‌ها. در انسان، این هورمون در مغز ترشح می‌شود. میزان ملانوتین ترشح شده در بدن، بستگی به ساعت بدن دارد. به طور معمول، میزان آن از عصر تا نصف شب زیاد می‌شود. در شب میزان آن زیاد می‌ماند. صبح که شد، نشانه‌های کاهش ملانوتین در بدن نمایان می‌شود. این امر، مغز را بیدار می‌کند.
کار ملاتونین بیشتر از پیام‌رسانی برای خواب است. این ماده به تنظیم خواب نیز کمک می‌کند. با وجود آن که نقش ملاتونین در بدن انسان هنوز در پرده‌ای از ابهام باقی مانده است، ولی برخی از متخصصان بر این باورند که این هورمون، ریتم همزمان شبانه‌روز در نقاط مختلف بدن است.
متأسفانه بعضی از افراد به اندازه کافی هورمون خواب برای داشتن یک خواب کامل آزاد نمی‌کنند. این افراد از ناراحتی کم‌خوابی رنج می‌برند؛ زیرا میزان تولید ملاتونینشان در شب غیر طبیعی است. بنابراین، خوردن غذایی که باعث افزایش ملاتونین بشود، به داشتن خواب بهتر کمک می‌کند.
تحقیقی در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط متخصصان مرکز دانشگاه تگزاس صورت پذیرفت و به این نتیجه رسیدند که میزان ملاتونین گیلاس‌ها نسبت به میوه‌های دیگر بسیار زیادتر است.
بر اساس نتایج این تحقیق، خوردن گیلاس‌ می‌تواند موجب تنظیم چرخه خواب شود. همچنین گیلاس‌ها کیفیت خواب را بهتر می‌کنند و مدت زمان آن را نیز افزایش می‌دهند. از آنجا که این میوه‌ها سرشار از آنتوسیانین (آنتی‌اکسیدان) هستند، خاصیت سلامتی‌شان دوچندان می‌شود. در تحقیقی جداگانه در سال ۲۰۱۰ به این نتیجه رسیدند که با دادن آب آلبالو به یک سالخورده، چرخه خواب او بهبود پیدا کرده است. کارشناسان بر این باورند که فقط گونه‌های خاصی از گیلاس‌ها می‌توانند بر کیفیت و کمیت خواب تأثیر داشته باشند.
در سال ۲۰۱۴ تحقیقی در دانشگاه نورثامبریا به این نتیجه رسید که کسانی که ۲۳۰میلی‌‌لیتر آب آلبالو ترش می‌خورند، زمان خوابشان بیشتر می‌شود. کیفیت و کمیت خوابشان نیز نسبت به بقیه بهتر می‌شود. آنچه آزمایش دانشگاه نورثامبریا را نسبت به بقیه تحقیقات متمایز کرده بود، میزان دوز ملاتونین در آلبالو بود.
این امر نشان می‌دهد دیگر ترکیباتی مانند ویتامین‌ها یا مواد شیمیایی گیاهی در حال ترکیب با ملاتونین، برای برقراری خواب مؤثر هستند. این اتفاق در غذاهای کامل (طبیعی) در مقایسه با مکمل‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد.
بی‌خوابی موجب بیماری‌های مزمن گوناگونی به خصوص در بین سالخوردگان می‌شود. یک خواب خوب برای افرادی که در شرایط سخت و ناراحت کننده هستند، بسیار حیاتی است. علم ثابت کرده است که مصرف خانواده گیلاس برای خواب بهینه مفید هستند. مصرف مرتب خانواده گیلاس، میزان هورمون‌هایی را که موجب خواب می‌شوند افزایش می‌دهد. بنابراین، اگر مشکل بی‌خوابی دارید گیلاس‌ها را امتحان کنید. ما نوشیدن آب آلبالو را برای گرفتن نتیجه بیشتر به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی