[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۷
  • دوره جدید

مصرف ماست به تسکین افسردگی کمک می‌کند، روزنامه شیراز نوین

به گفته محققان، خوردن ماست غنی از لاکتوباسیلوس، به تسکین علائم افسردگی کمک می‌کند.
به گزارش مشرق، مصرف ماست غنی از نوعی باکتری پروبیوتیک موسوم به «لاکتو باسیلوس» می‌تواند به تسکین علائم افسردگی و اضطراب کمک کند و در حقیقت، منجر به دستیابی به شیوه‌های جدیدی برای درمان مشکلات روان‌پریشی شود.
افسردگی یک مشکل حاد است که درمان‌های مربوط به آن خیلی خوب عمل نمی‌کنند؛ چراکه با عوارض جانبی شدیدی همراه هستند.
محققان دانشگاه ویرجینیا آمریکا با انجام آزمایشاتی روی موش‌ها، مکانیسم ویژه‌ای را در مورد تأثیر باکتری لاکتوباسیلوس بر خلق‌وخو کشف کردند که رابطه مسقیم بین سلامت میکروبیوم روده و سلامت روان را نشان می‌دهد.
در این مطالعه، تیم تحقیق علائم افسردگی را در موش‌ها ایجاد کرد و بعد ترکیب میکروبیوم روده آنها را بررسی کرد و دریافت تغییر اساسی آنها، مربوط به از بین رفتن لاکتوباسیلوس بود.
بدین ترتیب محققان دریافتند لاکتوباسیلوس، آغازگر بروز علائم افسردگی است. اما بالعکس، تغذیه این موش‌ها با لاکتوباسیلوس موجب بازگشت آنها به حالت عادی شد.
به گفته محققان، یک زنجیره واحد از لاکتوباسیلوس، قادر به تأثیر بر خلق و خو و رفتار است. به علاوه، این مطالعه نشان داد میزان لاکتوباسیلوس موجود در روده بر میزان متابولیت در خون موسوم به «کینورنین» تأثیر می‌گذارد.
مطالعات نشان داده‌اند که کینورنین هم بر بروز علائم افسردگی تأثیر می‌گذارد. زمانی که لاکتوباسیلوس روده از بین می‌رود، سطح کینورنین افزایش یافته و علائم افسردگی ظاهر می‌شوند.
محققان قرار است به زودی این آزمایشات را روی انسان نیز انجام دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی