[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

آیا گلاب خاصیت ضدعفونی کننده دارد؟، روزنامه شیراز نوین

در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، بسیاری از شهروندان برای کاهش احتمالاً ابتلا به این ویروس ضدعفونی کردن دست‌ها و نیز سطوح محل تماس را در اولویت کارهای روزانه قرار دادند. در این بین برای برخی این سؤال پیش آمد که آیا محصولاتی چون گلاب نیز خاصیت ضدعفونی دارند؟
به گزارش بهداشت نیوز،  دکتر حمید شریفی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان پیشتر با اشاره به اینکه پیک اپیدمی ویروس کرونا بستگی به رفتار مردم دارد، گفت: اگر مردم اصول بهداشتی را رعایت کنند و کاهش تماس‌های اجتماعی را شاهد باشیم می‌توان گفت که پیک اپیدمی به سرعت پایان خواهد یافت، اما اگر مردم مسایل بهداشتی را رعایت نکرده و دید و بازدیدها، حضور در محافل عمومی از جمله بازارها و مراسمات را لغو نکنند، این مشکل ادامه‌دار خواهد بود.
ثابت نشده که سرکه و گلاب اثر ضدعفونی کننده  داشته باشد
شریفی به صورت مشخص در مورد اینکه آیا گلاب خاصیت ضدعفونی دارد یا خیر گفته بود: در هیچ مقاله علمی ثابت نشده که سرکه و گلاب اثر ضدعفونی کننده برای این ویروس داشته باشند لذا بهتر است از محلول‌ وایتکس و الکل برای ضدعفونی کردن و گندزدایی سطوح استفاده شود.
همچنین این اپیدمیولوژیست ادامه داد: محلول کلیندامایسین برای ضدعفونی‌کننده سطوح مناسب نیست زیرا این محلول ضد باکتری است و هیچ اثری روی ویروس کرونا ندارد و اصلاً استفاده از این محلول برای ضدعفونی دست‌ها و سطوح توصیه نمی‌شود.
گفتنی است پیشتر برخی رسانه‌ها مدعی شدند کلاهبرداران با ترکیب کردن آب و گلاب محلولی را تولید می‌کنند که به عنوان ضدعفونی کننده در بازار توزیع می‌شود؛ اتفاقی سودجویانه که دستگاه‌های نظارتی و مقام‌های قضایی در صورت مشاهده با آن برخورد می‌کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی